Tele Pazarlama Nedir?

ds-damat

Tele pazarlama Nedir konusuna değindiğimizde, tele satış veya diğer adıyla Telemarketing dünya’da bir çok firma tarafından kullanılmakta olup ülkemizde de gün geçtikçe önem kazandığını görüyoruz. Telemarketing sadece telefon üzerinden satış yapmak gibi algılanmamalıdır. Müşterilerle telefon üzerinden yaptığımız her şey tele pazarlama kapsamına girer. Bir müşterinin sorunlarını çözmek, ürün/hizmet hakkında bilgilendirmek, randevu almak, satış yapmak kısacası bir çok konuyla alalaklı müşterilerle ilk etapta telefon sayesinde iletişim kurarız. Son zamanlarda çağrı merkezlerindeki artış sayısı, bu sektörde çalışanların 40.000’lere ulaşması, tele pazarlama ile ilgili eğitimlere olan talebin artması burada bir canlılık olduğunun ve şirketlerin de konuya önem verdiğinin güçlü bir göstergesidir.

Şirketinizin haftalık toplantısında çalışma arkadaşlarınıza o haftaya ilişkin satış beklentilerini sorduğunuzda bir cevap alamıyorsanız veya aldığınız cevaplar tutarsız geliyorsa onlara şu şekilde yardımcı olabilirsiniz. O hafta yaptıkları arama sayısı, bu aramalardan çıkan olumlu görüşme sayısı ve olumlu görüşmelerden kaçının satışa dönüşüp dönüşmeyeceğini sormalısınız. Bu sayede herkes iyi kötü bir satış rakamı verebilecek, sistem kendiliğinden işleyecek ve önünüzü daha rahat görmenizi sağlayacaktır. Çalışanlar o haftaya ilişkin tahmini bir satış rakamı verebilmek için ellerindeki enquirylere (müşteri bilgi formu) daha dikkatli bakacak, bunların aranması konusunda eskisine göre daha titiz olacak, arama esnasında dikkatli konuşarak müşterinin ihtiyaçlarını anlayacak, bu ihtiyacı karşılayacak ürün/hizmet varsa bunu müşteriye sunup satış yapma konusunda daha agresif olacaklardır. Haftalık toplantılarda herkes bir satış rakamları söylerken veya önceki hafta söylediği satış rakamını tuttururken kimse çalışma arkadaşlarından geri kalmak istemeyeceğinden herkes bu konuda çok daha fazla çaba gösterecektir.

Telemarketing yapmak çoğu kişi tarafından sıkıcı bulunmakta ve insanlar telefonla birisini ararken tedirgin olmaktadırlar. Aşağıda belirttiğim maddelerden yararlanarak bu konunun neden önemli olduğunu ve niçin yapılması gerektiğini çalışanlarınıza anlatabilirseniz zamanla bu kaygılar azalacaktır. Telefon sayesinde ofise gelen müşterilere veya telefon üzerinde satış yapılmaya başlandıkça telefonun gücü bir kez daha anlaşılacaktır.

Tele Pazarlama Nedir ve Avantajları

  • Farklılık yaratmak ve müşterilerle konuşmak için en hızlı ve en masrafsız yoldur.
  • Müşterinin ihtiyaçlarını anlamak için en iyi yoldur.
  • Hizmetlerinizle ilgilenen insanları aramak onlara değer verdiğinizi gösterir. Unutmayın ki onları arayıp bilgi veriyorsunuz. Amacınız hizmetse tele pazarlama ile bunu fazlasıyla yapmış oluyorsunuz.
  • Her ne kadar tele pazarlama kavramı bilinse de rakiplerin çoğu telefonu etkin şekilde kullanmıyor, bunu yapan ön plana çıkıyor.
  • Şirketinizde sizden bilgi almak için başvuran (enquiry) kişileri arayıp onlara hizmetiniz hakkında bilgi verirseniz satış oranı o derece artacaktır. Yani geri dönüşüm oranı (satış/enquiry) artar ve kısacası satış yaratır.
  • Müşterinin ürünü/hizmeti alma konusundaki ciddiyetini anlamak için en doğru yoldur. Böylece olumlu olduğunuzu düşündüğünüz kişilere odaklanıp zamandan tasarruf edersiniz.
  • Veritabanını güncellemek için en iyi yoldur.
  • Müşteriye hangi hizmetin uygun olduğunu bulmak için idealdir.
1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir