E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
yaratici-pazarlama-teknikleri

Yaratıcı Pazarlama Teknikleri

Markalar, diğer markaların önüne geçebilmek ve ürünlerinin ya da hizmetlerinin insanlar tarafından tercih edilmesi için çeşitli pazarlama teknikleri uygular. Bir markanın pazarlama taktiği ve tekniği ne kadar iyi olursa insanlar tarafından o kadar çok tercih edilir. Bu yazımda yaratıcı pazarlama taktikleri/teknikleri ile adından söz ettiren ünlü markalardan ve kullandıkları yaratıcı pazarlama taktiklerinden bahsedeceğim.

6 ÜNLÜ MARKANIN YARATICI PAZARLAMA TEKNİKLERİ

yaratici-pazarlama-teknikleri
Starbucks Yaratıcı Pazarlama Tekniği

STARBUCKS

Yaratıcı pazarlama teknikleri konuşulurken kendisinden bahsetmeden olmaz. Seveni de çok sevmeyeni de… Starbucks’ın 7’den 70’e bu kadar tanınır olmasının sırrı pazarlama taktiklerinde yatıyor.

Yıllardan 2009. Daha restoranlar sosyal medyayı kullanmaya başlamamışken, Starbucks bir sosyal medya kampanyasına imza atıyor. Saat 10.30’a kadar alınan kahvelerin yanında bir pastayı ücretsiz olarak veriyor. Sadece bu da değil. Starbucks uygulamasını kullanarak satın alıp belli sayıda kahve sayısına ulaşan müşterilerine bir adet kahve hediye ediyor. Bunun gibi daha çok yaratıcı pazarlama taktiği kullanan Starbucks halihazırda 65 ülkede, 21 binden fazla mağazası ile dünyanın en büyük kahve perakendecisi.

yaratici-pazarlama-teknikleri
Ikea Yaratıcı Pazarlama Tekniği

IKEA

IKEA mağazalarını gezdiyseniz, koridorların uzun ve kıvrımlı olduğu gözünüze çarpmış olabilir. Peki nedenini hiç merak ettiniz mi? Sebebi yaratıcı bir pazarlama taktiğinde yatıyor. IKEA, müşterilerinin ürünleri en az 3 farklı bakış açısından görmesini amaçlıyor. Bu sayede, müşterilerin de ürünü satın alma niyeti olmasa da, satın alma isteğinin artmasına neden oluyor.

yaratici-pazarlama-teknikleri
HBO Yaratıcı Pazarlama Tekniği

HBO

Tüm dünyayı kasıp kavuran, son sezonu hayal kırıklığı yaratsa da gelmiş geçmiş en iyi dizi olarak kabul edilen Game of Thrones’un 3.sezon reklamı HBO tarafından bazı gazetelere bastırdığı ejderha gölgesi ile yapılmıştı. Hatta bazı binalarda bile vardı bu.  

yaratici-pazarlama-teknikleri
Harley Davidson Yaratıcı Pazarlama Tekniği

HARLEY DAVIDSON

Motor tutkunlarının vazgeçilmezi Harley Davidson… Marka logosu olmasına rağmen neden dövme olarak çok kullanılıyor diye merak ediyor olabilirsiniz. Bunun sebebi ise, Harley Davidson zamanında logosunu içeren dövme yaptıran müşterilerine indirim sağlamıştı.

yaratici-pazarlama-teknikleri
Red Bull Yaratıcı Pazarlama Tekniği

RED BULL

Red Bull, rakip markaların önüne geçebilmek için perakende marketlerde ürünlerinin rakipleriyle aynı yerde değil başka bir yerde sergilenmesini istedi. Bu sayede müşterilerinin hem rakipleriyle ürün-fiyat kıyaslaması yapmasını biraz daha engelleyecek hem de marketteki tek enerji içeceği havası yaratacaktı.

yaratici-pazarlama-teknikleri
Marlboro Yaratıcı Pazarlama Tekniği

MARLBORO

Eskiden insanlar ceplerinden sigarayı alırken sigara kutusunu çıkartmasına gerek yoktu. Bunu fark eden Marlboro, kapaklı sigara kutuları tasarlayarak insanların sigarayı cebinden çıkarmasını ve bu sayede satın aldığı sigara markasını görmesini sağladı.

YARATICI PAZARLAMA TEKNİKLERİ MARKALARA NELER KATIYOR?

Bir markanın yaratıcı ve kendine has pazarlama taktiği uygulaması, müşterinin marka bilincini ve bilinirliğini günden güne daha çok etkiliyor. Gelişen teknoloji ile jenerasyonların da evrilmesiyle birlikte hızlı tüketim sonucuna ulaşmamız sonucunda markaların kendilerine has pazarlama teknikleri olmadığı sürece hitap edilen son kullanıcı için ürünün kullanışlı veya verimli olması hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir