23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Türkiye SEO Hizmet İhracatına Başladı!

SEO konusu ülkemizde popülerliğini sürdürdüğü şu sıralarda, kurumsal SEO ajanslarından ülke ekonomisine katkı sağlayacak haberler gelmeye başladı. Döviz kurlarındaki yükseliş, KDV istisnası ve Türk ajanslarının başarılı grafikleri nedeniyle, arama motoru optimizasyonu konularında Türkiye tercih edilmeye başlandı.

SEO Nedir?

“SEO kelimesi, Search Engine Optimization ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe karşılığı, arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilmektedir. SEO çalışmasını inceleyecek olursak, isminden de anlaşılacağı üzere, internet projelerinin arama motorlarına, belli başlı kurallar ile uygun hale getirilmesi ve sitelerin aramalarda üst sıralara çıkmasını sağlayan bir çalışma olarak nitelendirebiliriz.”

Kaynak: https://www.seocu.com/seo

Yurt Dışındaki Firmalar SEO Hizmeti İçin Türkiye’yi Tercih Ediyor

Arama motorlarında üst sıraları hedefleyen yurt dışı firmalar, Türk ajanslarına talepler göndermeye başladı. Geçtiğimiz yıllarda Hindistan ajansları bu konuda başı çekerken, ülkemizde yaşanan döviz kurlarındaki yükseliş, yurt dışındaki firmalar için cazip bir ortam oluşturdu. Bunun yanında 3065 sayılı Kanunun (11/1-a) maddesinde yer alan KDV istisnası ile yurt dışı firmalara kesilen hizmet faturalarına KDV yansıtılmamaktadır. Ayrıca, Türk SEO ajanslarının Google arama motorunda başarılı sonuçlar elde etmesi ve süreci hızlı bir şekilde sonuçlandırması gibi etkenlerde tercih sebebi olarak gösteriliyor.

SEO Çalışmasının Firmalara Sağladığı Faydalar

Arama motorlarında üst sıralarda yer almanın ne kadar faydalı olduğunu fark eden firmalar bu konuya bütçeler ayırmaya gayret gösteriyor. Günümüzde kurumsal firmalar ya da bireysel tüketiciler, bir ürün ya da hizmeti %80 oranında internette arıyor! Yapılan aramalarda üst sırada yer alan web siteleri tüketiciye hem güven duygusu veriyor, hem de kolay ulaşılabilir oluyor. SEO çalışması firmalara ziyaretçi ve buna bağlı olarak da ciro artışı sağlamış oluyor.

Ajanslar SEO Uzmanı Arayışında

Gelen bu talepleri karşılayarak, kaliteli hizmet sunmaya gayret gösteren Türk ajansları, yetişmiş SEO uzmanı arayışında. Günümüzün yükselen meslek dalı olan SEO uzmanlığı, yüksek maaşlar ile ajanslarda istihdam ediliyor. Taleplerin yükselmesi ve sektörün büyümesiyle beraber yetişmiş personel bulamayan ajanslar, kendi eğitimlerini düzenleyerek sektöre yetişmiş eleman kazandırıyor. Hatta geçtiğimiz yıl bazı özel üniversitelerin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İSMEK programlarında sertifikalı eğitimleri başlamış durumda. Bu alanda kendini geliştirmek isteyen herkes sertifikalı eğitimleri alarak, sektörde iş bulabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir