E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Sporcu, Takipçi Sayısı ve Sponsorluk

Türkiye’nin sponsorluk gündeminde bu ay milli Triatlon sporcusu Yağmur Aydoğan yer aldı. Yazımda kendisi üzerinden örneklerle sporcuların sponsor bulabilmek üzere dikkate alması gereken noktaları işleyeceğim. Sporcu sponsorlukları hakkında yazdığım bir önceki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Yağmur Aydoğan, Ege Üniversitesi’nde öğrenci olan ve 2012 yılında Türkiye Balkan Şampiyonası’nda 2. lik başarısı bulanan bir milli sporcu. Annesi ve babasını erken yaşta kaybettiğinden hayatını 16 yaşından beri aldığı milli sporcu maaşı ile devam ettiriyor. Sporuna daha iyi devam edebilmek için sponsor arayışına girdiğinde kurumlardan aldığı cevapların çoğu sosyal medya hesaplarındaki takipçi sayısını arttırması yönünde. Hatta Türkiye pazarında da büyümek isteyen ve ünlü spor giyim markalarından Under Armour’un takipçi konusunda direkt bir isteği var. Bunun üzerine Yağmur Aydoğan, Mart ayı başında basın çalışanları ve ünlü kişilere durumunu anlatıyor ve Instagram hesabını takip etmelerini istiyor.

Ekşisözlük ve İncisözlük gibi sitelerde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle takipçi isteğine yönelik paylaşımlar yapılıyor. Devamında kadın dayanışması ile Ayşe Arman, Mevşin Mengü gibi isimler ve fenomenler sosyal medya hesapları üzerinden haberin geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyor. 10 Mart günü ise Sabah Gazetesi Günaydın eki yazarlarından Mert Vidinli köşe yazısı olarak haberi kendi duyguları ile paylaşıyor. Tüm olanların sonuca etkisi ise olumlu oluyor. Bugün itibari ile Yağmur Aydoğan’ın Instagram hesabını 91.7k kişi takip ediyor.

Yağmur Aydoğan, takipçi sayısı 70.000’i geçince aşağıdaki teşekkür videosunu yayınladı ve gelişmelerden herkesi haberdar edeceğini belirtti. Videoda milli triatletin gözlerindeki mutluluğu görebiliyoruz. Daha da önemlisi; teşekkür videosunu 44.000 kişinin izlemesi ve 1.000’i aşkın kişinin yorum bırakması. Artık herhangi bir paylaşımı 5000’in üzerinde beğeni alıyor.

View this post on Instagram

Günaydın 💪🏻💪🏻😍

A post shared by Yağmur Aydoğan (@yagmuraydgn) on

Sponsorluk karşılıklı fayda beklenen ticari bir pazarlama faaliyetidir. Hiçbir marka sadece başarılı olduğu için sporcuları desteklemez. Başarının, sporcunun kitlelere erişimini arttırdığından, dolaylı bir etkisi vardır. Markalar, sporcularla işbirliği yaparak, sporcunun marka adına ulaştığı hedef kitle ile iletişim kurmak ve en nihayetinde ürün veya hizmetlerini deneyimlemelerini isterler. Bu sebeple sporcuların, markalara kitle güçlerini bir şekilde gösterebilmeleri gerekiyor. En kolay, güncel ve ölçülebilir gösterim şekli ise belli bir sosyal medya hesabında aktif olmak ve doyurucu paylaşımlar yaparak takipçilerle samimi bir ilişki kurmaktan geçiyor.

Herkes Yağmur Aydoğan kadar basında adını duyurma konusunda şanslı olamıyor. Yine de ailevi durumu ve genç bir kadın sporcu olması, toplumun duyarlılığı sebebiyle onu bir adım öteye taşıdı.  İlerleyen dönemde iletişim çalışmalarını arttırarak ve sporunda başarılar elde ederek sponsorluk konusunda da istediğine ulaşabilir. Aynı durum diğer sporcular için de geçerli.

 

Yorumlarınızı bekliyorum,
Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

H. Alper Koç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir