hosting terimleri

Web Hosting Terimleri

ds-damat

Bugün, web sitesi için hosting kararı vermeye çalışanların hosting planlarını incelerken karşılaştığı kavramları açıklıyoruz! Web sitenizin gereksinimlerine uygun hosting paketlerinin seçilmemesi site performansı ve güvenliği için sorunlara sebep olabileceğinden bu terminolojiye hakim olmak önemli.


Bant Genişliği

Belirli bir zaman diliminde ne kadar veri aktarılabileceğini gösteren bir metriktir. Web hosting için bant genişliği, belirli bir zaman dilimi içinde bir web sitesinde işlenebilecek maksimum veri miktarını ifade eder. Genellikle bayt/saniye olarak ölçülür. Bant genişliği ne kadar fazla olursa, veriler web sitenizin ziyaretçilerine o kadar hızlı iletilir.

CPU

Beyne benzeyen çalışma şekline sahip bir donanım parçasıdır. Aldığı sinyallerin işlenmesi ve yürütülmesi için harekete geçer. Sunucunuz ne kadar çok ve hızlı CPU’ya sahipse, uygulamanızda ya da sitenizde karmaşık işlevler için o kadar fazla bilgi işlenebilir.

Linux Hosting

Sunucuda çalışan işletim sistemini ifade eder. Paylaşımlı, VPS, VDS, Bulut ve Dedicated sunuculara Linux işletim sistemi yüklenmiş barındırma seçeneklerini Linux hosting paketleri altında görebiliriz. Lisans ücretinin olmaması, güvenlik ve kararlılık gibi artıları nedeniyle en çok kullanılan sunucu işletim sistemidir.

Veri Merkezi

Sunucuların 7/24 kesintisiz çalışmasını sağlamak için katı güvenlik ve yedeklilik protokollerinin takip edildiği özel alan veya binalara denir. Belirli bir konumla ilişkili hedef kitleniz varsa, sitenizin yer aldığı sunucunun bulunduğu veri merkezinin konumu önemlidir. Sunucu ziyaretçilere ne kadar yakınsa, gecikme süresi o kadar düşük olur ve optimum hızlara ulaşılır.

Bulut Sunucu

Birden çok fiziksel sunucuyu birbirine bağlayan ölçeklendirme, yedeklilik ve performans odaklı modern bir hosting çözümüdür. Ucuz bir seçenek değildir. Kurumsal düzeydeki büyük uygulamalar ve e-ticaret siteleri için önerilir.

Paylaşımlı Hosting

Bir fiziksel sunucunun birden fazla kullanıcı arasında paylaşıldığı, en ucuz web hosting seçeneğidir. Teknik bilgi gerektirmez. Sunucunun yönetimi ve bakımından hosting sağlayıcısı sorumludur. Küçük ve orta ölçekli web sitelerin için uygundur.

VPS

Sanallaştırma yazılımı kullanılarak, fiziksel bir sunucunun kaynaklarının dilimlenmesi ve farklı kullanıcılara atanmasıdır. Yazılım geliştirme – test amacıyla ve trafikte dalgalanmalar yaşamayan orta ölçekli web siteleri için önerilir.

Windows Hosting Sunucuda çalışan işletim sistemini ifade eder. Paylaşımlı, VPS, VDS, Bulut ve Dedicated sunuculara Windows işletim sistemi yüklenmiş barındırma seçeneklerini Windows hosting paketleri altında görebiliriz. Lisans ücretinin yüksek olması nedeniyle en yaygın kullanılan sunucu işletim sistemi değildir. MSSQL, ASP.NET veya .NET Core kullanılan Microsoft’a özel projeler için gereklidir.

WordPress Hosting

wordpress

WordPress web sitesileri için WordPress’e özgü optimizasyonlar, araçlar ve destek sunan barındırma hizmetini ifade eder. Paylaşımlı, VPS, VDS, Bulut ve Dedicated gibi tüm hosting türlerine entegre edilebilir. Bu nedenle farklı büyüklüklerde olsa bile WordPress’le oluşturulan her web sitesi WordPress Hosting planlarından yararlanabilir.

Inode

Inode, hosting hesabınızdaki bir dosya hakkında bilgi tutmak için kullanılan bir veri yapısıdır. Inode sayısı, sahip olduğunuz dosya ve klasörlerin sayısını gösterir. Buna hesabınızdaki e-postalar, klasörler gibi sunucuda sakladığınız her şey dahildir. Hosting sağlayıcıları, sunucunuzda kaç düğüme sahip olabileceğinizi sınırlayabilir.

RAM

Sunucuda geçici bir depolama alanı olan RAM, herhangi bir uygulamayı veya programı çalıştırmak için gereklidir, ancak sunucu yeniden başlatıldığında veya uygulama sonlandırıldığında, üzerinde depolanan veriler silinir. Yoğun dinamik içeriğe ve yoğun trafiğe sahip web siteleri yüksek RAM’e ihtiyaç duyar.

Server

Sunucu anlamına gelir ve web sitelerinin, uygulamaların barındırıldığı yüksek performans ve depolama alanına sahip gelişmiş bir tür bilgisayardır. 7/24 çalışır durumda tutulmaları, web sitelerinin sürekli çevrimiçi kalması için önemlidir. Farklı sunucu yapılandırmaları paylaşımlı, vps, vds, bulut, dedicated gibi farklı hosting türlerini doğurmuştur.

SSD ve HDD

SSD (katı hal sürücüsü) ve HDD (sabit disk sürücüsü) tüm web sitenizin/uygulama dosyalarınızın depolandığı yerdir. HDD’ler, donanım üzerinde hareketli parçalara sahiptir, bu da onları daha yavaş ve daha az güvenilir kılar. SSD’ler, daha hızlı, modern depolama birimleridir.

Dedicated Sunucu

Çok yüksek trafik alan e-ticaret siteleri gibi büyük projeler için kullanılan güvenlik ve performans açısından en gelişmiş barındırma seçeneğidir. Tüm fiziksel sunucu tek bir kullanıcıya kiralanır. Bu, tam yetki anlamına gelir ve yapılandırmalar konusunda büyük bir özgürlük sunar.

Bayi Hosting

Girişimcilerin bir hosting sağlayıcısından kiralanan sunucu alanını ve hosting hizmetini, kendi müşterilerine yeniden satabilmesi için tasarlanan hosting çözümüdür. Halihazırda müşterisi olan web geliştiriciler, web tasarımcılar ve ajansların büyük yatırımlar yapmadan kar elde edebilecekleri bir fırsattır.


.htaccess

Hiper metin erişimi anlamına gelen .htaccess web sunucusu işlevlerini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için, sitenize bağlantı veren diğer web sitelerini engellemek, şifre veya 404 sayfası belirlemek için kullanılabilir. Sitenizin işlevselliğini geliştirmek SEO için faydalı olacaktır.

Kontrol Paneli

Kontrol paneli; hosting hesabınızı, sunucunuzu, web sitenizi kontrol etmeye yönelik araçların bulunduğu bir platformdur. cPanel, DirectAdmin ve Plesk en popüler kontrol panelleridir ancak hosting sağlayıcıları özel oluşturulmuş seçenekleri de kullanabilmektedir.

Backup / Yedekleme

inode

Güvenlik açıklarının keşfedilmesi gibi riskli durumlarda tüm web sitenizin, uygulama dosyalarınızın ve verilerinizin bir kopyasını geri yüklemenizi sağlayan hizmettir.

FTP/SFT

Dosya Aktarım Protokolü anlamına gelen FTP, bir ağdaki bilgisayarlar arasında dosya aktarmak için, örneğin dosyaları bilgisayarınızdan hosting hesabınıza taşımak için kullanılır. SFTP (Güvenli Dosya Aktarım Protokolü) aktarımda, bağlantının korunmasını sağlayan bir güvenlik katmanı ekler.

Load Balancer

Yük dengeleyici anlamına gelir. Sistemin aşırı yüklenmesini önlemek için gelen trafiği birden çok sunucu aracılığıyla dağıtan bir sistemdir. Popüler web sitelerinde/uygulamalarda performansı artırmak için kullanılır.

SSH

SSH (Secure Sockets Shell), uzak bir bilgisayara güvenli bir şekilde bağlanmak için kullanılan bir protokoldür. Mac’te Terminal, Windows’ta PuTTY aracılığıyla önceden ayarlanmış SSH komutları yazarak evden internet bağlantısı üzerinden uzaktaki bir sunucuyu güvenli bir şekilde kontrol etmek ve değiştirmek için kullanılabilir.

SSL / TLS

ssl

SSL, iki sistem arasında dolaşan verileri şifreleyerek yetkisiz tarafların erişilebilmesini önleyen bir güvenlik protokolüdür. TLS, SSL’nin yükseltilmiş bir sürümüdür ancak SSL olarak anılmaktadır yani bir SSL sertifikası aldığınızda aslında TLS’nin en son sürümlerinden birini edinmiş olursunuz. Çoğu hosting sağlayıcısı e-ticaret gibi veri güvenliğinin hassas olduğu siteler dışındaki web siteleri için ücretsiz SSL sunmaktadır. Ancak e-ticaret siteleri, finans siteleri ve önemli sağlık verilerini tutan siteler bağlı oldukları kurumun meşruiyetinin kanıtlanması için katı doğrulama prosedürlerine tabi olur, bunlar için SSL sertifikaları ücretlidir.

WHM

WHM (Web Host Manager), cPanel’e yönetici erişimidir. Ayrı cPanel hesapları oluşturmak ve her biri için sunucu kaynak limitleri ayarlamak için kullanılır. Bayi hosting için kullanışlıdır. WHMCS (Web Host Manager Complete Solution), hosting faturalandırma ve müşteri yönetimi otomasyon yazılımıdır. Bayi hosting’te farklı barındırma planları oluşturmak ve müşteriler için otomatik faturalandırma ayarlamaları için kullanılır.

DDoS

Dağıtılmış Hizmet Reddi demektir; hedeflenen bir sunucunun yoğun trafik yönlendirilerek kullanılamaz hale gelmesini veya performans sorunları yaşamasını amaçlayan siber saldırı türüdür.

CDN

cdn

Web sitesi içeriğini birden fazla konumda bulunan sunucular ağında önbelleğe alarak verilerin uzun mesafeler kat etmesini engelleyen, böylece sayfa yükleme sürelerini hızlandıran sistemdir. Uzak ülkeler hatta kıtalarda hedef kitlesi bulunan büyük sitelerin kullanıcı deneyimi ve seo için göz önünde bulundurması önerilir.

ICANN

İnternet üzerindeki tüm IP adreslerini ve alan adlarını yöneten kuruluştur. Domain kayıt süreçleri için alan adı kayıt operatörlerini yetkilendirerek internet güvenliği için önlemler almaya çalışır.

Sonuç

Tüm terminolojiye hakim olunsa bile hosting paketi satın alma aşaması, aceleye getirilmemesi gereken önemli bir süreçtir. Sadece web sitesinin ya da uygulamanın ihtiyaçları değil, hosting sağlayıcısının hizmet kalitesi de seo çalışmalarınızdan itibarınıza birçok bileşeni etkileyebilir.

yenilikler 1

Bu noktada 2022 yılına; Linux ve WordPress Hosting hizmetlerinde çok sayıda güvenlik ve performans yapılandırması ile giren Turhost’un yeniliklerine göz atmanızı öneririz. En modern donanımları sunmaktan, orijinal yazılımların kullanımına kadar hosting hizmetinin her bir bileşeni için özenli adımlar atan bu tür hosting sağlayıcıları ile çalışmanız, web sitenizin ve uygulamalarınızın sağlam bir altyapı ile desteklenmesi anlamına gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir