E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Sosyal Medyada Yeni Bir Uygulama: Vero

Sosyal medya dediğimiz zaman aklımıza Facebook, Instagram ya da Twitter gibi başlıca uygulamalar gelmekteydi. Ancak artık onların da bir alternatifi olabileceğini kanıtlayan bir uygulama herkesin ilgisini çekmeye başladı. Vero, çok yeni bir uygulama değil aslında. 2015 yılında ilk çalışmalarına başlayan uygulama, 2017’nin Nisan ayında App Store’da yayınlanmıştı. Geride bıraktığı bir sene içerisinde büyük ilgi toplaması ve “daha az sosyal medya, daha fazla sosyal yaşam” sloganı uygulamanın yükselişinde etkili oldu.

 

Özellikle İngiltere’de App Store’da 99. sıradan 1. sıraya yükselmesi, kullanıcıların alternatif bir sosyal mecra aradığının kanıtı gibi görünüyor. 6 farklı kategoride size paylaşım yapma imkanı sunan uygulama diğer sosyal mecralardan kendini biraz farklı konumlandırmış. Video, kitap, müzik, bağlantı, yer, film gibi paylaşım seçenekleri bulunuyor. Gelen arkadaşlık isteklerini “tanıdık, arkadaş ve yakın arkadaş” şeklinde 3 kategoriye ayırıyor ve bunlardan birini seçtiğinizde karşı tarafa bildirim gitmiyor.

Reklam Yok, Abonelik Var

Kullanıcılar artık reklam görmekten sıkıldığını açıkça dile getiriyor. Facebook ve Instagram’da artış gösteren reklamlar kullanıcılar için sıkıcı bir durum oluşturmaya başladı. Vero bu noktada reklamsız bir sosyal medya ağı oluşturmayı hedefliyor. Fakat devamlılığını sürdürebilmesi için bir abonelik modeli oluşturma sürecinin içerisindeler. Vero şu anda App Store ve Google Play Store’da ücretsiz olarak indirilebiliyor. İlk bir milyon abonenin ücretsiz kayıt olup, indirilebileceğini söylüyorlar. Sonrasında ise aylık birkaç dolarlık kullanım bedeli almayı planladıklarını belirtiyorlar. Kullanıcı sayısı hızla bir milyona yaklaşmaya devam ediyor. Eğer Vero’yu ücretsiz indirmek istiyorsanız elinizi çabuk tutmanız gerekecek.

Kullanışlı ve Türkçe Dil Desteği Bulunuyor

Vero, basit bir arayüz ile oluşturulması, kullanıcının rahatça aradığını bulması için tasarlanmış bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Paylaşımlarınızı yapmadan önce hangi kategoride yer aldığını seçmeniz diğer kullanıcıların bu paylaşımlara erişmesini kolaylaştırıyor. Ayrıca diğer sosyal medya uygulamalarında gördüğümüz etiketler Vero’da da aktif bir şekilde kullanılıyor.

 

Profilinizi oluştururken kısa bir biyografi yazabiliyorsunuz. Kendi bağlantılarınızı görüntüleyebiliyor ve yeni bağlantılar ekleyebiliyorsunuz. Koleksiyonlar sekmesi sayesinde sizinle paylaşılan içerikleri saklayabiliyorsunuz. Ekranın sağ üst köşesindeki baloncuk sekmesi ile gelen mesajlara hızlı bir şekilde cevap verebilirsiniz. Yine ekranın üstünde bulunan zil simgesi size gelen bildirimleri kontrol etmenizi sağlıyor. Gelen bildirimlerden arkadaşlık isteklerini kabul edebilir ve geri takip edebilirsiniz. Ayrıca bağlantı kurduğunuz kişiyi “tanıdık, arkadaş ve yakın arkadaş” olarak kategorilere ayırabilirsiniz.

Paylaşım yapmak istediğinizde ekranda bulunan “+” işaretine dokunmanız yeterli. Sonrasında sizi hangi kategoride içerik paylaşacağınıza dair yönlendiriyor. Instagram’a benzer bir şekilde fotoğraf ve videolarınızı düzenleyip paylaşabilirsiniz. Apple Müzik hesabınızı Vero ile bağladığınız takdirde dinlediğiniz müzikleri arkadaşlarınız ile paylaşabilir ve önerebilirsiniz. Bunların yanında kitap, bağlantı, film, yer gibi paylaşımları da kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Vero bu paylaşımları yaparken kimlerin görebileceğini de size paylaşımdan önce soruyor. Hangi kategorideki bağlantılarınız ile paylaşmak istediğinizi seçebiliyorsunuz.

 

Uygulama da Türkçe dil desteği de bulunuyor. Böylece Türk kullanıcıları da kendine çekmeye başladığını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir