Vakıfbank 2015/2. Çeyrek Bilanço Sonuçları Açıklandı.

damattween

VakıfBank’ın yılın ilk altı ayında net kârı

821 milyon TL

VakıfBank, 2015 yılının ikinci çeyreğinde elde ettiği 386,3 milyon TL net kar ile yılın ilk altı ayında toplam 821 milyon TL net kar açıkladı. Çeyrek dönem karını geçen yılın aynı dönemine göre %10,6, altı aylık net karını ise geçen yılın aynı dönemine göre %13,6 artıran VakıfBank’ın aktif büyüklüğü yılbaşından bugüne %10’luk artışla 174 milyar TL’yi, nakdi kredileri %13 artışla 118 milyar TL’yi, toplam mevduatı ise %9 artışla 100 milyar TL’yi aştı.

2015 yılı ikinci çeyrek konsolide olmayan finansal sonuçları değerlendiren VakıfBank Genel Müdürü Halil Aydoğan, nakdi ve gayrinakdi kredilerle ekonomiye aktardıkları kaynağın 150 milyar TL’yi aşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Küresel ölçekte oynaklığın arttığı ve gelişmekte olan ekonomilere yönelik risk algısının yüksek seyrettiği yılın ilk yarısında, büyümeden taviz vermeden, hedeflediğimiz alanlarda sektör ortalamalarının üzerinde büyüyerek bilançomuzu başarılı bir şekilde yönetmeye devam ettik. Ana iş kolumuz olan kredilerin toplam aktifler içindeki payının %68 ile banka tarihindeki en yüksek orana ulaşmasından ve bu alandaki liderliğimizi devam ettirmiş olmaktan dolayı son derece memnunum” dedi.

Kredilerde büyüme

2014 yılında olduğu gibi, 2015 yılının ilk yarısında da bir önceki yılın aynı dönemine göre %14’lük artış ile VakıfBank’ın net karını sektör ortalamasının üzerinde artırdığını ifade eden Aydoğan, “Karlılığa önem vererek büyümeye devam ediyoruz. İkinci çeyreği, geçen yılın aynı dönemine göre %11 kar artışı ile tamamladık. İlk çeyrekte olduğu gibi bu çeyrekte de KOBİ kredileri, proje finansmanı ve tüketici kredileri gibi hedeflediğimiz kredi segmentlerinde bankamızın pazar payı artmaya devam etmiştir” dedi.

Aktif kalitesi iyileşmeye devam ediyor

2015 yılının ilk çeyreğinde olduğu gibi ikinci çeyrekte de iyileşmeye devam eden aktif kalitesiyle ilgili görüşlerini dile getiren Aydoğan, “Bankamız takip rasyosu iyileşmeye devam ediyor ve varlık satışı ya da aktiften silme yapmadan takibe dönüşüm oranımızı 2014 yılsonuna göre 15 baz puan düşüşle %3.5’e indirmeyi başardık. Söz konusu oran karşılaştırılabilir bazda sektör ortalamasının %1’den fazla altında bulunmaktadır” dedi.

Sağlam fonlama tabanı

Yılbaşından itibaren düşük maliyetli tabana yaygın tasarruf mevduatı ve vadesiz mevduat büyümelerinde sektörden başarılı olduklarının altını çizen Halil Aydoğan sözlerine şöyle devam etti: “Mevduattaki başarılı gelişmelerin yanı sıra VakıfBank’ın uluslararası bankacılıktaki öncü konumu devam ediyor. Yılın ikinci çeyreğinde, KOBİ finansmanında kullandırılmak üzere Avrupa Yatırım Bankası ve Alman Kalkınma Bankası’ndan toplam 300 milyon euro uzun vadeli kaynak temin ettik. Ayrıca geçtiğimiz hafta itibarıyla yeni sermaye piyasası mevzuatı çerçevesinde ipotek teminatlı menkul kıymet (İTMK) ihracına imkan veren programımızı kurduk ve programımıza bu alanda Türkiye’de mümkün olan en yüksek kredi notu olan A3 notu verildi. Önümüzdeki dönemde temin etmeyi planladığımız uzun vadeli yurt dışı kaynakları reel sektörün kullanımına sunmaya devam edeceğiz.”

VakıfBank’ın konsolide olmayan 30 Haziran 2015 bilançosunun önemli finansal göstergeleri

Vergi Öncesi Kar

1.070,7 milyon TL

Net Kar

    820,9 milyon TL

Toplam Aktifler

174.469,7 milyon TL

Toplam Nakdi-Gayri Nakdi Krediler

151.152,6 milyon TL

Nakdi Krediler

118.294,4 milyon TL

Gayri Nakdi Krediler

  32.858,2 milyon TL

Toplam Mevduat

100.271,4 milyon TL

Özkaynaklar

   15.051,2 milyon TL

Alınan Krediler

16.325,3 milyon TL

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir