Yeni Tüketici Alışkanlıkları ve Markaların Adaptasyon Süreci

Dijital dönüşüm ile birlikte online tüketici modellerinin oluşması geleneksel tüketici alışkanlıklarını etkilerken, Covid-19 süreci ile de dijital ortamda yeni tüketici alışkanlıkları oluşmaya başladı.

Evde vakit geçiren tüketicinin kendisine yeni bir hobi araması, mutfağını ofis haline getirmesi ya da sadece haftalık market ihtiyaçlarını sipariş etmesi sonucunda internet görüntülemeleri %50 ila %70 arasında artış gösterdi.
Bu beklenmedik tüketici davranışı değişikliği insanları yeni bir sürece adapte ederken tüketici ihtiyaçlarında da dönüşümler meydana geldi. Dijital yollarla sosyalleşme ihtiyacını karşılamayı öğrenen tüketici, online eğitimlerden tutun online yarışmalara kadar bir çok aktive ile evinden çıkmadan dünya ile iletişim halinde kalıp sosyalleşebileceğini gördü.

Böylelikle dijital mecralarda markalar içinde ürün veya hizmetlerini tüketiciyle buluşturmak, yeni alternatifler sunmak ve kampanyalar oluşturmak için ilk yapılması gereken tüketicinin yeni süreçte kazandığını alışkanlıkları yakından takip etmesidir.

Yeni Tüketici Alışkanlıkları ve Markanın Adaptasyon Süreci

1. Hedef kitlenizin değişen ihtiyaçlarını tanımlayın.

İnsanların rutinleri değişirken yeni davranışlar sergilemeleri ve ve marka tercihlerinin değişmesi olası bir durumdur. Bu süreçte hedef kitlenin demografik gruplardaki alıcı sayısının azalması veya aniden artmasına bile mümkün olabilir. Bu sebeple müşteri yakın takip edilmeli ve değişen alışkanlıklar detaylı bir şekilde gözlemlenmelidir.
Bu süreç dikkatle incelendiğinde müşterinin kargolama hızına eskisinden daha önemli olduğu ortaya çıktı. Birçok markanın kaliteli hizmet potansiyeli etkileyen en önemli gücün lojistik alt yapısı olduğu bir kez daha gözler önüne sunuldu. Kargolama sürecinde problemler yaşayan firmalar bu süreçte müşteri kaybederken, lojistik alt yapısına yatırım yaparak gelişimini destekleyen markalar için bu süreç olumlu yönde evrildi.

2.Dijital Veri Odaklanın

Müşterilerinizi tanımak ve elde ettiğiniz müşteri verileriniz analiz etmek süreci iyi yönetebilmenizi destekleyecektir.
Müşteri verileri, web sitesi raporları, satışlar gibi yollarla, doğrudan müşterilerden elde ettiğiniz bilgileri kullanarak dijital pazarlama stratejileri hazırlamak pazarlama hedeflerinize ulaşmanızı sağlayabilir. Ayrıca bu veriler sonucunda yapılan analizlerle hangi müşterileri kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunuzu tespit edebilirsiniz.

Müşterilerinizin talep ettiği ürün veya hizmetler hakkında elde ettiğiniz veriler yaratıcı stratejiler ile birleştirildiğinde müşterinin ilgisi çekecek kampanyalar oluşturabilirsiniz. Müşteriniz için bu verileri baz alarak hazırladığınız kampanyalar daha iyi online deneyimler geliştirmenize de yardımcı olur. Böylelikle etkileşim ve dönüşüm oranınız artabilir.

3.Müşteri sadakatine her zamandan daha çok önem verin.

Markanızı seven ve sizinle uzun bir müşteri yolculuğu bulunan web sitesi kullanıcılarınızı ihmal etmeyin. Sizi tanıyan müşterileriniz ile iletişim halinde olmanız değişime uğrayan müşteri alışkanlıklarını yakın tanımanızı hızlandırabilir. Bu süreçte her zamankinden daha fazla müşteri deneyimlerine ihtiyacınız olacaktır. İhtiyaçları karşılayan online yetkinlikler her zaman markanın daha da güçlenmesini tetikler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir