23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Starbucks’ın Kurucusu Howard Schults Hakkında Bilinmeyenler

Starbucks denilince herkesin aklına hiç şüphesiz Howard Schults gelir. Kahve kalitesi ve duyarlılığıyla bilinen Starbucks gibi bir şirketin CEO’sunun merak edilmesi kadar doğal bir şey olmadığı gibi Schults’un elde ettiği bu başarının hikayesi de girişimciler başta olmak üzere herkes tarafından merak ediliyor.

Howard Schults’un Yol Gösteren Hayat Yolculuğu

1953 yılında New York’da yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Schults, Yahudi kökenlidir. Yaşının büyümesiyle ailesinin geçim derdinde olduğunu ve yoksullukla mücadele ettiğini gören Schults, okumaya olan isteğinden de vazgeçmeden hem okuyup hem de çalışmayı tercih etmiştir. Okul masraflarını kendi imkanlarıyla karşılayarak liseden mezun olmayı başarır. Üniversiteyi ise futbol bursuyla devlet üniversitesinde okuyarak 1975 yılında mezun olur. Vakit kaybetmeden çalışma hayatına atılır. İlk olarak Xerox adlı bir şirkette satış temsilcisi pozisyonunda çalışır sonrasında ise Hammarplast adında mutfak aletleri satan bir şirkette çalışmaya devam eder. 1979 yılında kahve makinesi da üreten bu şirketin genel müdürü olmayı başarır. Buradaki görevi boyunca kahvelerle ilgili genel ve önemli bilgiler edinir.

Dönüm Noktası Seattle

Genel müdürlük yaptığı Hammarplast şirketinden Starbucks gibi küçük bir şirketin filtre kahve çeken mutfak aletleri satın alması Howard Schults’un dikkatini çeker. Bu durumu merak edip peşine düşer ve merakından dolayı kalkıp Seattle’a gider. Burada Starbucks’ın kurucuları ile tanışarak onlarla olan temasını kuvvetlendirir. Firma sahipleriyle iyi ilişkiler kuran Schults, bir yılın sonunda Starbucks’ın pazarlama müdürü olarak işe başlar.

Howard Schults’un Yenilikçi Ruhu

Starbucks’da bir yıl çalıştıktan sonra İtalya’ya iş için seyahat eden Schults, burada gözlemlediği kahve dükkanlarıyla ilgili yeni fikirlere sahip olur. İtalya’nın kahve kültüründen çok etkilenir ve Seattle’a geri döndüğünde bu fikirlerini ortaklarıyla paylaşır. Ortakları bu duruma sıcak bakmazlar. Zira Starbucks’ın böylesi yeniliğe ve büyümeye açık olmadığını düşünürler. Schults hayallerinden vazgeçmez ve ortaklarından ayrılarak ” İl Giornale ” markasında İtalyan espresso dükkanı açar. Bir süre sonra ortaklarının Starbucks şirketini sattıklarını duyar ve vakit kaybetmeden Starbucks şirketini satın alır. Bu sayede Howard Schults ve Starbucks hikayesi de burada başlamış olur.

Yalnızca Müşteri Memnuniyeti

Starbucks’ı bir dünya markası haline getiren Schults, her şeyden önce müşteri memnuniyetini önemsediğini ve çalışmalarında sadece bu prensibi benimsediğini ifade ediyor. Müşterilerinin keyifli bir ortam yakalayıp uzun süre kafede vakit geçirmeleri için her şubede konforlu bir ortam sunmayı hedefler.

Bunları biliyor muydunuz?

Howard Schults,

  • Starbucks şirketi olarak eş cinsel evliliğin yasal olmasını desteklemiştir.
  • Çalışanlarının sigortalarına, sattığı kahvelerin maliyetinden daha fazla para harcıyor.
  • Çalışanlarına “ortaklar” gözüyle bakarak, şirket payından özel bir yöntemle hisse veriyor.
  • Reklam yapmadan sadece müşterilerinin memnuniyetini kazanarak büyümek hedefidir.
  • Müşterilerinin kendilerini rahat hissetmeleri için gün boyu ikinci bir sipariş vermeden kafede oturmalarını sağlamak gibi bir prensip geliştirmiştir.
  • Bir sokakta birden fazla bayilik açmasının sebebi yer bulamayan müşterilerini düşünmesinden kaynaklanmaktadır.
  • Business Week, Howard Schults’u ” Yılın En İyi 25 Yöneticisi ” arasında göstermiştir.
  • Restourants and Institutions Dergisi, Howard Schults’u ” Yılın Yöneticisi ” seçmiştir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir