Tinder Ekibinden Farklı Bir Girişim – Ripple

ds-damat

Tinder’ın arkadaş bulma platformu olduğunu hepimiz biliyoruzdur ya da illaki ‘bir arkadaşımızdan’ duymuşuzdur. Tinder ekibi şimdilerde yeni bir sosyal platform için kolları sıvamış görünüyor. Bu uygulamanın adı ‘Ripple’. Tahmin edilenin aksine Tinder’ın hedef kitlesinden tamamen farklı olarak profesyonel iş hayatına yönelik uygulama oldukça iddialı gözüküyor. Bugün kullanılan mesleki ağların oldukça kötü ve kullanımlarının zor olduğu, gereksiz birçok detayla bizi oyaladığı fikriyle yola çıkılmış. Ripple’ın kurucu ortağı ve Tinder’ın eski CTO’su Ryan Ogle, misyonlarının sahip olmaya değer bir ağ oluşturmak olduğunu belirtiyor.

Rakibi olmayı hedefledikleri LinkedIn için de iş arama konusuna yoğunlaştığından iş dünyasının asıl ihtiyacı olan profesyonel ağ oluşturmayı gözardı edip kullanıcılarını istenmeyen bağlantı istekleri, satış temsilcileri, reklamlar ve spamler ile dolu gelen kutusu gibi sorunlarla uğraştırdığını deneyimlediklerini ve bu deneyimlerinden yola çıkarak Ripple’ın bu hatalara düşmeden doğru insanlara doğru zamanda bağlanmanıza yardımcı olacağını vadediyor Ogle. LinkedIn’in masaüstü uygulaması olarak hayatımıza girdiğinin altını çizerek mobilde iddialı oldukları bir kez daha vurguluyor.

LinkedIn’le benzer konseptte gibi görünseler de aralarında bazı farklılıklar söz konusu. Sonuçta hali hazırdaki sosyal ağların kötülüğünden dem vurarak yola çıkmış bir uygulama Ripple. Bu farklılık ve benzerlikler üzerinden Ripple’ı daha iyi inceleyebileceğimizi düşünüyorum.  Özgeçmiş oluşturma, sektör belirleme, becerilerini ekleme gibi özellikler temelde aynı fakat LinkedIn’den farklı olarak uygulamaya biraz hız katarak Ripple’da bağlantı kurmanız için ekranı yana kaydırmanız yeterli oluyor. (Tinder’dan devşirme güzel bir eklenti gibi duruyor.) Böylece bağlantı isteği gönderdiğiniz kişinin potansiyel bağlantı listelerinde yerinizi almış oluyorsunuz. Ayrıca uygulama içinde ilgi alanlarınıza uygun gruplar kurabilir veya etkinlikler organize edebilirsiniz. Mevcut etkinliklere katılmak için yine ekranı kaydırınız lütfen J Bana göre en önemli fark bağlantı kurmak istediğiniz kişinin fotoğrafını yükleyerek profiline ulaşma imkanı sunması.  Bağlantı kurmak istediğiniz kişiyi bulmak için anlık olarak kişinin fotoğrafını çekebilir ya da ‘Yakınlardaki’ özelliğini kullanabilirsiniz.  Diğer önemli farklılıksa Twitter ve Medium’un desteğiyle haberleri, tweet’leri ve makaleleri Ripple üzerinde takip edebiliyor olmanız. Böylece gün içindeki gelişmelere karşı güncelliğinizi kaybetmeme imkanı sunuluyor.

Ripple ekibi, rakiplerinin eksikliklerini dikkatlice analiz edip yerinde çözümler üretmiş gibi duruyor, umarım misyonundan sapmadan profesyonel ağ uygulamalarından bekleneni bizlere verir.

Uygulamayı AppStore ve Google Play’den indirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir