E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Ünlü Girişimciler Günlerini Nasıl Geçiriyor?

Herkes başarılı olmak ister ama bunu herkes başaramaz. Dünyada bunu başaran insanların hayatlarına baktığınız zaman, hayatlarında hedeflerini gerçekleştirmek için bir rutinlerinin olduğunu fark edeceksinizdir. Başarılı olmak için yapılması gerekenler nelerdir? Peki, başarılı girişimcileri başarıya ulaştıran nedir?

1. Güne erken başlıyorlar

Apple CEO’su Tim Cook her gün sabah 4:30’da şirket maillerini gönderiyor. Hemen sonrasında ise sabah 5’ten sonra spor salonuna uğruyor. Dünyanın en başarılı girişimcileri sabah erkenden kalkmanın önemini biliyorlar. Tim Cook bu konuda yalnız değil. Disney’in CEO’su Robert Iger de sabah 4:30’da uyanıyor.

2. Mükemmel bir zaman planlamasına sahiptirler

Zaman geri getirilemez bir hazine. Başarılı olmak için zamanı doğru değerlendirmek şart. Kim olursa olsun herkesin 24 saati var. Dolayısıyla bu 24 saati doğru değerlendirmek çok önemli.

Peki sıradan biri ile başarılı biri arasındaki farkı yaratan nedir? Farkı yaratan, zamanı nasıl kullandığınızdır. Dünyanın en başarılı insanları aynı zamanda dünyanın en iyi zaman planlayıcılarıdırlar. Eğer uzun vadede başarılı olmak istiyorsanız, o zaman zamanı doğru yönetmelisiniz.

3. Günlük hedefleri vardır

Başarılı girişimciler sadece uzun süreli hedef belirlemekle kalmayıp kendilerine günlük hedefler de belirlerler. Uzun süreli hedeflerini başarmak için kendilerine günlük bitirilmesi gereken hedefler belirlerler. Günlük küçük hedefler belirlemek, uzun vadede büyük bir yük gibi gözüken hedefleri küçük parçalar şeklinde bitirmeyi sağlar.

Başarılı girişimci Steve Jobs verdiği bir konuşmada şunları demiştir: “ Eğer bugün hayatınızın son günü olsaydı, şu an yaptığınız şeyi yapmak ister miydiniz?”. Bu cümleler, Steve Jobs’ın hayatında yaptığı işin ve günlük yapılan işlerin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor

4. Dikkatli planlayıcılardır

Plan yapmak ve hedef koymak güzeldir ama tek başına yeterli değildir. Önemli olan, dikkatli bir planlama yapmaktır. Dünyanın en başarılı girişimcileri, dikkatli plan yapan insanlardır. A noktasından B noktasına nasıl gideceğinizi, kendinizi nasıl yönlendireceğinizi ve bitiş çizgisine nasıl varacağınızı belirlemeniz gerekiyor.

5. Sürekli eylem içindedirler

Herkes eylemden, hareketten bahseder ama herkes onu takip edip gerekenleri yapamaz. Çoğu kişi hedeften sapıp yolda kalır. Başarılı girişimciler, hedefleri doğrultusunda sürekli eylem içindedirler.

6. Yeniliklere açıktırlar

BucketFeet CEO’su Roja Nemine her gün kendisini yeni bir şeyler yapmak için zorladığını belirtiyor. Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız kendinizi her gün öğrenmeye zorlamanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir