E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Verimli Çalışma İçin İpuçları

Öğrenciler, çalışanlar ve profesyonel anlamda çalışma ihtiyacı hisseden tüm bireyler için, çalışma süresini verimli geçirebilmek çok önemli. Verimsiz ancak saatlerce süren bir çalışma yerine, sadece bir saatlik verimli bir çalışma süresi çok daha kaliteli ve işe yarar sayılmaktadır. Bu nedenle çalışma şeklinin niteliği, verimin arttırılma yöntemleri ve çalışma süresi içerisinde yapılabilecekler iyi bir şekilde öğrenilmeli. Özellikle öğrencilerin saatlerce çalışmalarına rağmen anlamadıklarını söylemesi verimsiz şekilde çalıştıklarını işaret eder. Bir iş ortamında mesai saatleri içerisinde çalışan bireyler dahi, yapacakları küçük ama etkili yenilikler ile daha verimli çalışabilmeyi mümkün hale getirebilirler. Verimli çalışmanın sırrı düşünüldüğü kadar zor ve ulaşılmaz değildir.

Çalışılacak Konuları Önem Sırasına Göre Düzenlemek

Çalışılması gereken konu ne olursa olsun, öncelik sırası oluşturulmalıdır. Teslim edilmesi gereken işler, sınav tarihleri, sonuç alınacak işlemler ve bunun gibi kişinin ilgili olduğu konu her ne alanda olursa olsun, tarih ve bunun gibi öncelik detaylarına göre sıralanarak tamamlanması en iyisidir.

Çalışma Aralarında Keyifli Molalar Vermek

Verimli çalışmak, sürekli çalışmaya devam etmek ve mola vermeden bir çalışmayı bitirmek olarak algılanmamalı. Bir insanın dikkatini toparlayabilmesi ve aynı verimde devam edebilmesi için kendini mutlu edecek ve rahatlatacak molalara ihtiyaç duyacağı bilinmelidir. Verilen molalar 3-4 saatlik çalışmalardan sonra 1 saatlik olarak ayarlanabilir. Yemek ve içecek molaları, film ve dizi ile yapılan aralar, yürüyüş ve bunun gibi molalar verimi arttırmak için idealdir.

Doğru Araçlarla Çalışmak

Herkesin çalışma yöntemi kadar çalışma esnasında kullanmak istediği araçlar da farklılık gösterir. Kimi insanlar yazarak çalışmayı severken, bir yazılım programı ya da sesli araçlarla çalışmayı seven bireyler de olabilir. Kişi öncelikle nasıl ve hangi araçlarla çalışmayı sevdiğini keşfetmeli. Daha sonra bu araçlar ile keyif aldıkça verimli çalışabildiğini de fark edecektir.

Verim Alınan Saatleri Keşfetmek

Her insanın çalışma yönteminin farklı olduğunu söylemiştik. Bu konuda verimli saatler de herkes için farklı. Zorunlu bir çalışma süresi olmadıkça kimi insanlar gece çalışmayı daha çok sever. Kimi insanlar için de gün ışığında çalışmak daha verimli gelir. Bireyler olanakları el verdiğince kendi çalışma saatlerini belirlemelidir. Eğer çalışmak için zorunlu olarak belirlenen bir saat aralığı varsa, o saatlerde keyif almanın yolları bulunabilir.

Aynı Anda Bir ya da Birden Fazla İşle İlgilenmek

Tek bir işle ilgilenmek, o işe aktarılacak verimi arttırdığı gibi, kimi insanlar için dikkat dağılmasının tek nedenidir. Bazı insanlar aynı anda birden fazla işle ilgilendiğinde daha verimli çalıştığını fark edecektir. Bu nedenle tek bir işe yönelme şartından kurtulmak gerekebilir. Eğer daha verimli olduğuna inanılıyorsa, aynı saatler içerisinde birden fazla iş üzerinden çalışılabilir.

Çalışma Ortamının Değiştirilmesi

Belirli şart ve zorunluluklar olmadıkça, bireyler çalışma ortamlarında değişiklikler yapabilirler. Hep aynı çalışma ortamında bulunmak bir süre sonra verimi azaltabilir. Kimi zamanlar bir cafe içerisinde çalışmaya devam etmek, mekan değişikliğinin getireceği yeniliği ve verim artışını sağlayacaktır. Ancak hep aynı mekanda çalışma zorunluluğu olan bireyler de, çalışma alanlarında yaratacakları küçük dekoratif yenilikler ile verim artışı adına etkili bir adım atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir