E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Sosyal Medyada Başarı Stratejileri

Sosyal medya hepimizin içinde bulunduğu, özellikle de markaların büyük yarış içerisinde olduğu geniş kitlelere hitap eden mecralardan oluşmakta. Bu alanda kendi adınıza ya da bir marka adına başarı elde etmenizi sağlayacak bazı yöntemler var. Bunları elimden geldiğince sadeleştirmeye çalıştım.

 

Sosyal medyada başarı elde etmek isteyen her kim olursa olsun, belirli yöntemler uygulanmadıkça sonuç hüsran olacaktır. Tabii ki her şeyin kusursuz olmasını bekleyemeyiz. Fakat bir amaç doğrultusunda, plan yaparak ve üzerine koyarak ilerlediğiniz zaman sosyal medyada başarı elde etmeniz mümkün.

Sosyal Medya Başarısındaki 12 Adım

 

 1. Araştır ve kitleni öğren. Konular ve ilgi alanlarını öğren.
 2. Sadece yararlı olan ağları seç. Hedef kitlenizle konuşabileceğiniz medyalarda olun.
 3. KPI’larınızı belirleyin. Neyi başarmak istediğinizi belirleyin. Ölçülebilir olarak başarı neyi ifade edecek?
 4. Bir sosyal medya pazarlama taktik kitabı yazın. KPI, hedef kitle profili, marka persona’ları, kampanya konseptleri, ön plana çıkarma etkinlikleri, yarışmalar, içerik temaları, kriz yönetimi gibi. Her bir strateji mecraya göre değişir.
 5. Şirketteki tüm çalışanları da bu planlarınıza dahil edin. Kim gönderi paylaşacak, kim cevaplayacak, kim metrikleri raporlayacak gibi…
 6. Hafta veya ay başında 1 saate kadar süre ayırın. Facebook gönderileri, Linkedin gönderileri, Pin’ler veya diğer sosyal medya içerikleri. Orijinal fikirler olabilir. Yapmış olduğunuz çalışmaların bağlantıları olabilir. Başkasına ait bir içerik de olabilir. Konunuzla ilgili… Yararlı veya ilgi çekici olmalı. Bilgi verici veya eğlenceli.
 7. Boş bir içerik deposu e-tablosu oluşturun. İçerik konusu, başlığı, alakalı linkleri, istenilen tarihlendirmeyi, yazar isimlerini, onay aşamalarının her bir yönetim alanını planlayarak aktarın.
 8. Paylaşmaya değer ve konunuzla alakalı içerikleri paylaşın. Olayları veya etkinlikleri de zamana bağlı olarak sunun. Önemli haberler gerçekleştiğinde fikir beyan etmek de önemli.
 9. Her bir sosyal medyayı ayrı olarak ele alın. Aynı içerik tüm mecralarda aynı şekilde paylaşılmaz. Her bir platformun kitlesi veya davranışı farklıdır.
 10. Müşteri ilişkileri/desteği görevlisi belirleyin. Bu kişi yorumlar ve negatif yanıtlara karşı hareket edecektir. İnsanların söylediklerini göz ardı etmemiş olacaksınız. Ayrıca kullanıcı merkezli içeriği yönetmiş olacaksınız.
 11. Planlı raporlama yapın. Hedeflerinize göre önemli metrikleri, hafta, ay, yıl gibi zaman aralıklarında raporlayın.
 12. Analiz edin yeniden ve düzenli olarak. Planınız yürümeyebilir. Yürümeyen unsurları egale edin. İleriye dönük planla yeniden yürüyün.

Sosyal Medya Başarısının 10 Zorunluluğu

 1. Mobil dostu olun.
 2. Bütünleştirin. Entegre edin.
 3. Kreatifliği analitik ile bir tutun.
 4. Sosyal medya araçlarını kullanın ve öneme göre ağırlık verin.
 5. İnsanlar yaptığınız iyi şeyleri duymak ister. Paylaşın! Sosyal sorumluluk projeleri vs.
 6. Markanızı canlı ve alakalı tutun. Konunuzdan bahsedin.
 7. Markanın tek bir sesi olmalı. Bu sesi korumalısınız.
 8. İyi bir planınız olsun kriz zamanları için.
 9. Sosyal medya elçilerinizle temas kurun.
 10. Marka mesajınıza önem verin. İnsanlarla etkileşim kurun. Kreatif olun.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir