Yeni Nesil PR Çalışmaları Dijital Pazarlamayı Nasıl Etkiliyor?

ds-damat

Markaların hedef kitleye ulaşma yolları, teknolojinin gelişmesiyle birlikte giderek farklılaşıyor. Günümüzde pazarlama stratejisi için kritik öneme sahip olan markaların dijital ortamdaki varlığı, hedefleri doğrudan etkiliyor. Google Adwords gibi alışveriş ve diğer dijital reklamlar, arama motoru optimizasyonu (SEO), içerik pazarlaması ve sosyal medya çalışmaları dijital pazarlamanın ana unsurlarını oluşturuyor. Markaların dijital pazarlama faaliyetlerinde giderek önemini artıran bir diğer konu da online PR çalışmaları.

PR yani halkla ilişkiler; kişi, kurum, marka ya da organizasyonların hedef kitle nezdindeki imaj ve itibarını artırmak için yürüttüğü iletişim çalışmalarının bütünüdür. Hedef kitlenin markaya karşı olumlu bir algı oluşturmayı, varolan algısını da geliştirmeyi hedefler. Halkla ilişkiler stratejisi kurulurken birçok farklı uygulama ve araçtan yararlanılır. Bunlardan en sık başvurulanı ve hala daha etkisini koruyanı da basın bültenleridir. Basın bültenleri markaların hedef kitleye gazeteciler aracılığıyla ulaşmasını sağlar. Gazetecinin dikkatini çekecek içeriklerin hazırlanarak doğru kanallardan servis edilmesi, markanın online ve basılı mecralarda haber olmasını etkilerken dijital pazarlama süreçlerini destekler.

Online PR ya da dijital PR olarak anılan ve yeni nesil PR çalışmaları kapsamında değerlendirelen method ise geleneksel PR çalışmalarına ek olarak, markaların online ortamlardaki varlığını güçlendirirken, görünürlüğünün artmasını sağlıyor. Bu çalışmaların başını Türkiye’de doğan ve kısa zamanda Hollanda merkezli olarak hizmet veren B2Press Online PR Ajansı çekiyor. Hazırlanan basın bültenleri SEO kurallarına uygun olarak yazılarak, hedef kitlenin arama motorlarında bu haberlere ulaşılmasının önü açılıyor. SEO çalışmalarında son derece önemli hale gelen anahtar sözcük bulutu (Keyword Cloud) basın bülteni çalışmalarıyla desteklenerek fayda sağlanıyor.

Konuyla ilgili ufak bir örnek vermek gerekirse; X markası, ağırlıklı olarak polyester iplik üreten bir tekstil şirketi olsun. Bu şirket için hazırlanan basın bültenlerinde tekstil ile ilgili ihracat rakamları, yeni gelişmeler, hedefler ve yatırımlar gibi haber değeri taşıyan konulardan bahsedilir. Ayrıca kurum sözcüsünün demeçleriyle basın bülteni zenginleştirilir. Basın bülteninde “Türkiye’deki polyester ipliğin %33’ünü üreten X Markası, yeni yatırımlarla hedeflerinin pazar payında %50’yi aşmak olduğunu bildirdi” şeklinde bir kullanımla “polyester iplik” ve “X markası” birlikte yer alır. Hazırlanan basın bülteninin Türkiye’nin en çok ziyaret edilen, ulusal haber sitelerinde yayınlanması durumunda yapay zeka destekli arama motoru algoritması, X markası ve “polyester iplik” arasında bir bağ olduğunu algılar. Son aşamada ise haberin yayınlandığı haber sitesi algoritma tarafından referans olarak kabul edilir. Yani X markası, polyester iplik ve haber sitesi arasında bir bağ kurulur. Böylece X markasının polyester iplik anahtar kelimesinde arama sonuçlarında ön plana çıkması sağlanır. Buna ek olarak, söz konusu anahtar sözcüklerde verilecek Google reklamlarında maliyetlerin düşmesi sağlanır.

Burada özellikle altının çizilmesi gereken husus ise basın bültenlerinin birer tanıtım metini veya reklam aracı olarak düşünülmeyip haber değeri taşıyan içeriklerle kurgulanması oldukça önemli. Basın bültenleri nasıl haber değeri taşır sorusuna karşılık tüm detayları “Haber Değeri Nedir?” başlıklı yazıdan okuyabilirsiniz.

Online PR çalışmalarının faydaları

  • Markanın imaj ve itibarını artırır.
  • Markanın sektöründe otorite olarak görülmesi sağlanır.
  • Potansiyel müşteriler, varolan müşteriler gibi hedef kitle gurupları ve gazeteciler nezdinde bilinirlik oluşturur.
  • Dijital pazarlama stratejisine, SEO destekli içeriklerle doğrudan etki eder.

Geleneksel PR ajansları ve Online PR ajansları arasındaki fark nedir?

Dijital PR çalışmalarının geleneksel PR çalışmalarına göre kapsam ve odaklanılan noktanın yanı sıra yöntem açısından da birçok farklılığı barındırır. Geleneksel PR ajansları yıllık sözleşmeler ve aylık sabit ücret ödenmesi koşuluyla markalara hizmet verirken online PR ajansları ihtiyacınız olduğu zaman ve kullandığınız kadar ödediğiniz bir sistemle hizmet sunar. Aylık sabit bir ücret ödemeden kullandığınız paket bazında ödeme yaptığınız bu sistem, iletişim ekibinize dışardan destek sağladığı gibi bir servis olarak da (as a service) iletişim çalışmalarının kurgulanmasına olanak tanır. Siz de dijital pazarlama faaliyetlerinizde online PR’ın gücünü görmek ve detaylı bilgi almak için B2Press Online PR Ajansı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir