E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Teknosa Ceo’su Bülent Gürcan ile Röportaj

*Sayın Bülent Gürcan sizi tanıyabilir miyiz?

Saint Joseph lisesini bitirdim ve 1988 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum.

Kariyerimi ise okuduğum alanda değil, keyif aldığım alanda şekillendirdim. 1992 yılında kısa bir kurumsal iş deneyiminden sonra perakende alanında girişimci oldum. 7 yıl boyunca Max Mara’da Yönetici Ortağı olarak çalıştım. Kurum tarafında, büyük organizasyonlarda çalışma arzum vardı. Bu nedenle 2000 yılında GiySA‘da TopShop, Topman Operasyon Müdürü olarak göreve başladım. 2002-2004 yılları arasında ise Başer Holding Perakende Direktörlüğü’nü üstlendim.

TeknoSA’daki kariyerim ise 2004 yılında başladı. 2013 yılına kadar Satış Direktörü ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı olarak ekip arkadaşlarımla birlikte TeknoSA’da çok değerli süreçlerin ve başarıların bir parçası oldum. Ardından 2 yıl süreyle Media-Saturn Türkiye CEO’su olarak görev yaptım.

Nisan 2015 tarihinden bu yana da TeknoSA Genel Müdürlüğü görevini yürütüyorum. Evli ve bir kız çocuk babasıyım.

*Teknoloji sektörünün ilerlemesi ve sürdürebilirliğin sağlanması amacıyla, önümüzdeki zaman diliminde ne gibi çalışmalara imza atacaksınız, bilgi alabilir miyim?

Teknoloji büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor. Her geçen gün hayatımızı kolaylaştıran ve vazgeçilmezimiz haline gelen yeni teknolojilerle tanışıyoruz. Türkiye, yeni teknolojilere ilgisi olan genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduğundan tüketici teknolojisi ürünleri de en cazip pazarlarından biri.

TeknoSA olarak, Türkiye’nin 81 ilinde 300’e yakın mağazamız, online ve mobil kanallarımızla hayata değer katan teknolojileri, müşterilerimize bir bütün olarak sunmaya odaklandık. Yatırımlarımızın merkezine yerleştirdiğimiz çoklu kanal modeli ile tüketicilerimize tüm kanallarda kesintisiz ve entegre deneyim yaşatmak birincil önceliğimiz. Teknolojideki uzmanlığımızı, bu alanda öncü girişimlerle değere dönüştürmeye odaklandık.

Teknolojide tek adres olma anlayışıyla, hem her kanaldan hem de yeni hizmetler sunarak sektördeki liderliğimizi pekiştiriyoruz. 2014 yılında mağaza ağımızı Türkiye’nin 81 iline genişleterek sektörde önemli bir kilometre taşına imza attık. Bu yıl Şubat ayı sonunda müşterilerimizle bağımızı bir adım öteye taşıyarak, TeknoSA Mobil iletişim hizmetimizi lanse ettik. “Her Şey Dahil Teknoloji” mottosuyla TeknoSA Mobil hattını müşterilerimize tüm teknolojik ürünlerde avantajlarla birlikte sunmaya başladık.

Temmuz ayında da, yine sektörde bir ilke imza atarak kendimize ait özel markalı akıllı ürünleri tüketicilerle buluşturduk.  TeknoSA Preo P1 model akıllı telefon ve Pwatch akıllı saat ile ileri teknolojiyi, erişilebilir fiyatlarla tüketicilere sunmaya başladık. Çok yakında yeni modellerini de tüketicilerle buluşturacağız.

Tüketicilerin tercihine göre mağazada, telefonda, evde ve iş yerinde faydalanılabilecek garantiden kuruluma, teknik destekten korumaya teknolojiyle ilgili geniş kapsamlı hizmetlerimizi bu yıl içerisinde Dr. Teknolog çatısı altında topladık. Satış öncesi ve sırası müşterilere teknoloji alışverişinde rehberlik ederek yeni teknolojiler ve katma değerli hizmetler sunmayı sürdüreceğiz.

Önümüzdeki dönemde, akıllı teknolojilerle donatılmış mağazalarla müşterilerin farklı deneyimler yaşamasına da tanıklık edeceğiz. Nesnelerin interneti yani birbirleriyle konuşan cihazların hayatımızdaki varlığı daha da dikkat çekici hale gelecek. Bu ürünler, hem tüketicilerin hayatına değer kattığı için ön planda olacak hem de işimizi geliştirmek, yeni modeller, işbirlikleri kurmak için bize yepyeni imkânlar sunacak.

Biz TeknoSA olarak, Türkiye’nin her noktasında tüm haneleri ve daha fazla insanı teknolojiyle daha iyi bir yaşama ulaştırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

*Teknosa, pazarlamaya ne kadar bütçe ve emek harcıyor?

Küreselleşme olgusu, teknolojide yaşanan hızlı gelişim ve buna bağlı olarak değişen rekabet ortamı şirketleri özellikle pazarlama stratejileriyle farklılaşma yoluna itiyor. Çünkü ancak, pazar ortamında farklılık yaratan, müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına cevap verebilen ve bunun yanında müşterilerle uzun vadede iyi ilişkiler kurabilen kurumlar, rekabet üstünlüğü sağlayabiliyorlar.

TeknoSA olarak, çoklu kanal pazarlama stratejisiyle hareket ediyoruz. Müşterilerimize, mağazalarımız, teknosa.com, mobil uygulamalarımız ile sosyal medya ve çağrı merkezi gibi etkileşim kanallarımız üzerinden kesintisiz, tek bir marka deneyimi yaşatmaya çalışıyoruz. Müşterilerimize ulaşmak için kullandığımız pek çok araç var. Bunları bütünleşik, birbirini tamamlayan şekilde kurguluyoruz. Önceliğimiz, müşterilerimizi dinlemek ve onlarla birlikte geliştirmek. İnteraktif uygulamalara, müşterilerimizin katılımcı olduğu kanallara yatırımımızı giderek artırıyoruz.

*Marka olma hikayesini bir de sizden dinleyebilir miyiz?

TeknoSA, Türkiye’yi teknoloji perakendeciliğiyle tanıştıran ve sektördeki gelişmelere öncülük eden bir marka. Bir marka yaratmak hem de ilk defa Türk tüketicilerini teknoloji marketleriyle tanıştıran bir marka oluşturmak uzun ve zor bir süreç. 2000 yılında beş mağazayla faaliyetlerimize başladığımızda, dünya standartlarında organize bir perakende zinciri olarak herkesin teknolojiye kolay ulaşmasını sağlamayı amaçladık. O dönemde çok önemli bir karar verdik ve “Adresi olmayan ürünlerin adresi biz olacağız” dedik. Kuruluşumuzdan itibaren benimsediğimiz ‘Herkes için Teknoloji’ felsefemiz ile başarılı işler yaptık ve 15 yılda çok önemli bir yol kat ettik. Bunu da uzun vadeli düşünerek yaptık.

Lider markanın herkesi kucaklaması gerekiyor. Gençlere, yetişkinlere, kadınlara, teknolojiyi iyi bilen veya az bilene, Türkiye’nin her köşesindeki insanlara yaptığımız işle fayda sunmayı amaç edindik. İşimizin ve markamızın temelinde insan odağı, insana yakınlık ve samimiyet var. Bugün Türkiye’nin dört bir yanındaki 300’e yakın mağazamız, online, mobil kanallarımız ve 3500 kişilik ekibimiz ile tüketicilerin teknolojiye dair tüm ihtiyaçlarında yanında olmaya odaklanıyoruz. Bunun için fiziksel ve dijital tüm kanallarda müşterimizle etkileşim içindeyiz. Sürdürülebilir başarı için tüketiciler için değer yaratmaya ve markamıza yatırım yapmaya devam ediyoruz.

Marka yaratmanın matematiğinde bugün yatırmak, sonra yatırmaya devam etmek ve uzun dönemde geri almak var. Sadece gelire odaklı bir marka yatırımı değil, hedeflere paralel bir marka yatırımı yapmak gerektiğine inanıyoruz. Bu doğrultuda TeknoSA olarak, sunduğumuz ürün ve katma değerli hizmetlerin yanında sosyal sorumluluk çalışmalarına da odaklandık. Geçtiğimiz yıllarda geliştirdiğimiz projeler ile teknolojiyi hayatın içine katmak konusunda eğitim, spor, kültür-sanat gibi alanlarda uzun soluklu programlar yürüttük, yürütüyoruz.

2007 yılında başlattığımız Kadın için Teknoloji projesi bunun en güzel örneklerinden biri. Toplumun kalkınmasında ve gelecek nesillerin yetişmesinde önemli rolü olan kadınları teknolojiyle tanıştırmak ve yakınlaştırmak amacıyla hayata geçirdik. Bugüne kadar 57 ilde 14 binden fazla kadına ücretsiz bilgisayar ve teknoloji eğitimi verdik. Önümüzdeki dönemde, projeyi 81 ile yaygınlaştırarak sürdürmeyi hedefliyoruz. 7 yıldır Milli Takımlar Teknoloji Tedarikçisiyiz. Sporun birleştirici yanına ve iletişim gücüne inanıyoruz.

*Telefon ile alakalı çıkan yasalar satışlarınızı nasıl etkiledi ve buna karşı çözümleri ne oldu?

Geçen yıl telekom alışverişlerinde kredi kartlarına yapılan taksitlerin kaldırılmasının ardından satışlarımızda bir süreliğine aşağıya doğru bir etkilenme yaşasak da, tüketicileri TeknoSA’ya çekecek, çözüm sunacak uzun soluklu modeller geliştirerek bu etkiyi minimal hale getirmeye çalıştık.

Uzun süredir kendi finansal çözümlerimizi müşterilerimize TeknoFinans çatısı altında sunuyoruz. Müşterilerimize mağazalarımızda anında kullanabilecekleri, 36 aya varan vadelerle kredi kullanma fırsatı sağlıyoruz. Müşterilerimiz, banka şubesine gitmeden tüm işlemleri 10 dakikada mağaza içinde bitirebiliyor. İki güçlü banka ile işbirliğimiz var. ING TeknoKredi ve Akbank Kredi Ekspres tüketici kredisi ile alışveriş imkanı sunuyoruz. Her iki kredi modelinde de belgesiz (sadece kimlik belgesi ile), masrafsız kredi kullanımı mümkün.

Ayrıca, müşterilerimizle uzun soluklu ilişki kurmak ve teknolojiye dair tüm ihtiyaçları sunabilmek amacıyla bu yıl mobil iletişim hizmeti vermeye başladık. Teknosa Mobil markasıyla hayata geçirdiğimiz mobil hat da müşterilerimize güçlü seçenekler, teknoloji alışverişinde önemli avantajlar da sağlıyor.

*Her hafta yapılan turuncu indirimlerin tüketicideki algısını nasıl buluyorsunuz?

Turuncu İndirim artık markamızla özdeşleşti. Farklı kategorideki birçok üründe önemli oranlarda indirimlerin yapıldığı bu kampanyalar, merakla bekleniyor ve takip ediliyor. Kampanyaları kurgularken, dönemsel ihtiyaçları göz önüne alıyoruz. Mevsimsellik, okula dönüş, evlilik sezonu gibi müşterilerin ihtiyaç duydukları ürünler ön planda oluyor. Ayrıca, TeknoSA Turuncu Kartlı 4,5 milyonu aşkın müşterimize ilgi alanına, özel günlere göre daha kişiselleştirilmiş avantajlar da sağlıyoruz.

*Y kuşağı hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Y kuşağı teknolojinin ve internetin içine doğmuş, kendine güvenli, hızlı tüketen, takdir edilmeye önem veren, mizahı seven, sorgulayıcı ve sosyal bir kuşak. Bizim çalışanlarımız da ağırlıklı olarak Y kuşağından oluşuyor. Bu nedenle iç dinamiklerimizde ve iş yapış şekillerimizde onların beklentilerini göz önüne alıyoruz. Teknolojik gelişmelere ilham olan, sorgulayıcı ve yaratıcı bir kuşakla çalışmak bizi her daim zinde ve aktif tutuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir