E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Uganda Sosyal Medya Vergisini Yürürlüğe Sokuyor

Uganda hükumeti, Temmuz ayından itibaren Uganda’daki sosyal medya kullanıcılarının vergiye tabi tutulacağını söyledi. Hükumet, bu vergilerden elde edilen gelirlerin ülkenin refahını arttırmak ve güvenlik açısından destek olacağını öne sördü.

Matia Kasaija, Ugandanın Mali Bakanı “Uganda’nın elektrik hizmetlerini geniş çapta tutmak ve güvenliğini sağlamak için vergileri alacağız, bu vergi sayesinde de sosyal medyadan daha fazla yararlanabileceksiniz” ifadelerinde bulundu.

Matia Kasaija’nın ifadelerine göre WhatsApp, Twitter ve Facebook gibi platformları kullanan her abonenin cep telefonlarından alınacak sosyal medya vergisi günde 200 Uganda şilini (yaklaşık 0,22₺) olacak. Verginin nasıl toplanacağına dair bir yöntem henüz kesin değil. Hükümetin bu kararda ısrarcı olması durumunda ülkedeki 23.6 milyon kullanıcının cep telefonlarındaki uygulamalarının izlenmesi büyük bir problem yaratabilir.
Uganda hükumeti, bilindiği üzere seçim zamanı sosyal medya erişimini kapatmış ve Cumhurbaşkanı tarafından sosyal medyaya karşı caydırma propagandaları yürütmüştü. Bu propagaların en akılda kalanı ise gelecek vergiler konusundaydı. Şu anda bu vergi konusu gündemde.


Uganda sosyal medyaya getirilen bu sınırlar konusunda tek ülke değil. Tanzanya gibi başka bir Doğu Afrika ülkesi de bloglara ve sosyal medyaya gelecek kısıtlamalar ve vergi üzerine bazı sınırlamalara imza attı. Onların yönetmeliğince, tüm çevrimiçi içerik üreticileri başlangıçta kayıt ve lisans ücretleri için yaklaşık 900 ABD doları ödeme yapma zorunluluğunu barındırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir