E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Yapay Zeka ve Otomasyon Adwords Dünyasını Nasıl Etkileyecek?

SEM dünyasındaki çoğu insan yapay zeka makine öğrenmesinin PPC’de otomasyonu yönlendirmesi ile ilgili gelişmelerden dolayı endişe ediyor.

Otomasyona doğru ilerleme hızlandığında ajansların ve hesap yöneticilerinin de stratejilerini güncellemesi gerektiği bir gerçek. Fakat otomasyon, dijital pazarlama alanının hayati unsuru olan  PPC yöneticileri için son derece yararlı olabilir.

Otomasyon, hesap yöneticilerinin kampanyalarını yapılandırma biçimlerini değiştirmeye devam ediyor. Google geçtiğimiz günlerde, kullanıcılar için mesajlaşma özelliğini kullanan cihaza veya hangi kitle listesine girdiğine bağlı olarak değiştirebilmenizi sağlayan IF işlevlerini reklam metninde kullanma becerisini açıkladı. Artık, her arama için özel alakalı reklamın görüneceği garanti ediliyor.

Bir sonraki adım ise teklif vermek. Şu anda manuel teklif vermeyi kullanıyorsanız, algoritmik teklif stratejilerini test etmeye başlamanız gerekir. AdWords üzerinden otomatik teklif stratejileri, performans hedeflerine dayalı olarak her açık artırmada yeni bir teklif belirler. AdWords ayrıca, arayüz içinde erişemediğimiz sinyallere de tetikler.

Diğer önemli bir otomasyon ise AdWords Komut Dosyaları. Hesaplardaki belirli işlemleri otomatik hale getirmek için AdWords API’yı kullanmanıza olanak tanımaktadır. Manuel işlemleri ve çok fazla zaman harcayan görevleri ortadan kaldırmak, hesap yöneticilerinin hayatlarını önemli ölçüde kolaylaştıracak potansiyele sahiptir.

Bahsetmiş olduğum otomatik işlevlerin tamamı, hesap yöneticilerinin işini kolaylaştıracak ve zamandan tasarruf etmesini sağlayacak. Şahsen, otomasyonu, PPC yöneticileri için son derece iyi bir araç olarak görüyorum. Sıkıcı görevleri otomatikleştirmek, strateji ve hesaplarımızı nasıl büyüteceğimiz konusunda daha fazla odaklanmak için zaman kazandırmaktadır.

Otomasyon, insanların tarihsel olarak PPC’de yaptıkları görevlerin çoğunu alıyor; ancak bu kayma devam ederken, ajans ve hesap yöneticileri için müşterilerine değer sağlayabileceği yeni fırsatlar yaratacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir