E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Türk Girişimcinin Markası Chobani Amerikan’ın Yoğurt Devi Oldu

26 Ekim 1972’de Erzincan’da dünyaya gelen Hamdi Ulukaya, lise mezuniyetinden sonra Ankara Üniversitesi’nde Siyaset Bilimleri Bölümünde okumaya başladı.

İngilizce eğitimi almak için Long Island Adelphi Üniversitesi’ne kayıt yaptıran Ulukaya, 1997 senesinde New York Eyalet Üniversitesi’nde bazı işletme kurslarında eğitim aldı.

Türkiye’den Amerika’ya Peynir!

Eğitiminden sonra Amerika’da kalan Ulukaya, New York eyaletinde bir çiftlikte işe başladı. Kendisini ziyarete gelen babası, bölgedeki peynirlerin tadını beğenmeyince oğluna memleketindeki peynirleri Amerika’da satması fikrini verdi. İkna olan Ulukaya, Türkiye’den peynir ithalatına başladı.

Euphrates Açılıyor!

Türkiye’den gelen peynirler Amerikan halkı tarafından beğenilince, 2002’de New York, Johnston’da Euphrates yani Fırat adını taşıyan bir beyaz peynir imalathanesi kurdu. Kuruluşunun ardından sonra tesis iki sene kadar sonra kendini kurtarabilecek seviyeye gelebildi.

Eski fabrikadan doğan Argo Farma

Bir gün satılık bir fabrika ilanına denk gelen Ulukaya, çevresindekilerin almaması yönündeki ikazlarını dinlemeyerek bu fabrikayı yerel teşviklerden yararlanarak satın aldı. Eski Kraft çalışanlarını da işe alarak, çalışanlarıyla birlikte bu fabrikanın ihtiyacı olan boya ve tamiratı işlerini giderdi.

Yeni Lezzet: Chobani Yoğurdu

Amerika’nın fazla şekerli ve sulu yoğurdunun yerine geçecek Tükiye’de üretilen koyu süzme yoğurt üretimi işine giren Ulukaya, Türkiye’den Mustafa Doğan’ı Amerika’ya getirtti.

Yoğurt ustası olan Mustafa Doğan ile birlikte çalışan Ulukaya, istediği kıvam ve lezzette bir yoğurt üretti. Chobani Yoğurdu adını verdiği bu yeni yoğurdu tüm ülkeye duyurmak için yaygın zincir marketlerin reyonlarını hedef aldı.

Yeni kurulan şirket, marketlere raf kirası ödeyecek durumda olmadığından ürünü raflara koyabilmek için Ulukaya ödemesini yoğurt ile yaptı. Yoğurdu satıldıkça, raf kirasını ödemek için yeterli paraya da sahip olan Ulukaya bunu da pazarlığa dahil etti.

CHOmobile adını verdiği bir tadım kamyonuyla, festivaller gibi katılanların çoğunluğunun aileler olduğu etkinliklere bedava yoğurt götürerek dağıtımını yaptı. İlk yıl bu kamyonlar ile 150 bin Chobani yoğurdu dağıtıldı.

Marka değeri her geçen gün daha da artan Chobani, 2014 senesinde Singapur, Malezya ve Panama’dan başlayarak Latin Amerika ve Asya’yı da dağıtım alanına dahil etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir