E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Ufak Bir Dokunuşla Projenizi Dönüştürün: Wikipedia Nasıl Büyüdü?

Dünyanın en büyük online ansiklopedisi olan Wikipedia (Vikipedi), bugün günlük en çok ziyaret edilen internet sitelerinden biri. Wikipedia, insanlık tarihinin ortaklaşa oluşturduğu ve ücretsiz bir bilgi merkezidir.

2001 yılında kurulan Wikipedia‘ya bugüne kadar milyonlarca insan bilgi ekleyip düzenleme yaptı.

Wikipedia, yaklaşık 300 dilde yazılmış 40 milyon içeriğe sahiptir. Aylık, 15 milyardan fazla ziyaret edilen site, dünyanın en popüler internet sitelerindendir. Peki, milyonlarca insanın bilgi kaynağı olan bu site, şu anki başarısına nasıl ulaştı?

Wikipedia Nasıl Başladı?

Ocak 2000’de, Jimmy Wales, Nupedia adında gönüllülük esasına dayanan online bir ansiklopedi oluşturmak amacıyla Larry Sanger’i işe aldı. Sanger, Felsefe alanında doktora yapmıştı. Kaliteyi sağlamak amacıyla, çok çalışan Sanger, titiz bir yaklaşıma başvurdu. Ama Nupedia, ilk yılında sadece 12 makale yayınlayabilmişti.

Nupedia Neden Başarılı Olamamıştı?

Nupedia, Wales ve Sanger’in hayal ettikleri gibi başarılı olamamıştı. Sitenin büyümesi için, içeriklerin hızlı bir şekilde siteye akması gerekiyordu. Ama bunun için aşırı yatırım ve programlama gerektirmeyen bir platforma ihtiyaçları vardı. Böyle bir platforma sahip olmayan Nupedia istenilen başarıya ulaşamamıştı.

Nupedia’ya Sihirli Bir Dokunuş

Ocak 2001’de Sanger bilgisayar programcısı olan arkadaşı Ben Kovitz ile bir araya geldi. Kovitz, Sanger’i “wiki” konsepti ile tanıştırmıştı.

Hawaii’ye ait bir kelime olan wiki, “çabuk” manasına geliyor. Bu kelimeyi, programlamacı Warc Cunningham, oluşturmuş olduğu siteyi isimlendirmede kullanmıştı. 1995 yapımlı bu websitede isteyen herkes bir sayfayı oluşturabiliyor ve düzenleyebiliyordu. Bu fikir, Sanger’in ilgisini çekmişti.

Wikipedia’nin Doğuşu

Eve dönen Sanger, kısa bir teklif hazırladı. Sanger, wikiyi kullanarak ansiklopedi yazmaya insanları davet etmeyi teklif ediyordu. Yani, Wikipedia’yi teklif ediyordu. Bu teklifini Wales’e gönderdi.

Hikayenin bu kısmı ile ilgili çeşitli söylentilerin olduğunu da söylemek lazım. Kovitz’e göre, Sanger, evdeyken Wales’i aramıştı. Yani ikisinin aynı anda wiki’den haberi olmuştu. Bir diğer versiyonda ise, Wales, wiki’yi ansiklopedide kullanma fikrinin Sanger’a değil, Jeremy Rosenfeld’e ait olduğunu söylemiş.

Hikayenin bu kısmı ile ilgili hangi versiyonun doğru olduğu tartışılabilir ama bilinen bir gerçek varsa, o da wiki platformunun Wikipedia’yi oluşturmak için kullanıldığıydı. Ve bu değişim, bugün dünyanın en popüler sitelerinden biri olan Wikipedia’nın doğmasına sebep olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir