Walkman Serisi ile Kalbimizi Kazanan SONY’nin Kuruluş Serüveni

ds-damat

Sony, ya da tam adıyla Sony Corporation, elektronik ürünleri üreten bir Japon devidir. Bu makalede Sony şirketi hakkında bilgiler bulacaksınız.

Sony’nin kuruluş tarihi 1946’dır. Şirket, 1946 yılında Ibuka Masaru ve Morita Akio tarafından kuruldu. Bu ikilinin tanışması 2. Dünya Savaşı yıllarına dayanıyor.. İkili, savaş sırasında Japon ordusuna ısı güdümlü füzeler dizayn etmişlerdir. Bundan sonraki 40 yıl boyunca Ibuka ve Morita beraber çalıştılar.

Sony’nin Başarısının Sırrı

Peki Sony’yi bu kadar başarılı kılan neydi? Ibuka’nın dahiyane ürün geliştirme yeteneği ve Morita’nın iş yönetimindeki ustalığı, Sony’yi dünya üzerinde tanınan markalar arasına katmıştı.

1958 yılında şirketin resmi ismi haline gelen Sony, Latince bir kelime olan “sonus”tan geliyor. Sonus, ses anlamına geliyordu.

İlk Ürün Ve Devamı

Şirketin ilk ürünü, elektrikli bir pirinç pişiricisiydi. Bu ürün, pek parlak bir satış gerçekleştirememişti. Buna rağmen şirket, radyo ve diğer elektrikli aletleri tamir etmede çok iyi bir iş çıkarıyordu.

1950 yılında şirket, ilk Japon menşeli kayıt cihazını dizayn etti. Bu ürün de pek parlak bir satış gerçekleştiremese de, şirketin talihi yakın zamanda dönecekti.

1952 yılında, Amerika’yı ziyaret eden Ibuka, Bell Laboratories transistörleri için lisans anlaşmalarının ilk görüşmelerini gerçekleştirdi. Bir sonraki sene Amerika’ya giden Morita, Western Electric şirketi ile anlaşmaya imza attı.

Bu anlaşma ile beraber şirket, ilk önemli ürünü olacak olan transistörlü radyolarını üretti. 1957 yılında piyasaya sürülen ürün, müşterilerin ilgisini çekmeyi başarmıştı. Şirketin bu cep radyoları, büyük başarı getirmiş ve şirketin isminin yayılmasında önemli rol oynamıştı.

Amerika‘ya Açılma

1960 yılında şirket, Amerika’ya açıldı. Sony Corporation of Amerika’nın ana ofisi New York City’de kuruldu.

Sony’nin Bazı Ürünleri

– Şirket, 1964 yılında MD-5 adlı hesap makinesini tanıttı.

– 1968 yılında şirket, ilk Trinitron renkli televizyonu üretti.

– 1971 yılında Sony, ilk renkli video kaset kayıt cihazlarını (VCR) piyasaya sürdü.

– 1979 yılında, Sony’nin taşınabilir kaset çaları Walkman, büyük bir başarı yakaladı. Walkman, 100 milyonlar satan bir başarı yakalamıştı.

– 1982 yılında ilk CD üretildi.

– 90’li yıllarda zarar eden şirket, yeni ürünler üretmeye devam etti. 1994 yılında PlayStation piyasaya sürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir