E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Teknoloji, Modern Pazarlamayı Nasıl Değiştiriyor?

Geride bıraktığımız her dakika, yeni bir teknolojinin, gelişmelerin haberlerini alıyoruz. Örneğin televizyonların hayatlara giriş yaptığı dönemlerden dolayı; tüplüsünü, LCD ekranlısını, oled televizyonları vb. tüm gelişmeleri insanlar çok hızlı gözlemledi. Teknolojinin gelişimi, mutfaklarda kullanılan araçlardan, ulaşım için kullanılan araçlara, sağlıktan mühendisliğe, eğitimden modaya kısacası aklınıza neresi gelirse, orada devrimler yaptı. Her yeni çıkan teknoloji, hepimize öncesi yokmuş gibi hissettirdi. Özellikle son dönemlerde, teknoloji bize “akıllı” kavramını kattı; akıllı aletler, yapay zekâ, makine öğrenimi… Bu teknolojik gelişmeler ve en son “akıllı” haliyle teknoloji pazarlamayı da oldukça değiştirdi, deyim yerinde ise yeniden şekillendirdi.

Yapay zekâ, makine öğrenimi, tahmine dayalı analitik, modern pazarlamaya baştan sona yön verdi. Kullanıcının davranışlarına bağlı olarak tahmine dayalı yapılan analitikler, sadece belirli ziyaretçilere yönelik olan çalışmaları saptayabilmek, pazarlamacıların neredeyse nokta atışı ile tüketiciye ulaşmasını sağlamak için tasarlanan içeriği nasıl kişiselleştireceklerine karar verme konusunda pazarlamacılar akıllı teknolojilerden yardım alıyorlar. Bunların hepsi için aklınızda oluşabilecek; “Teknoloji pazarlamaya nasıl yol gösteriyor?” sorusunu elimden geldiğince sizler için aşağıda cevaplamaya çalışacağım;

 

  • Alıcının Davranışları Neler?

Bazı toplanabilir datalar ile yapay zekâ ve makine öğrenimi birleştiğinde, alıcının davranışları saptanabiliyor. Girdiği siteler, takip ettiği bloglar, beğendiği gönderiler, arama motoruna neleri sorduğu gibi çeşitli veriler, toparlanarak tahminlere dayalı olarak analizler “akıllı” teknolojiler ile sunuluyor. Böylelikle, reklamın hedef kitlesi, hangi saatlerde sunulacağı, hangi mecralarda olması gerektiği gibi önemli kararlar verilebiliyor.

Bunu yapmak için birçok yol vardır; yaygın olanlardan birisi de CRM kullanımıdır. Kullanıcıların önceki satın alma geçmişine bakmak, dönüşüm sağlamak veya dönüştürme olasılıkları yüksekse, bu bir göstergedir. Bununla birlikte, günün saati, konumu, cihaz türü, işletim sistemi vb. diğer faktörlerin satın alma davranışını da etkileyebileceğini unutmayın.

  • İçerik Oluşturma

Teknolojinin ve dijitalleşmenin her geçen gün hayatımıza daha çok girmesi ile, içerik yazmakta giderek önem kazandı. Artık yalnızca yazmak değil, ilgi çekmek, karşındakini yani okuyucuyu tatmin etmek için yazmak önemli. Bu içerik oluşturma süreci ve getirileri, düzenli periyotlarla pazarlamacılar tarafından rapor haline getirilir, artıları ve eksileri belirlenir. Bu uzun ve gelişen süreç içerisinde, gelişen yapay zekâ sayesinde, her bir içeriği yüksek hedefli hale getirme yeteneği veren, fikir üretme ve büyütme süreçlerine de yardımcı olacak bir veri büyüklüğüne ulaşabiliyoruz.

İçerikleri biraz daha bireysel tercihlere uygun hale getirebilmek için; AI yani yapay zekanın, duygudan eyleme kadar çok çeşitli faktörleri içeren analizlerini kullanabilecek yüzyıldayız. Kullanılabilecek bu analizlerde; tüketicinin isteklerine uygun biraz daha bireyselleştirilmiş içerikler oluşturmamızı sağlıyor. Müşterilerinize sunacağınız içerik, hedef kitlenize uygun, onların isteklerini içinde barındıran şeyler olacaktır. Örneğin; bir e-posta reklamı aldığınızda, size özel olmadıkça bununla çok ilgilenmezsiniz. Ancak çoğu isteğinize hitap eden, bireyselleştirilmiş bir e- posta reklamı, sizi reklam veren şirkete götürebilir. Daha doğrusu reklam veren, müşterisini kazanabilir.

  • Programatik Reklamcılık

AI’nin yani yapay zekanın umut verici uygulaması; verimliliği ve doğruluğu arttırmaya yönelik yardımcı olan “programatik tabanlı reklamcılıktır”. Yapay zekâ yardımı ile veriyi analiz ederek, doğru zamanda, doğru içeriği paylaşmanız programatik reklamcılıkla olur. Aynı zamanda, gösterime ne kadar teklif vermelisiniz ne zaman vermelisiniz gibi sorularınızın da cevabı olur. Zamandan, masraftan kazanç sağlar, verimliliğinizi de arttırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir