E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
384217

Uzaktan Yaşam İle İletişim Kurmanın Yolları

2020 yılının başında Covid-19 pandemisi dünyayı kasıp kavururken, birçok şirketin uzaktan çalışma formatına geçişi makul ve tamamen haklıydı. Aradan iki yıldan fazla zaman geçti, koronavirüse karşı etkili aşılar geliştirildi, salgın (yavaş da olsa) tarihe karışıyor, hayat güzelleşiyor. Buna rağmen, çoğu şirket hala personelini uzakta tutmayı tercih ediyor. Birçok ülkede, şirketlerin yalnızca %25-30’u iş sürecini tamamen doğrudan ofislerine döndürdü. Gerisi ya hibrid bir biçim kullanıyor ya da önceki çalışma moduna dönmek için acele etmiyor.

İşletme sahiplerini kolaylıkla anlayabiliriz. Uzaktan formatının tercih edilen olarak kalmasının birçok nedeni vardır:

 1. Covid-19 dalgasının yeniden ortaya çıkma riskleri bulunmaktadır. Ve çalışma biçimini tekrar tekrar değiştirmek, çalışanları ya personele ya da uzak bir yere transfer etmek elverişsiz, kârsız ve gereksiz sorunlara yol açar.
 2. Birçok şirket, evden çalışanların daha verimli ve üretken olduğunun farkındadır. Bu büyük olasılıkla daha rahat ev koşullarından kaynaklanmaktadır.
 3. İşletme sahipleri, kira ve kamu hizmetleri ödemeleri, ofis ekipmanlarını güncellemeleri ve daha fazlasını yapmaları gerekmediği için bütçenin önemli bir bölümünden tasarruf sağlamaktadır. Birçoğu, çalışanların ücretlerini ve ikramiyelerini artırmak için biriktirilen fonları kullanıyor ve bu da onlar için ek motivasyon görevi görüyor.

Uzaktan çalışma formatında ve eğitimde sadece artıları görüyoruz gibi görünüyor. Ama öyle değil. Dezavantajları da mevcuttur. Bazıları oldukça önemli olsa da.

Covid-19 sosyal bağları nasıl yok etmiş ve yenilerinin oluşmasını engellemiştir?

Dünyada düzenli olarak çeşitli sosyolojik araştırmalar yapılmaktadır. Bu yıllık anketlerden biri, kaç kişinin kendini yalnız hissettiğini belirlemek için tasarlanmıştır. Dolayısıyla, 2016 yılında AB ülkelerinde ankete katılanların sadece %12’si yalnızlıktan muzdarip olduğunu söylemiştir. Ve pandemi sırasında bu rakam iki kattan fazla artarak %25’e çıkmıştır. Her dört kişiden biri kendini yalnız hissettiğini bir düşünün!

Sorun sadece yalnız insan sayısının artması değil aynı zamanda bu yalnızlıkla savaşmanın zorlaşmasıdır. Daha önce bir gece kulübüne veya restorana özgürce gidebilir, yeni biriyle tanışabilir ve yeni sosyal bağlantılar kurabiliyorken bu artık çok daha sıkıntılı. İnsanlar yeni kişilerle arkadaşlığa karşı daha da temkinli hale geldi. Birçok kişi sağlığını riske atmak istemiyor.

Uzaktan çalışma konusuna devam edersek, yeni sosyal bağların oluşumu tamamen durmuştur. Şirketlerin çalışanlarının çoğunluğunu evden çalışmaya geçirmediği durumlarda bile.

Salgın öncesi istatistikler şöyleydi:

 • Erkeklerin %12’si işyerinde arkadaşlık kurmanın kendileri için en umut verici şeylerden biri olduğunu kabul ediyor.
 • Kadınların %17’si bu ifadeye katılıyor ve işyerinde arkadaşlığın umut verici olduğunu söylüyor.

Koronavirüs her şeyi değiştirdi. İşyerinde arkadaşlığa sadık olsanız bile bunun için neredeyse hiç fırsat yoktur. Çoğu modern şirket, yeni çalışanları işe alma oranını önemli ölçüde azaltmıştır. Pek çok insan paradan tasarruf etmek için uzaktan çalışanları işe almayı tercih ediyor. Yani, arkadaş çevresini en azından biraz genişletme, yeni arkadaşlar edinme ve hatta dahası işte bir ruh eşi bulma şansı yavaş yavaş sıfıra iniyor.

Tabii ki, istisnalar var. Örneğin Japonya’da 800’den fazla şirket, çalışanların yeni ve gelecek vaat eden arkadaşlıkları için yardımcı olmak için tasarlanmış Aill goen uygulamasına bağlanmıştır. Ama bu hala sadece bir istisna. Çoğu modern şirket, çalışanlarının sosyal bağlantıları nasıl kurduklarını umursamıyor. Maalesef ki. Ancak bu, zamanla bir şeylerin değişeceği beklentisiyle yalnızlıktan vazgeçmeniz ve acı çekmeniz gerektiği anlamına gelmez. 2022, sonunda kendinizi toplamak ve harekete geçmek için mükemmel bir yıl!

2022 yılında arkadaşlığın, iletişim kurmanın ve aşkı bulmanın yollarını mı arıyorsunuz?

Yukarıdakilerin hepsinden sonra, çevrimdışı buluşmanın artık tamamen imkansız olduğunu düşünüyorsanız, öyle olmadığını söyleyelim. Sadece eskisinden biraz daha zor. Ancak geride birçok seçenek vardır:

 1. Ortak bir şirkette yeni kişilerle arkadaşlık için arkadaşlarınızla çeşitli çevrimdışı etkinliklere daha sık katılmaya çalışın.
 2. Bu arkadaşlık formatı ile ilgileniyorsanız, hızlı arkadaşlığa devam edin.
 3. Çevrimdışı daha fazla zaman geçirmeye çalışın, çeşitli etkinliklere katılın, hobi grupları ve kulüplere kaydolun vb.

Gerçek dünyada arkadaşlık kurmak hala zorluklara neden oluyorsa ve istenen sonuçları vermiyorsa, internetin tüm gücünü kullanmanın zamanı gelmiştir. En banal yol, bir arkadaşlık sitesine kayıt olmaktır. Çok fazla seçenek vardır: Tinder, Badoo, Match, OkCupid, Bumble ve diğerleri. Analistlere göre, günümüzde dünyada yaklaşık 8.000 arkadaşlık sitesi vardır. Ve bu sayı artmaya devam ediyor çünkü talep, arz yaratıyor.

Ne yazık ki, arkadaşlık hizmetlerinin klasik formatı dezavantajsız değildir. Size uymuyorsa ve istenen sonuçları vermiyorsa alternatif aramanızı öneririz. Birçok seçenek:

 1. Sosyal medya. Facebook, Instagram, TikTok, Twitter — bu sosyal ağlardan herhangi biri, yeni arkadaşlar ve hatta bir ruh eşi bulmanız için harika bir platform olarak hizmet edebilir. Evet, artık insanlar sosyal ağlarda 2000’li yılların başındaki kadar aktif değiller ama bu sizi durdurmamalı.
 2. Sohbet ruletleri. Bu, rastgele kullanıcıları video bağlantısı (veya metin sohbeti) yoluyla birbirine bağlayan siteler ve uygulamalardır. Partnerler tamamen rastgele seçilir. Ancak bazı siteler temel arama ayarlarını kullanmanıza izin verir: cinsiyet, dil, coğrafi konum, ilgi alanları listesi vb. En ilginç ve gelecek vaat eden görüntülü sohbet ruletleri arasında Camsurf, Tinychat veya https://coomeet.com/tr/chatroulette sayılabilir. Her sohbet ruletinin kendine has özellikleri olduğunu ve herkes için evrensel olamayacağını unutmayın. Sizin için en iyisini bulmak için birkaç farklı ruleti denemenizi öneririz.
 3. Tematik forumlar ve dahası. İlgi grupları olan herhangi bir çevrimiçi site, benzer düşünen insanları bulmak için potansiyel olarak iyi platformlardır. Burada aynı ilgi alanlarına sahip insanları bulmanız, ortak meseleleri tartışmanız, ilginç bir partner olduğunuzu kanıtlamanız ve birçok yeni şey öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

Genel olarak, internette en azından ilkel bir sohbetin veya yorumun olduğu her yerde tanışabilir ve iletişim kurabilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama sadece kafanızın içinde vardır. Kendinize daha fazla özgürlük vermeye ve yeni iletişim biçimleri keşfetmeye çalışın.Bir arkadaşlık sitesi, görüntülü sohbet ruleti veya iki düzine katılımcıdan oluşan küçük bir şehir forumu — bu o kadar önemli değil.

Özetleyelim

Yeni bir gerçeklikte yaşıyoruz, bu doğru. Ve yakın gelecekte dünyanın tekrar pandemi öncesi ile aynı olacağına inanmak çok saflık olur. Ama bu aslında bizim için gerekli değil. Ne de olsa, yeni gerçekliğin birçok açıdan eskisinden daha iyi olduğu ortaya çıktı!

İnternette arkadaşlık ve iletişim kurmak bizim için çok daha kolay hale geldi. Evden çalışmak ve eğitim almak artık sadece daha rahat değil, aynı zamanda daha verimli. Ve mevcut gerçekliklerdeki yeni sosyal bağların bazen öncekilerden daha güçlü olduğu ortaya çıkıyor. Bu nedenle uzaktan yaşamın normal olduğuna ikna olduk. Ve kendinizi dış dünyaya kapatmazsanız, herhangi bir değişiklikte artılar bulabileceğinize ikna olacaksınız. Bundan eminiz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir