E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Vps Sunucusu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Vps nedir, sorusunun kısa bir tanımı mevcut. Açılımı ‘Virtual Private Server’ olan VPS, ‘Sanal Özel Sunucu’ anlamına geliyor. Teorik olarak en basit şekli ile sunucunun yazılımsal olarak kendinden daha küçük sunuculara bölünmesi. Böylelikle her alt sunucunun kendine ait kontrol paneli, kapasitesi ve işletim sistemi oluşuyor. Tüm alt sunucular ana sunucunun işletim sistemini kullandığından herhangi bir sorunda tüm sunucular etkileniyor. Ancak yine de bölünme işlemi farklı yazılımlar ile gerçekleştiğinden her sunucu için farklı sonuçlar ortaya çıkar.

VPS Sunucusunun Faydaları Nelerdir?

VPS sunucuları bağımsız bir sunucu gibi çalışır ve diğer sunuculardan etkilenmez. Bu nedenle, kullanımında standart web hostinglerde olduğu gibi yavaşlama, kapanma durumu yaşanmayacaktır.

 • Sunucular büyüme için elverişlidir.
 • VPS sunucu kiralama maliyeti, büyük paylaşımlarda bulunan hosting sunucularıyla aynı ücret düzeyindedir.
 • Web hosting ve dedicated sunucular arasında geçiş imkanı sağlar.
 • VPS hosting kullanıcı tarafından yönetilir, diğer kullanıcı ve müşteri davranışları herhangi bir tehdit oluşturmaz.
 • Sunucu üzerindeki dosyalara erişim sadece kullanıcı tarafından gerçekleştirilir.
 • IP adresi eklemeye ve yeniden başlamaya uyumludur. Bu durum kontrol edilebilirlik açısından oldukça önemlidir.
 • Teknik özellikleri özelleştirmeye elverişlidir. İhtiyaç duyulan bellek miktarına ve sabit disk boyutuna göre ayarlanabilir.
 • Özelleştirme imkanı sayesinde her türlü uygulama yüklenebilir.
 • Kullanıcıya root erişim kolaylığı sağlamaktadır.
 • Kapasite arttırımı ile her türlü yazılım yükleme ve kaldırma işlemi yapılabilir.
 • Konfigürasyon dosyaları için kontrol imkanı sunar.
 • Kurulum aşamasında kolaylık sağlar.
 • Elektrik ve bakım konusunda oldukça tasarrufludur.
 • Projeniz için ihtiyaç duyduğunuz yapılandırma versiyonları için esneklik özelliği mevcuttur.

Web sitenizin gizlilik ve güvenliği konusunda VPS doğru bir tercihtir. Çünkü diğer sunuculardan farklı olarak yönetme ve yeniden başlatma işlemi yapılabilir.

VPS Sunucusunun Web Hosting Türlerinden Üstün Özellikleri Neler?

VPS sunucunun en belirgin özellikleri kullanıcısına sağladığı güç ve performans kolaylığıdır. Üstelik sahip olduğu bağımsız sunucuları sayesinde diğer sunucular gibi kaynak tüketimi yapmaz ve diğer kullanıcılardan farklı olarak büyümeye elverişlidir. Ayrıca diğer sunucularda sınırlı işlem kapasitesi varken VPS sunucularında kontrol tamamen kullanıcıdadır.

VPS Sunucusu Kimler İçin Uygundur?

Web siteniz, bir süre sonra akıcı çalışma imkanı sağlamayabilir. Bu durum büyüme gösteren projeleriniz için önemli bir sorun niteliğindedir. Sürekli olanın dışında etkinlik/bilet satışı gibi belirli zamanlarda trafik artışı söz konusu olabilir, yoğun trafik yavaşlama ve kapanma durumunu beraberinde getirir. Sonradan ve bazı dönemlerde artış gösteren trafiğin dışında en başından yoğun trafik yaşanması planlanan projeler olabilir. Web sitenin yapısına göre online ödeme ve kimlik girişi gerekebilir. Bu yapı için güvenliğin üst seviyede olması gerekmektedir. Bu tür durumlarda seçilecek en uygun VPS sunucusu kullanıcı önemlidir. Çünkü VPS seri akış imkanının yanında güvenlik açıklarını önler ve büyüme hızına sahip projeler için stabil hizmet kolaylığı sağlar.

VPS Sunucusunun Yönetimi

Sağladığı avantajların yanında sunucunun tam kontrol ve hakimiyet ile kullanımı diğer sunucularda olduğu gibi teknik bilgi gerektirmektedir. Web sitesine erişimin düzeyi, sitenin akıcılığı, kontrolü ve güvenlik düzeyi proje sahibi için büyük önem taşır. Tüm bunların yönetimi de kullanılan sunucu hakkında bilgi sahibi olmak ile ilgilidir. Ancak teknik bilgi ve deneyim ile sunucu üzerinde tam yönetim elde etmek ve Türkiye’deki VPS sunucuları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak her kullanıcı için mümkün olmayabilir. Güzel Hosting, müşterilerine karşı oluşturduğu hizmet anlayışı ile bilgiye erişim konusunda avantajlı ve güvenlidir. Bu nedenle büyümekte olan projenizin gelişiminde daha fazla performans ve güce ihtiyaç duymanız durumunda Güzel Hosting yol göstericiniz olacaktır. O halde hemen Güzel Hosting’e uğrayın bütçenize uygun paketlerden faydalanın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir