23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Twitter-Facebook Savaşlarında Yeni Raunt!

Son yılların en önemli girişimlerinden olan FaceBook ve Twitter’in, daha fazla kullanıcıya sahip olmak adına büyük bir rekabet içerisinde olduğunu daha önceki bir çok olaydan bilirsiniz. Kısaca hatırlamak gerekirse bu olaylardan ikisi şu şekilde:

İNSTAGRAM!

Bilindiği gibi facebook instagramı satın aldı ve İnstagram aracılığıyla paylaşılan resimlerin twitterdeki önizlemeleri engellendi. Bu olay yüzünden iki dev sosyal ağ şirketinin arası açılmıştı.

TWİTTER VİNE UYGULAMASI!
FaceBook, sonradan kurulmasına rağmen kısa sürede en büyük rakibi konumuna gelen Twitter’a Vine uygulaması üzerinden yüklenmeye devam etti. Twitter’ın oluşturduğu Vine uygulamasının işlevi , Facebook arkadaş listesini kullanarak Twitter’de olan arkadaşları bulmak. Ancak FaceBook bu uygulamanın,FaceBook’a erişimine izin vermeyerek bir kez daha savaş ilanında bulunmuştu.

TWİTTER’İN İNTİKAMI!

İlk bakıldığında aslında bunun kötü bir şey olmadığı, aksine her bir şirketin diğer şirket üzerinden reklam yapmasına fırsat veren bir sistem olduğunu görmek çok zor değil. Twitter da bunu fark etmiş olacak ki birkaç gündür facebook anasayfasında karşılaştığımız turkcell reklamı aracılığıyla, kendi reklamını FaceBook sayfasında, dolaylı yoldan yapmaya başladı. Bu kampanya Twitter tarafından bilinçli yapılan bir reklam mı yoksa Turkcell’in bir çalışması mıdır bilinmez ancak twitter’ın intikamı gibi görünmekte. Bir başka yönüyle, FaceBook’un bu reklam çalışmasına izin vermiş olması aradaki buzların eridiğine, FaceBook’un barış bayrağı çektiğine mi işaret ediyor sorusunu getiriyor akıllara. Sebep her ne ise, akıl dolu bir reklam kampanyası olduğunu kabul etmek gerekir en büyük rakip üzerinden reklam yapmak…

 

Bahsi geçen reklam FaceBook ana sayfasında çıkıyor ve hem FaceBook hem de Twitter reklamı içeriyor. Twitter’ın kuş simgesinin, Facebook simgesinin üzerinde duruyor olması da bir başka dikkat çeken tesadüf!

Eğer bu bir meydan okumaysa, bakalım FaceBook buna nasıl bir karşılık verecek önümüzdeki günlerde göreceğiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir