Steve Jobs

Steve Jobs Hakkında Bilinmeyenler

damattween

Suriyeli Müslüman bir baba ile İsviçreli bir annenin evladı olarak 24 Şubat 1955’te dünyaya gelen Steve Jobs, Californialı bir aileye evlatlık verildi. Üniversite serüveninden ilk altı ayda sıkılan Jobs, ailesinin birikimlerini boşa harcamalarını istemediğinden üniversiteden ayrıldı.

Yeni Bir Dönem Başlıyor!

21 yaşındayken arkadaşı Steve Wozniak’ı ikna ederek evinin garajında Apple’ı kurdu. İlk yıllarında insanların evlerinde bir bilgisayara ihtiyacının olmadığını düşünen bankalar ve bilgisayar devleri kapılarını Apple’a kapattılar.  Minibüslerini ve hesap makinelerini satmak zorunda kalan ikili insanlar için kişisel bir bilgisayar tasarlamaya başladılar.

Apple I 1976’da, ardından daha kullanıcı dostu sürümü olan Apple II piyasaya sürüldü.

Bir Dev Doğuyor!

1980 yılında Apple Computer halka açılarak bilgisayar piyasasına girdi. Aynı yıl Apple III piyasaya sürüldü fakat önceki modellerinin yerini dolduramadı.

İlk GUI’lu bilgisayar olan Macintosh 1984 yılında sunuldu. Macintosh’un başarısı öyle yüksekti ki Apple, Apple II yerine artık Mac ürünlerini piyasaya sürme kararı aldı.

Kendi Kurduğu Şirketten Atıldı!

Steve Jobs’ın başarısı dur durak bilmeden devam ederken şirket içinde bir kavga meydana geldi. Apple Yönetim Kurulu, Jobs’ın ayrılması yönünde karar alınca, kendi şirketinden ayrılmak zorunda kaldı.

NeXT isimli yazılım ve donanım geliştirme şirketini kuran Steve Jobs, Pixar’ı da satın aldı. NeXT ile ilk bilgisayarını 1989’da piyasaya sürüldü. Yazılımı bugünlerde kullandığımız Mac bilgisayarlarda ve iPhonelarda kullanılan ilk internet taratıcısı, NeXT bilgisayarlardan birinde yapıldı.

Apple’ı yeniden ayağa kaldırdı!

  • Apple 188 milyon dolar zararını 1993’te açıkladığında, şirket yöneticileri çözümü Jobs’ın NeXT şirketini satın alarak yazılımlarını kullanmakta buldular. Steve Jobs ise danışman olarak Apple’a tekrar adımını attı.
  • 1997 yılında Jobs geçici CEO olarak Apple’ın yönetimini eline aldı. Bilgisayar pazarlarındaki payı düşmeye başlayan Apple’a bir sene sonra çıkartılan renkli iMac’ler ile kaybettiği gücünü geri kazanmaya başladı.
  • 3 yıl sonra, 2000 yılında ise “geçici” kelimesi kaldırılarak, 2011 yılındaki ani istifasına kadar Steve Jobs Apple’ın CEO’su olarak devam etti. Ölümüne kadar Apple Computer’da Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmaya devam etti.

Steve Jobs’ın Şaheserleri

  • İlk çıkan mp3 oynatıcı olmasa da 2001 de piyasaya sürüle iPod aralarında en başarılı olanıydı.
  • 2003’te iTunes Music Store ile dijital müziğe erişimi kolaylaştırdı.
  • 2008’de MacBook Air’ı sunumunda bir zarftan çıkartan Steve Jobs, bilgisayarın inceliğiyle olduğu kadar sunum tarzıyla da damga vurdu.
  • iPad ile 2010’da tanıştığımızda ise tablet dünyasına şıklığı ve kullanışlılığı getirdi.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir