Türk Halkının Unutamadığı Reklam Çalışmaları

damattween

Türk halkının en çok izlenen reklamları, en sevilen reklamları olmuştur. Televizyon dünyasının başlangıcıyla reklam dünyası da başlamıştır. 70’lerle başlayan bu serüven günümüze kadar gelmiştir. İşte Türk televizyon dünyasının unutamadığı eskimeyen reklamları:

Tokai Çakmakları:

Ali Bey’e gelen mektubun okunmasıyla reklam başlamaktadır. Yönetim Kurulundan gelen bu mektupta Ali Bey’in tıraş bıçağı reklamlarına çıkması istenmektedir. Ali Bey de mektubu okuduktan sonra mektubu yakmaya çalışır ancak çakmak çalışmaz ve sahte olduğu anlaşılır. Slogan ise “Tokai, çakar çakmaz çakan çakmak” tır.

Arçelik:

Arçelik’in maskotu olan çelik robotunun ilk meydana çıktığı reklam filmi olan bu reklam, bir fabrikada geçmektedir. Fabrika görevlisini Şafak Sezer canlandırmaktadır. Seslerden ürken Şafak Sezer, en son olarak “Çelik”i görür ve reklam böylece sonlanır.

Garanti Bankası:

Bir taksi çağıran iş adamıyla reklam filmi başlar. Havaalanına gitmek isteyen iş adamına, taksici farklı yollar sunar. Sohbet esnasında iş adamına çeşitli yollar sunan taksici işi abartılı boyuta taşımıştır. Reklam filminin sloganı olarak “Başka bir arzunuz?” kullanılmıştır.

Fındık Tanıtım Grubu:

Reklam filminde pazar yerinde fındık satıcısını canlandıran Özkan Uğur, fındıklarının satışını bağırarak tanıtım yaparak sağlamaktadır.” Enerji verir, dişleri kuvvetlendirir, siniri giderir, kemikleri güçlendirir, ayriyeten aganigi naganigi” sözleriyle hafızalara kazınmıştır. Reklamın sloganı ise “Her gün bir avuç fındık iyi gelir” dir.

Opet:

Cem Yılmaz’ın canlandırdığı “Mike” karakteri ile Kara Şimşek dizisine atıfta bulunulmuştur. Trafikte giderken yine Cem Yılmaz’ın canlandırdığı bir karakterin laf atmasına maruz kalan Mike, yarışa davet eder ve arabasının deposunu Opet benziniyle doldurur. Bitişe gelen rakibi, Mike’ı langırt oynarken görür. Akıllara kazınan cümlesi ise “Alırım anahtarını Mike” tır.

Cola Turka:

Bu reklamda kolanın Amerika’nın simgesi olduğu vurgulanmıştır. New York şehrinde geçen reklam bir kafede devam eder. Bir kahve isteyen adamın arkadaşı Cola Turka içmektedir. Cümleleri ve tepkileri Türkleşen arkadaşı “Sergen’i izledin mi?”, “Bendensin”, “Yengeye selam söyle”, “Çoluk çocuğu öp” gibi cümleleriyle akıllara kazınmıştır.

Lays:

Ayşe Elmacı’nın rol aldığı bu reklam filminde Ege’de bir köylü kadını başroldedir. Patateslerin seçilip, fabrikaya taşınıp, fabrikada işlenmesini anlatır. Sloganı ise “Yiyin Gari” dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir