Tutumluluğu Hayat Felsefesi Haline Getiren mint.com’un Kurucusu Aaron Patzer

damattween

Mint.com, insanlara paralarını yönetmelerini sağlayan ve 10 milyonun üzerinde kullanıcısı olan bedava bir internet aracı. Modern hayatın getirdiği zorluklardan biri de insanın parasını yönetme zorluğudur. Ev kirası, okul harcı, yol parası, su faturası, elektrik faturası vb. gibi birçok şeyle uğraşmak zorunda kalan kişiler için Mint.com tam bir kurtarıcı görevi görüyor.

Aaron Patzer Mint.com’u oluşturduğu sırada henüz 25 yaşındaydı. Patzer, Mint.com’u 2009 yılında Intuit şirketine 170 milyon dolar karşılığında satarak iyi bir kâr sağlamıştı.

Aaron Patzer Ve Hayatının İlk Yılları

Aaron Patzer, Madison (Wisconsin) doğumlu. Indiana Evansville’deki Central High School’dan mezun. Üniversiteyi Duke Üniversitesinde okuyan Patzer, 2002 yılında Elektrik Mühendisliği diploması ile mezun oldu.

İlk iş deneyimini Getawebsite.com ve Miadora.com’ da yaşadı.

Mint.com’un Kuruluşu

Patzer, birkaç mühendislik pozisyonu ve internet girişimlerinin ardından Mint.com’u 2006 yılında kurdu..

Patzer, daha lisedeyken Web ile ilgili işlere girişmişti ve kişisel ve ticari paralarını karıştırmaya başlamıştı. Bunu önlemek amacıyla, parasını doğru bir şekilde yönetmek için uzun bir sure Quicken ve Microsoft Money gibi araçları kullanmıştı. Ama bunu yaparken bu araçlar çok zamanını alıyordu. Gerekli verileri kendisinin bu araçlara yüklemesi gerekiyordu. Patzer’e göre, bu bir bilgisayardı ve bilgisayarın gerekli bütün işleri kendisinin yapması gerekiyordu.

Patzer’e göre, Mint.com’u kurma fikri 2005 yılının sonlarında Intuit Quicken ürünü ile yaşadığı kötü deneyim sayesinde oluşmuştu.

Genç Yaşta mint.com İle Gelen Başarılar

Patzer 2007 yılında , Mint.com ile TechCrunch40 konferansında birincilik ödülü olan 50 bin doları kazanmıştı.

2008 Eylül ayında Patzer, Inc. dergisi tarafından 30 yaşın altındaki 30 zirve kişi listesinde kendine yer bulmuştu.

Kendi Kurduğu Şirkette Çalışan Olan Patzer

14 Eylül 2009’da, Intuit Mint.com’u 170 milyon dolar karşılığında satın alacağını duyurmuştu. Patzer, şirketi bu kadar ucuza sattığı için eleştirilmişti. Satışın gerçekleştiği sırada, Mint.com’un 1.5 milyon kullanıcısı vardı. Patzer, Ürün Inovasyon bölümünde Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı. Böylece Patzer, kendi kurduğu şirketin bir çalışanı olmuştu.

Mint.com Sonrası

Intuit’ten Aralık 2012’de ayrılan Patzer, Eylül 2013’te Leonardo Software Inc.’i kurdu.

Sonraki yıllarda Yeni Zelanda’ya taşınan Patzer, burada 2017 yılında Vital Software Ltd’i kurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir