E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Stilsos Röportajı

Merhaba Reyhan Hanım ilk olarak sizi tanımak isteriz kısaca kendinizden bahseder misiniz ?

Ben 1981 İstanbul doğumluyum. Robert Koleji’ni bitirdikten sonra Amerika’da Johns Hopkins Üniversitesi’nde Matematik Mühendisliği ve Ekonomi üzerine çift anadal bitirdim mezun olup bankacı oldum. Newyork’a yerleştim. Colombia Üniversitesi’nde MBA derecesi alıp 2009 yılında Türkiye’ye geri dönüş yaptım.

Türkiye’ye döndüğümde Boyner Holding’te iş geliştirme stratejisi uzmanı olarak çalıştım. Kısa bir dönem Garanti portföyde yatırım fonu yönettim. Daha sonra Boyner Holding’e geçtim. Boyner Holding’te Morhipo’nun kuruluşunda var oldum. (Boyner Holding’in E-ticaret ayağı) Groupon’da genel müdürlük yaptım ve daha sonra Limango’da İş Geliştirme Müdürü oldum. Bu sırada da her zaman kendi işimi kurmak istiyordum. Kafamda netleştirmek istediğim projelerim vardı. Bütün bu süreç içinde proje netleşti. Amerika’da incelediğim ve kullandığım bazı sitelerin bir takım elementlerini Türkiye’ye uyarladım. 6-7 aylık bir süreç sonrasında ekibi kurup 29 eylül tarihinde siteyi yayına aldık. Şuanda içeride 1400’e yakın marka , 12’tane mağaza var. Çok büyük e-ticaret siteleriyle ilk etapta anlaştık.

Amerika’da yaptığınız işlerden ve  yaşadıktan sonra  neden Türkiye’ye dönme ihtiyacı duydunuz ?

Tamamen şahsi sebeplerden dolayı. Orada ülkeme dönmek istedim. Burada bir hayat kurmak istedim kendime..

Stilsos nedir ?

Stilsos , Hem bir alışveriş moda vitrinidir. Hem de bir sosyal alışveriş platformudur. E-ticaret sitelerinin içeriklerini toplar. Bizim kategorilerimizde giyim, erkek ürünleri, aksesuar , stile dair ev ve bakım ürünleri vardır. Stilsos’un içerisinde tüm bu ürünleri kullanarak kombin yapabilirsiniz.. Ürün beğenebilir, takip edebilirsiniz.. Üyeler birbirlerini takip edebilir.  New York’ta bir arkadaşımla birlikte kendi özgün bir moda içeriğimizi yaratırız. Bunuda stil notları adı altında yayınlarız. Sitenin içeriğindeki ürünleri kullanarak görseller hazırlarız ve temaları bu şekilde işleriz. Yaptığımız her hareket içeriğimizdeki bulunan mağazaların ve ürünlerin tanıtımına yöneliktir. Aynı zamanda modayıda takip ederiz. Maksadımızda Türkiye’de internet üzerinden alışveriş yapmak isteyen kişinin ilk durağı olmaktır.

E-Ticaret sektöründe uzun zaman ve değişik firmalarda çalışmışsınız E-Ticaret konusunda Türkiye sektörün neresinde ?

Daha başında ve çok büyüme potansiyeli vaad ediyor. İnternet anlamında gelişmekte olan diğer ülkelerde baktığımız zaman ilk başta fiyat odaklı bir kafa yapısı yerleşiyor. Biz önce internetten alışveriş yapmayı , kredi kartı vermenin aslında güvensiz birşey olmadığını öğrendik. Aslında bizim kargo ağımızda gelişip kendini kanıtladıktan sonra ürününüzün en geç 2 gün içerisinde geldiğini gördükten sonra burda artık kapılar açıldı. Çoğu insanda kredi kartı var zaten , o yüzden çok yüksek potansiyel var. Her perakendeci kendi e-ticaret sitesine yatırım yapmaya başladıktan sonra  bu kültür yavaş yavaş biraz daha rahatlık ve çeşitliliğe doğru kayıyor.

Stilsos Hakkında bilgi verebilir misiniz şuan ne aşamada ?

Şuanda sitemiz bir ay olmasına rağmen çok hızlı büyüyoruz. Facebook’la çok yakından çalışıyoruz. Çok hızlı duyunulurluk elde ettik. Ekibimiz çok küçük olduğu için ve bütün satışı ve herşeyi ben yaptığm için istediğim kadar hızlı yetişemiyorum herşeye yoksa daha fazla mağazalar var katılmayı bekleyen.

Ekibiniz kaç kişilik ?

7 kişilik bir ekibimiz var.

Sitenizi diğer e-ticaret sitelerinden ayıran şeyler nelerdir ?

Sitemizin en büyük özelliği sitedeki herşeyi alabiliyor olmanız. Biz kategori olarak siteyi gezdiriyoruz. Elbise arayan insan gece elbiselerini net bir şekilde görebilir. Aynı zamanda stilsos’ta birine fikirde danışabilir , kombinde yaratabilir. Bir sürü farklı şeyleri birleştiren bir siteyiz biz.

Stilsos’u ekonomik olarak besleyen nedir ?

Mağazalarımızla olan anlaşmalarımızdır biz satışlardan komisyon alırız.

Komisyonlar üyeleri etkiliyor mu ?

Komisyonlar üyeleri etkilememektedir. Stilsos sayesinde teker teker 10 siteyi gezip yapacağı alışverişi bir mecra altında yapabilir. Şartlar altında hiçbirşeyi değiştirmez biz ve mağaza arasındadır.

Bu keyifli sohbet için Reyhan Hanım‘a çok teşekkür ederiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir