Twitter’a Yeni Konuşma Ayarları Geldi

ds-damat

En popüler sosyal medya ağlarından biri olan Twitter, kullanıcılarının karşısına yeni bir güncelleme ile çıkıyor. Buna göre twitlerinize kimlerin yanıt  verebileceğini yine siz seçebileceksiniz. Twitter Ürün Yönetim Müdürü Suzanne Xie, yeni güncellemeyle ilgili şu sözleri kaydetti:

“Tweetiniz sizin alanınız demek, bu nedenle insanların başlattıkları sohbetler üzerinde daha fazla kontrol sağlamaları için yeni ayarları test ediyoruz. Bazen insanlar kimin cevap verebileceğini seçebildikleri zaman neler olduğu hakkında daha rahat konuşurlar. İnsanların bu ayarları daha önce gerçek anlamda mümkün olmayan sohbetleri gerçekleştirmek için kullandıklarını gördük. Bugünden itibaren istenmeyen yanıtların anlamlı sohbetlerin önüne geçmemesi için bu ayarları herkes kullanabilecek.”

“Nasıl çalıştığını açıklayalım. Tweet atmadan önce, üç seçenekle kimin yanıt verebileceğini seçin: 1) herkes (standart Twitter ve varsayılan ayar), 2) sadece takip ettiğiniz insanlar veya 3) sadece bahsettiğiniz insanlar. Son iki ayara sahip Tweetler etiketlenecek ve yanıt veremeyen kişiler için yanıtla simgesi grileşecek. Yanıt veremeyen kişiler yine de bu Tweetleri görüntüleyebilecek, Retweetleyebilecek, Yorum ile Retweetleyebilecek, paylaşabilecek ve beğenebilecek.”

 

Bu ayarlar, bazı kişilerin daha güvende hissetmelerine yardımcı oluyor.

  • “İnsanlar bize Tweet atarken daha rahat, spam ve kötüye kullanımdan daha fazla korunduklarını hissettiklerini söylüyor.
  • Problematik cevap verenler başka bir yol bulamıyor – bu ayarlar ortalama üç adet potansiyel kötüye kullanım amaçlı yanıtı önlerken, yalnızca bir adet potansiyel kötüye kullanım amaçlı Yorum içeren Retweet ekliyor ve istenmeyen Direkt Mesajlarda herhangi bir artış görmedik.
  • Kötüye kullanımla karşılaşan kişiler bu ayarları faydalı buluyor – kötüye kullanım bildirimi gönderenlerin bu ayarları kullanma olasılığı 3 kat daha fazla.
  • Gürültüyü engellemek için yeni bir yöntem – test sırasında bunu kullananların % 60’ı Sessize alma veya Engellemeyi kullanmadı.”

Değişiklik, Twitter’da daha anlamlı sohbetlere yol açabilir.

  • “İnsanlar düşüncelerinin daha fazlasını paylaşıyor – Black Lives Matter ve COVID-19 gibi konular hakkında bu ayarları kullanan Tweetler, bu ayarları kullanmayanlardan ortalama olarak daha uzun.
  • Bazı insanlar bu ayarları siyaset ve sosyal konular gibi daha hassas konuşmaları yapmak için kullanıyor. Çok sayıda takipçisi olanlar bu ayarları daha fazla duygu, fikir ve kişisel haberleri paylaşmak için kullanıyor.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir