E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 16 Mart Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Sponsor Bulmak için 5 Anahtar Nokta

Merhabalar, Bugün sizlere sponsor bulmak için kullanabileceğiniz 5 anahtar noktadan bahsetmek istiyorum.
1- İhtiyaçları Belirlemek

Projenizde / Organizasyonunuzda ne gibi ihtiyaçlarınız bulunuyor? Bu ihtiyaçlarınız maddi, ürün ve hizmet kategorilerine bölünebilir. Tüm bu kategorilere özel olarak sponsor olacak kurumlardan beklentilerilerinizi çıkarmalısınız. Bu sebeple ihtiyaç belirleme maddesini en üste konumlandırdım.

2- Benzer Projelerin/Organizasyonların Sponsorlarını Araştırmak

Dünyadaki tek etkinlik sizinki değil! Bugüne kadar benzer birçok etkinlik gerçekleştiğini öngörebilirsiniz. Bu örnekleri inceleyip, yorumlayarak potansiyel sponsorlarınız hakkında çıkarımlar yapabilirsiniz.

3- Sektörel Firma Listesi Oluşturmak

Sektörel firma listesi tam anlamıyla yol haritası görevini görür. Etkinlik ile uyuşan firmaları, iletişim adresleri ile birlikte listelemek sponsor bulmanızı kolaylaştırır. Listenizdeki firmaların mevcut durumların ve yakın geçmişteki çalışmalarını inceleyip, firmanın sponsorluk stratejilerini belirleyebilirsiniz. Bu sayede firmaların sponsorluktan beklentilerini öngörebilirsiniz. Kişisel bağlantılarınızın olduğu firmalarla öncelikli olarak iletişime geçerek süreci de hızlandırabilirsiniz.

4- Sponsorluk Dosyası

Sponsor bulmak için kullanacağınız en önemli kozunuz sponsorluk dosyasıdır. Etkinliğiniz özelinde hazırlayacağınız sponsorluk dosyasının içeriğine ve tasarımına çok dikkat etmelisiniz. Karşılaştırmalı tablolar eklemeli, sponsorluk kategorileri adına talep ettiğiniz bütçeyi çok iyi planlamalısınız. Sponsorluk dosyası konusunda profesyonellerle çalışmanızda fayda var.

5- Sponsorluk Dosyanızı Ele Ayağa Düşürmemek ve Takibini Sağlamak

Sponsorluk dosyanız herkesle paylaşılmayacak kadar değerlidir. Sektörel firma listenizle, her firmaya özel olarak dosyanızı göndermelisiniz. En önemli kısımlardan birisi de sürecin takibini sağlamaktır. Sponsorluk dosyanızı ilgili firmalara gönderdikten sonra cevap beklemek, cevap gelmemesi durumunda yeniden iletişime geçmek anahtar noktadır.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir