23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın
uyku calismasi

Uyku Çalışması: Türkiye’de İnsanların Çoğu 7 İla 9 Saat Uyuyor

Online alarm kurma platformu onlinealarmkur.com, ziyaretçilerine “Günde kaç saat uyuyorsunuz?” sorusunu yönelterek yeni bir anket yaptı. Bu ankete göre, 7-8 saat ve 8-9 saat uyuyanların toplam oranı, tüm katılımcıların neredeyse yarısını oluşturdu. Uzmanlar ise, yetişkinler için ideal uyku süresinin 7 ila 9 saat olduğunu belirtiyor.

onlinealarmkur.com, herkesin merak ettiği “Günde kaç saat uyuyorsunuz?” sorusuna, site içerisinde yayınladığı bir anket ile cevap aradı. 2021 yılının temmuz ayında gerçekleştirilen, Türkiye başta olmak üzere, 9 farklı ülkeden katılımcının olduğu ankette, katılımcıların yüzde 26,3’ü 7 saat veya daha fazla; ancak 8 saatten az uyuduğunu belirtti. Ankete göre, günde 8-9 saat uyuyanların oranı da yüzde 22,7 oldu. Anketin diğer sonuçları ise şu şekilde;

  • 6-7 saat uyuyanlar (%17)
  • 9 saat veya daha fazla uyuyanlar (%17)
  • 5-6 saat uyuyanlar (%8)
  • 4 saatten az uyuyanlar (%4,3)
  • 4-5 saat uyuyanlar (%3,8)

Bu sonuçlara göre, günde 7-8 saat veya 8-9 saat uyuyanların toplam oranı yüzde 49 oldu.

Sitenin geçtiğimiz aylarda yaptığı bir başka ilginç ankette ise, Türkiye’de insanların uyumak için yaygın olarak 23.00 – 00.00 saat aralığını, uyanmak içinse çoğunlukla 08.00 – 09.00 saat aralığını tercih ettiği tespit edilmişti.

uyku sorunu mutsuzluk depresyon

Mutsuz insanlar daha çok uyku sorunu yaşıyor

Site yöneticisi tarafından yapılan açıklamada, uyku süresinin iş ve yorgunluk durumuna göre değiştiği vurgulandı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi; “Kaliteli bir uyku, bedenin daha sağlıklı ve dinç olmasına katkı sağlar. Uzmanlar, günlük tavsiye edilen uyku süresinin 7 ila 9 saat olması gerektiğini belirtiyor. ‘Günde kaç saat uyuyorsunuz?’ konulu anketimiz de, insanların çoğunun 7 ila 9 saat arasında uyuduğunu gösteriyor.”

Açıklamada, “Araştırmalar stresli ve sıkıntılı yaşamı olan insanların uyku sorunu yaşama riskinin yüksek olduğunu gösteriyor. Kaliteli ve yeterli uyku üzerine kurgulanan online alarmlı saat uygulaması onlinealarmkur.com, insanların daha sağlıklı olması için uyku düzeninin önemi bilinciyle ziyaretçilerine hizmet veriyor.” sözleri kaydedildi.

Pandemi sürecinde uyku problemleri arttı

2021 yılında yayınlanan bir başka çalışmada, koronavirüsün birçok kişinin uyku düzenini olumsuz yönde etkilediğini ortaya çıkardı. Çin’de 7236 gönüllü ile yapılan bir çalışmada, COVID-19 ile ilişkili uyku bozuklukları araştırıldı. Katılımcılarının yaklaşık üçte birinin sağlık çalışanı olduğu ankette, katılımcıların yaklaşık %35’i genel anksiyete belirtileri, %20’si depresyon ve %18’i kötü uyku kalitesi sorunu yaşadığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir