Stajyerlikten Şirket Kurmaya Uzanan Yol: Konosuke Matsushita’nın Başarı Hikayesi

damattween

Dünyada kendi çabalarıyla zirveye kadar yükselmiş, birçok defa düşüş yaşamasına rağmen tekrar doğrulmayı başarmış insanlar bize her zaman ilham olurlar. İşte bu ilham veren kişilerden biri de Konosuke Matsushita.

Konosuke Matsushita, 1894 yılında Japonya’da dünyaya geldi. Doğduğu sırada ailesi zengindi fakat babasının malvarlığını borsada kaybetmesiyle fakir bir hayat yaşamak zorunda kaldı.

Konosuke Matsushita 9 yaşına gelince iş hayatına atılıp çalışmak zorunda kaldı. Osaka’da babasının bulduğu mangal imal eden bir atölyede çalışmaya başladı. Çok geçmeden ilk işinden ayrıldı.

10 yaşında bir bisiklet dükkanında iş buldu. Bu süreçte annesi onun hem çalışıp hem okuyabileceği başka bir iş bulduysa da babası  Konosuke’nın kendi işinin patronu olabilmesi için çıraklığa devam etmesini istedi. Bu yüzden  Konosuke bu bisiklet dükkanında 6 yıl çalışmak zorunda kaldı.

Bisiklet dükkanından sonra çalışma hayatına bir elektrik şirketinde devam etti. Fakat tatmin olmadığı ve şeflerinin kendi geliştirdiği duya yeterince ilgi göstermedikleri için bu işten de ayrıldı.

2 . Konosuke Matsushita’nın Tüm Zorluklara Rağmen Kendi İşini Kurması

Konosuke Matsushita 2 odalı bir yerde ilk fabrikasını açarak kendi işini kurdu ve burada çalıştığı elektrik şirketinde onaylanmayan ve ilgi görmeyen duyları üretmeye başladı. Fakat ürettiği duylarla istediği başarıyı yakalayamadı.

3 . Konosuke Matsushita’nın Ardı Arkası Kesilmeyen Büyük Sıkıntıları 

Konosuke tüm zorluklara karşı yılmayarak hayallerini gerçekleştirmek için çalışmaya devam etti. Bu arada felaketler birbirini takip ediyordu ve sırasıyla kardeşlerini, anne ve babasını kaybetti. Bunun üzerine tek olan erkek evladını da kaybetti. Fakat  Konosuke asla pes etmedi.

4 . Tüm Zorluklardan Sonra Dönüm Noktası

Ürettiği ütünün piyasada oldukça tutulması iş hayatında ekonomik olarak bir dönüm noktasıydı. Konosuke Matsushita, 1940’lı yıllarda kendini zirveye taşımaya başardı.

5. Konosuke Matsushita’nın İkinci Büyük Felaketi

Matsushita’nın 2. büyük felaketi Japonya’nın 2. dünya savaşında yenilen devletler arasında olması ile geldi. 2. dünya savaşının bu şekilde sonuçlanması nedeniyle Japonya zorluklarla elde ettiği emeklerine el koydu.

6 . Konosuke Matsushita’ nın Yılmayarak İkinci Kez Zirveye Tırmanışı

Konosuke Matsushita tekrar sıfırdan başlamak zorunda kaldı. Fakat  Konosuke Matsushita yılmamakta kararlıydı. Nitekim istediği sonucu da tekrar elde etti. 1950’li yıllarda 2. kez zirveyi yaşamayı başardı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir