Tüketicinin Özel günlerle İmtihanı

damattween

Son yıllarda özel günlere yüklenen anlamların artması ile birlikte satışlarını ikiye üçe katlayan firmaların hedef haline getirdiği tüketiciler bu sene de en önde yerini almış bulunuyor. Bu sene yılbaşı ile başlayan etkinlikler markalar için takvim oluşturmuş durumda.

Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü firmaların yüzünü güldürüyor, markalar tüketicinin kendilerini seçmesi için kampanyalar düzenliyorlar. Fakat son yıllarda bu özel zamanlarda uygulanan  ve klasik hale gelmiş alışveriş kampanyaları ekonomik ivmeyi artırsa bile tüketicinin dikkatini azaltmaya başlamıştır. Markalar bu ilgiyi geri kazanmak için farklılık arayışında olmalıdır.

Geçen sene tüketicinin karşısına farklı bir şekilde çıkan ve ilgiyi yakalayan Turkcell’in Kubat ile oluşturduğu 14 Kubat viral reklamı mevcut hedef kitleden de fazla kişiyi yakalamıştır. 2.933.056 kere tıklanarak büyük ilgi toplayan reklam sevgililer günü karşıtlığıyla farklılık yaratmıştır.

Geçen senenin bir diğer farklı Sevgililer günü reklamı ise KFC‘nin Aşk Karın Doyurmuyor kampanyası olmuştu.  KFC’yi seçen tüketicilerin ilişki durumunu Facebook’ta kaldırması ve günün sonuna kadar İlişkisi yok konumunda kalması gerekiyordu. Tüketiciye KFC gerçek aşk imajıyla Sevgililer günü hediyesi olarak Mini Bucket ile ödüllendirdi.

Google Trends’e göre Sevgililer günü kampanyalarına tüketicinin ilgisi bu sene diğer senelere göre artmış durumda, bu da farklılık yaratabilecek markalar için çok büyük bir fırsat. Bunu iyi değerlendirebilirlerse bu sene özel günlerden sağlanan ekonomik artışa ciddi katkı sağlayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir