E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Tabuları Yıkan Skype’ın Kurucusu: Niklas Zennström

Niklas Zennström, 1966 yılında İsveç’te doğdu.Kendisi Janus Friis ile birlikte Zennström, KaZaA, Skype ve Joost gibi bir çok internet aracı oluşturan bir girişimcidir.

Eğitim hayatı

Uppsala Üniversitesi İş Yönetimi mezunu Zennström, Fizik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri alanında da yüksek lisans derecesine sahip.

1991’de Tele2 adlı bir telekomünikasyon şirketinde işe başlayan Zennström, 1997 yılında Janus Friis’i işe alınca ileriki yıllarda önemli işlere imza atacak olan ikili bir araya gelir.

KaZaA

2000 yılında Niklas Zennström ve Janus Friis, ikinci nesil bir peer-to-peer (P2P) dosya paylaşma uygulaması olan KaZaA’yi oluştururlar. Ama telif haklarının ihlali nedeniyle dava açılan ikili, KaZaA’yı satmak zorunda kalırlar.

Skype’nin ortaya çıkışı

İkili, çeşitli peer-to-peer (P2P) dosya paylaşma uygulamaları meydana getirirler. Ve bu tecrübelerinin ardından nihayet  2003 yılında internet üzerinden bedava telefon hizmeti veren ve uzun mesafe ve uluslararası aramalara imkan veren Skype uygulamasını kurarlar.

2005 yılına gelindiğinde Skype Avrupa ve Asya başta olmak üzere dünya üzerinde 50 milyon kullanıcıya sahipti.

Skype, 2006 yılında, Time dergisinin yayınladığı dünyanın en etkili 100 listesinde Zennström ve Friis’in de yer almalarını sağladı.

Skype’nin satılışı

Skype pek çok kez el değiştirdi. 2005 yılında ilk eBay’e 2.6 milyar dolar karşılığında satıldı. Ardından 2009 yılında da başka bir yatırımcı grup Skype’yi satın aldı. En son 2011 yılında Amerika’nın dev şirketi Microsoft’a 8.5 milyar dolar karşılığında satılan Skype bugün hala Microsoft’un bünyesinde buluyor. Skype’nin bugün yaklaşık 74 milyon kullanıcısı var. Bugüne kadar Skype’yi hayatlarının bir noktasında kullanmış olan kişi sayısı ise 560 milyon. Aylık 8.1 milyon kişi tarafından Skype kullanılıyor.

Joost

Sykpe’yi sattıktan sonra sorumlulukları azalan Zennström ve Friis, 2006 yılında Joost adını verdikleri internet video servisini kurdular. Youtube’dan farklı olarak farklı yayın şirketlerinin uzun süreli videolarını yayınlama hizmeti sundular.

Niklas Zenström’ün kişisel hayatı

Niklas Zenström’ün mutlu bir evliliği var. Zennström çalışmadığı zamanlarda, yelkencilik yapmaktan, kayaktan, dışarıda vakit geçirmekten ve gezmekten hoşlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir