E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 16 Mart Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Yasaklanan Pazarlama Yöntemleri

Pazarlama zorlu ve ilginç fikirlerin üretildiği bir sektördür. Birçok değişik fikirlerin havada uçuştuğu pazarlama bölümü için yasak olan birkaç pazarlama yolu da vardır. Bunlardan bir tanesi tanıtım filmleri için 25. Kare yöntemini kullanmak. Aslında 25. Kare yöntemi sadece reklamlar için değil filmler, diziler içinde geçerlidir.
25. kare yöntemi ve sonuçları için bir deney yapılmaya karar veriliyor. 25. Kare yöntemi kullanılarak bir film yapılıyor. Filmin 25. Karesinde bir çikolata reklamı yapılıyor ve filmi izleyen herkese o çikolata alması söylenmiş oluyor. Tabii 25. Kare tamamen bilinçaltına mesaj veren kısa ve sık patlayan flaşlar olduğu için insanlar bunun farkına varamıyor. Sadece bilinçaltı bunu süzebiliyor. Filme verilen arada herkesin daha önce adı sanı duyulmamış bu çikolatayı aldığı gözleniyor. Haksız rekabeti önlemek için reklam firmalarının ve film şirketlerinin bu yöntemi kullanması yasaklanmıştır.
Bir başka yasak olan yöntem ise ses dalgaları ile yine bilinçaltına mesaj yollamalıdır. Bir müzik dükkanı bu yöntemi kullanarak kendileri için dükkan içerisinde çalınacak bir şarkı yaptırıyorlar ve bu şarkının bilinçaltına yolladığı tek mesaj ‘ AL’ oluyor. İş yerine giren herkes mutlaka bir şey alarak çıkıyor. Bu durum zamanla fark ediliyor ve iş yeri sahibinin haksız olarak kazandığı tüm paraya el konulup kendisi de hapse atılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir