Yapı Sektöründe Marka İletişimi

ds-damat

İnsan ihtiyaçlarında beslenmeden sonra gelen barınma ihtiyacına yönelik hizmet üreten yapı sektörü tamamen satış üzerine kurulmuş ve marka iletişimini es geçen bir sektör. Üret, sat, üret, sat formülü müşteride de sektörde de yorgunluğa neden oluyor.

İş ve proje geliştirmenin esas olduğu sektör, arz ile talebi yönetiyor. Bu noktada da bilginin ve danışmanlığın önemi ortaya çıkıyor.

Sektörün marka iletişimindeki birinci ihtiyaç ¨güven¨. Yapı markaları sektörel bilgi ve yeteneklerini marka iletişiminde gösteremiyorlar.

Kentleşmenin hızlanması ve bağlı olarak sosyal değişim sektörü uçuruyor. Büyük kitle markalı konut almayı öğrendi. Ulusal markalar olduğu gibi, her bölge kendi büyük markalarını çıkardı.

Son kullanıcı markalı konut alırken, birçok motivasyondan etkileniyor. Ancak temel motivasyon ¨güven¨ ve kar elde etmek. Tüketici yatırım da yapsa, barınmak amaçlı da olsa konut alırken çok seçici davranmayı öğrendi. Ancak pek çok marka tüketicinin bu gücünün farkında değil. Hala üretir ve satarım diye düşünüyor. Buna karşın markasına duygusal hikaye yazan az sayıdaki marka daha kolay satış yapıyor. Konut ve yapı her ne kadar rasyonel ürünler de olsa, hizmet satıyor. Merkezinde hizmet pazarlaması olursa kazanması kolaylaşıyor.

Bu noktada, konut pazarlaması ile ilgili temek motivasyonlara baktığımızda, kulaktan kulağa pazarlamanın çok değerli olduğunu görüyoruz.

Birçok marka net vaatler oluşturmadan iletişim kurduğu için iletişim verimliliği sağlayamıyor. Satış odaklı olmakta iletişim odaklı olmayı geçenlerin kazanacağını öngörmek mümkün.

Genç nüfusu, dikey ve yatay hareketlerin çok olduğu ve gelişmemiş ülkelerin itici kuvveti olan bu sektör, iki yüzün üzerinde sektörü beraberinde büyütüyor.

Küçük bir demo ile canlandıralım. Bir konut markası geliyor, dönümlerce araziyi alıyor, amacı markalı konutlar yapmak. Daha satış olduğunda emlakçı kazanıyor. Marka inşaata başladı, vinç operatöründen kamyoncuya, tabelacıdan işçiye, su satan markete kadar herkes kazanıyor. Bitti mi? Hayır. Asıl şimdi başlıyor. Konutlar bitti, bütün sarf malzemeciler ticaretini yaptı. Çeklerini aldılar. Şimdi evlerin satılma zamanı geldi. Reklamcısı, gazetesi, webcisi, matbaacısı, hepsi oyuna dahil oldu. Gazetelerde sayfa sayfa ilanlar çıktı. SMS paketleri satın alındı. Müşteri adayı geldi, evi aldı. Şimdi evi döşemek lazım. Mobilyacısı, halıcısı, dekorasyoncusu, beyaz eşyacısı da oyuna dahil oldu. Ve daha yüzlercesi… konut firmasının bu yatırımı herkese, hepimize geri dönüş sağladı.

Yapı sektörü karlılığı nedeniyle birçok yatırımcıyı çekiyor. Yatırımcılar konuya marka iletişimi tarafından bakmadığı için sektörde iletişimsel kaoslar oluşuyor. Hala 3D modellemeler üzerinde markasını anlatanlar var. 3D sektör için önemli, ama bütün tasarımlar ve marka görselleri bu eskizler üzerinden çalışılınca, ortaya birbirinin aynısı marka vaatleri çıkıyor. Konut sektörü ve marka iletişimi üzerine yazacağımız bir konu olacak.

Pazar ola.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir