E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
yandex alisa

Yandex’in Akıllı Asistanı Alisa Nedir?

2013 yılından itibaren Türkiye’de aktif olan navigasyon uygulaması Yandex, şimdi de yapay zeka teknolojisi ile kullanıcılarını buluşturuyor.

Yandex navigasyon uygulaması, kullanıcılarına büyük kolaylık sağlamak için Türkiye adımını attı.  Anavatanı Rusya olan Alisa Türkçe versiyonu ile kullanıcılar buluştu. Artık gideceğiniz yerleri otomatik komutla söylemeniz yeterli olacak. Onu çağırın ve yola odaklanın. Hava durumu, yol bilgisi, trafik yoğunluğu gibi bilgilerin dışında hoş sohbeti olan yeni arkadaşınıza ulaşmak için navigasyonu açıp Alisa demeniz veya mikrofon ikonuna tıklamanız yeterli oluyor. Ayda 4 buçuk milyon kullanıcısı olan Yandex navigasyon özelliğine getirilen akıllı asistan kullanıcıların işini fazlasıyla kolaylaştırıyor.

Bu sayede hem seyahat edecek hem de keyifli bir sohbet yapabileceksiniz. Yapay zeka ile birlikte sunulan Alisa yeni Türkçe versiyonu ile Türk arabalarında yerini almaya başladı. Kısa sürede büyük kitleleri hedefleyen firma, her ihtiyaca cevap vermeyi hedeflemektedir.

Yandex Akıllı Asistan Alisa Nasıl Kullanılacak?

Merak edilen bir soru var elbette Yandex Alisa nasıl kullanılır? Yandex Alisa’yı kullanmak oldukça basit. Android telefonunuzdan Yandex uygulamasını açarak Alisa diye seslenmeniz yeterli olacaktır. Alisa yön bilgisi, hava durumu, tarih bilgisi dışında sizinle sohbet edebilecek şekilde tasarlanmıştır. Uzun ve yalnız yolculuklarda yol arkadaşınız olacak. Alisa’ya nerede olduğunuzu, nereye gitmek istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Size doğru rotayı oluşturarak yönlendirecektir.

Hava durumuna göre ve trafik yoğunluğuna göre en kısa mesafeyi ayarlayarak sizin rahat bir şekilde gideceğiniz yere ulaşmanızı sağlayacaktır. Her soruya cevap verme özelliği olan Akıllı Asistan Alisa sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

Yandex’in Türkiye yetkilileri sunulan hizmet için “Akıllı Asistan Alisa, bu yıl yaptığımız en önemli yeniliklerden biri oldu. Alisa, Rusçadan sonra Türkçe öğrendi. Yandex’in Akıllı Asistan Alisa için yaptığı yatırımda Türkiye’ye öncelik vermesi, bu pazara verdiği değerin bir başka önemli örneği oldu” dedi.

En Çok Değer Verilen Pazar Türkiye Pazarı

Rusya’dan sonra Türkiye pazarına giren Alisa firmanın bu ülkeyi ne kadar önemsediğini göstermekle beraber, Türk insanının Yandex’i, çok sevdiğini de gösteriyor. Kısa sürede ülke pazarında yerini alan Yandex ilerleyen zaman içerisinde diğer uygulamaları ile de Türkiye pazarında var olmaya devam edeceğini açıkladı.

Yapılan güncelleme ve yamalar ile birlikte Alisa’nın daha da iyi olacağı vurgulanırken, bu hali bile kullanıcılardan büyük beğeni topladı. Araçlarda keyifli anların yaşanmasını sağlayan yapay zeka, aynı zamanda kullanıcıları için en doğru rotayı oluşturmada da ilk akla gelen uygulamalar arasında yeni korumaktadır.

Yandex Alisa konuşma özelliği ile sizlere verdiği cevaplarla hem şaşırtıyor hem eğlendiriyor. Alışılmış kalıp cevapların aksine farklı ve eğlenceli cevaplar vererek sohbeti eğlenceli hale getiriyor. Türk insanının sohbeti seven tarafını iyi bilen yapay zeka ile en uzun yollar bile keyifli hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir