Ünlü Markaların Rakiplerine Mesaj Verdiği Unutulmaz Reklamlar

Reklamlar her firma için çok önemli yere sahiptir. Çoğunlukla ürünün tanıtımı veya kampanyası ile ilgili yapılan reklam bazı durumlarda ise rakiplerin yaptıklarına cevap vermek için kullanılır. Markaların reklam savaşları arasında sadece tanıtım değil aynı zamanda karşılaştırmalı atışmalar da bulunuyor.

Pepsi- Coca Cola Rekabeti

Pepsi’nin Coca Cola ile aralarındaki atışmayı başlattığı  ilk reklamda Pepsi ve ismi yazılı olmayan bir kutu bulunuyor. Pipet Pepsi’nin içerisinde sorunsuz bir şekilde bulunurken diğer içeceğin içerisine girmeyi reddeder haldedir.

Bu reklamdan sonra Pepsi kendisinin her yerde olduğunu belirten bir reklamla tekrardan Coca Cola’yı hedef alır.

Bu reklamdan sonra çekilen 3. reklamda ise bir çocuk Coca Cola’nın üstüne basarak Pepsi almaktadır.

Coca Cola ise cevap olarak Pepsi tırından indirilen Coca Cola kutusu içerikli bir reklamla cevap verir.

Bu reklam savaşı karşılaştırmalı reklamlar arasında en dikkat çekici olanlardandır.

Nikon-Lumix 

Nikon tarafından yapılan reklamda bir insan ve 2 tane insan yüzüne benzer siluet görünmektedir. Nikon bu reklamında 3 yüzü de tespit ettiğini belirterek bütün yüzleri bulacağına dair iddiayı ortaya koyar.

Bu iddialı reklama ise sektördeki rakiplerinden Lumix daha iddialı bir reklamla karşılık verir. Reklamda karnında bebek olan bir kadın bulunurken yüz tanıma teknolojisi kadının yüzüne ve karnına odaklanmıştır.

Blackberry-Apple Atışması

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Telefon dünyasının bir zamanlar iki büyük rakibi olan Blackberry ve Apple arasındaki reklam mücadelesi de unutulmazlar arasında. Blackberry yayınlanan reklam filmi bir el silah sesiyle başlıyor ve çıkan böğürtlen bir kurşun elmayı delip geçiyor.

Apple is aynı reklamın bu şekliyle karşılık veriyor.

Karşılaştırmalı reklam örnekleri arasında bulunan bu videoda Apple tarafından reklamda yazılı olan “Basit gerçekler” cümlesi reklamı unutulmazlar arasına soktu.

Bentley Reklamı

2006 senesinin en iyi otomobili seçilen BMW tarafından Güney Afrika’nın en iyisi seçilen Audi’ye yapılan reklamla başlayan ve en iyi motor seçilen Subaru’nun iki markaya meydan okuduğu reklamdan sonra şık tasarımı ve lükslüğüyle bilinen Bentley tarafından bir reklam hazırlanır. Reklamda oturan bir adam orta parmak hareketi yapmaktadır ve reklamda Bentley logosu dışında herhangi bir yazı bulunmamaktadır.

Bu reklamdan sonra arabalar arası reklam mücadelesi ile ilgili kayıt bulunmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir