E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Twitter’ın Karakter Sınırlaması 140’dan 280’e Çıkıyor

Twitter, Tweet sınırını 140 karakterden 280 karakter sınırına genişleteceğini duyurdu. Yayınlanan blog yazısında bu değişikliliğin diller arasındaki ifade şekillerinin farklılığından kaynaklandığı belirtiliyor.

Düşünceleri ifade ederken 140 karaktere sığdırmaya çalışmak oldukça güç ancak bu dünyanın her yerindeki kullanıcılar için geçerli bir sorun değil. Bu ayrım özellikle Japonca, Korece ve Çince gibi dillerle İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Fransızca veya Türkçe gibi diller arasında çıkıyor. Türkçe ya da İngilizce’de Tweet’i karakter sayısına uygun hale getirmeye çalışırken önemli bir anlam taşıyan kelimeyi silmek gerekebiliyor. Bunun çözümü bazen flood şeklinde seri Tweet’ler atmak ya da Tweet’i atmaktan tamamen vazgeçmek oluyor. Oysa Japonca gibi kelimelerin sembollerle tanımlanabildiği dillerde çok daha az karakter kullanılarak duygu ve düşünceler rahatlıkla yazılabiliyor.

Şu an belli bir grup tarafından test edilen özelliğin kullanım sonuçları şöyle:

Japonca gönderilen Tweet’lerin sadece %0,4 ‘ünde 140 karakter kullanılıyor. İngilizce gönderilen Tweet’lerin ise %9’u 140 karakter içeriyor. İngilizce Tweet’ler genelde 34 karakterle son bulurken Japonca Tweet’lerde genel olarak 15 karakter bulunuyor. Araştırmaya göre 140 karakter sınırlaması ortadan kalktığında insanlar daha çok İngilizce Tweet atıyor. Bu durum kişilerin neden Tweet atmaktan vazgeçtiğini ortaya koyuyor.

(Aynı Tweet’in farklı dillerdeki karakter sayısı.)

Twitter bu özelliği kısa bir süre daha teste devam edecek, eğer verilerde olumlu etkinin devam ettiği görülürse tüm kullanıcılara sunulacak.

(Sol tarafta 140 karakterli Tweet görüntüsü sağ tarafta 280 karakterli Tweet görüntüsü.)

 

Twitter’ı cazip hale getiren her zaman kısa ve özet içerikler barındırmasıydı. Twitter kullanıcılarından alacağı tepkilerin farkında olarak bunun asla değişmeyeceğinin de altını önemle çiziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir