Sustainable Brands 2015

Bir markanın ya da pazarlama iletişiminin herhangi bir alanındaki profesyonelin ihtiyaç duyduğu en önemli konu motivasyon 26-27 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenen Sustainable Brands 2015 İstanbul ayağı söz konusu ilhamı bilinçli, rasyonel ve keyifle veren bir etkinlikti.

Pazarlama Türkiye adına bulunduğum etkinlikteki gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

Etkinlik How-Now teması üzerine kuruluydu. Markalar için sürdürülebilir, başarılı inovasyonlar oluşturmayı, bunu marka kültürü haline getirmeyi anlatan konuşmacılar, “nasıl” olacağının ipuçlarını da verdiler. Üstelik bunu “şimdi” yapmanın yollarını anlattılar. How-Now temasının da nedeni bu.

Etkinliğin sunduğu vizyon, marka yöneticilerine sadece ilham vermeye odaklı değil. Oturumlar, tartışma grupları ve hiyerarşisiz etkileşim alanları ile marka araçları ve ortaklıkları üretmenin inovatif yolları da temanın merkezindeydi.

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, “markanın kaderi, liderinin vizyonudur.” Liderin varlık biçimi markanın geleceğini şekillendiriyor. Etkinlik bu yaşamsal konu üzerinde durdu. Daha anlamlı ve sürdürülebilir markalar için, inovasyona, stratejiye ve yaratıcılığa önem veren liderliğin önemi gündemdeydi. Son dönemlerde yıldızlaşan markalara baktığımızda inovatif ve yaratıcı liderlerinin olduğunu görüyoruz. Yaratıcılığı sadece “reklamda” aramayalım.

Yaşam ve iş yapış biçiminde yaratıcı liderlerin artması, Türkiye’nin kazanması demek. Yaratıcı liderler oluşturmanın yolu da inovasyon ve sanat odakli bir düşünce ikliminin yaygın olmasıyla ilgili.

Tedarikçi ilişkileri dünyanın tamamen “outsourcingci” olduğu dönemdeki markalar için yaşamsal bir konu. Markanın güçlenmesi ve pazarı domine edebilmesi için esnek ve yaratıcı bir network yönetmesi gerekiyor. Bu amaçla “akıllı tedarikçi” süreçleri değer kazanıyor. Yaratıcılığın ve yenilikçi bakış açısının çok hızlı biçimde tedarik süreçlerine kazandırılması gerekiyor.

Etkinlik gerek içeriği, gerek tasarımı ile standartların üzerinde bir yapıya sahipti. Ayrıca katılımın yoğun olması önemliydi.

Marka iletişimcisi olarak bu etkinlikte bulunarak kazandığım edinimleri, hem kendi markam Bigworks’e hem de danışmanlığını yaptığım markalara uygulayacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir