Spotify, Müziği Sadelik ve Teknolojiyle Buluşturuyor

Online müzik platformu Spotify, kullanıcılarına özel hazırladığı playlistler ve yeniliklerle ses getirmeye devam ediyor. Türkiye’deki ofisini kapatmasına rağmen çalışmalarına devam ederken, aynı zamanda yapay zeka teknolojisini de bünyesine dahil etmek istiyor.

Yenilikçi çalışmalarıyla dijital müzik piyasasındaki yerini sağlamlaştıran Spotify’ın sunacağı özellikleri birlikte inceleyelim.

1- Spotify’da Yapay Zeka Sistemli Sesli Asistan

Spotify, yapay zeka teknolojisini kullanarak sesli komutlara yanıt verebilen bir sanal asistan üzerinde çalışıyor. Bu asistan ile Siri, Alexa, Google Asistan gibi sanal asistanlara rakip olmayı planlıyor. Bu yeni asistan sayesinde kalabalıkta, toplu taşımada, elleriniz doluyken fiziksel temasta bulunmadan, dinlemek istediğiniz şarkıya ve sanatçıya ismini söyleyerek erişebileceksiniz. Yani, “Siz söyleyin, Spotify çalsın!” mantığı aktif olacak.

Bir Spotify kullanıcısı tarafından görülen sesli arama ikonu, deneme çalışmalarının başlanıldığına işaret ediyor.  Pozitif sonuçlar dahilinde bu özellik, tüm kullanıcılara sunulacak.

2- DJ Spotify

Spotify, test ettiği “otomatik miksleme” özelliği ile DJ’leri tahtından edecek. Halihazırdaki Drum&Bass Fix isimli playlisti, şarkıların son birkaç saniyesindeki ritimlerini eşitleyip DJ geçişleriyle sunuyor. Bu playlistin dışına çıkarak sınırlarının ötesinde yapay zeka teknolojisinden alacağı destekle “DJ Spotify” olarak hayatımıza girecek.

3- Spotify’da Ara Yüz Değişiklikleri

Spotify, yeni arayüzüyle köklü değişiklikler gerçekleştirecek.

Yeni arayüzde ilk olarak navigasyon çubuğunun sadeleştirilmesi göze çarpıyor. Eski arayüzde 5 adet butondan oluşan navigasyon çubuğu yenilenerek 3 butonla karşımıza çıkıyor.

Spotify Albüm Kapağı

Albüm kapağı, eski arayüzünün aksine tüm arka planı kaplayacak. Bu özellik, bazı çalma listeleri ve albümler için şimdiden kullanılmaya başlandı.

Beğen Butonu

Eski arayüzdeki “Takip Et” butonu kaldırılarak yerine “Beğen” butonu eklenecek. Tüm şarkılar ve çalma listeleri için eklenecek beğenme butonu ile şarkılarınızı tek bir yerde görüntüleyip sadece beğendiklerinizi dinleyebileceksiniz.


Gözat Sayfası

“Gözat” sayfasında listelenen müzik türleri ve kategorileri,  “Arama” sayfasına taşınarak her müzik türüne özel farklı renkte arka plan butonları gelecek.

Öne Çıkarılanlar

Çalma listesinin öne çıkarılan şarkıları, “Öne Çıkanlar” başlığı altında listelenecek.

Yeni arayüz, şu an için yalnızca yeni kaydolan kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor. İlerleyen günlerde yeni arayüzün tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir