E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Super Bowl ile Maç Arası Reklamlar

Super Bowl ülkemizde çok büyük ilgi göremese de dünya çapında geniş bir kitlesi olan hatta Amerika’da neredeyse hayatı durduran bir spor organizasyonu. Super Bowl’u bizim için bu kadar önemli yapansa sadece spor değil, gelenek haline gelmiş reklamları ve maliyetleri. “Maç Arası Reklamları”nın saniyelik maliyetleri yüzbinlerce dolar ediyor.

Peki Super Bowl’un reklam dünyasından bu kadar yatırım almasının nedeni nedir?

Bir önceki paragrafta da söylediğimiz gibi Super Bowl’un dünya çapında bu kadar etkin bir organizasyon olması, şovlarının kalitesi ve bu kadar çok insana ulaşma olanağını nedeniyle çok gözde bir spor organizasyonu markalar için. Bu seneki Super Bowl’da geçtiğimiz günlerde yapıldı. Reklamları da, Justin Timberlake şovu da göz doldurdu, çokta güzel geri dönüşler sağladı.

Örneğin; Turkish Airlines yani bizim ülkemizin en iyisi denilebilecek Türk Hava Yolları, Super Bowl için hem Amerikalıların çok iyi bildiği, hem de Türk bir isimle çalıştı: Dr. Mehmet Öz. Mehmet Öz ve Türk Hava Yolları nasıl birleşmiş olabilir diyebilirsiniz, hepimizin bildiği gibi biz insanlar mükemmel 5 duyuya sahibiz, reklam filminde de Mehmet Öz Türk Hava Yolları uçağında bundan bahsediyor ve ekliyor; “Harekete geçin, keşfe çıkın, görün, koklayın, duyun, tadın, dokunun. Dünya daha büyük, Keşfet!”. Açıkçası reklamı izledikten sonra insanın gerçekten duyularının hakkını verme isteği, uçağa atlayıp dünyayı keşfedesi geliyor. Ayrıca bu kadar güzel bir reklamla Türk Hava Yollarının bizi gururlandırdığını da es geçmeyelim, teşekkürler Türk Hava Yolları! Sadece 3 günde 13 milyon izlenmesi olan reklamın, Türk Hava Yollarına geri dönüşünün nasıl olacağınızı sizler düşünün.

Neredeyse her reklamına bayıldığımız Coca Cola ise “It Is Beautiful” reklamıyla belki de yaptığı en güzel, en birleştirici reklamını yapmakla kalmadı, bizi hem birbirimize hem kendine yakın hissettirdi. Reklam filminde farklı dillerin kullanımı, her ten renginden, her dinden insanın olmasıyla Amerika’nın gerçeğini reklamına yansıttı ve bunun güzelliğinden bahsetti. Coca Cola’yı da, dünyayı da tüm insanlığın paylaşması ve bunun güzelliğini bizlere sunan marka yine kalplerimize dokundu.

Bu iki reklam gibi daha birçok kaliteli,güzel reklamlar ortaya çıktı,merak edenlerin ilgiyle araştıracağına emin olarak Super Bowl’un Justin Timberlake etkisine geçiyorum. Bir zamanlar çok popüler olan, kızların hayallerini süsleyen Justin Timberlake ne yazık ki artık çokta popüler değildi. Lakin Super Bowl’da Pepsi ile işbirliği sayılabilecek bir çalışmayla sergilediği müthiş performans, göz dolduran şov Justin Timberlake’in dünya çapında Spotify dinlenmesini tam tamına yüzde %153 arttırdı. Bu da bize Super Bowl’un etkisinin büyüklüğünü, bir şarkıcıyı bile yeniden çok büyük bir kitleye ulaştırdığının kanıtı. Nice güzel şovlar,reklamlar izleyeceğimiz Super Bowl gelenekleri olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir