Yandex Türkiye 1 Yaşında!


Türkiye’de bir yıl önce faaliyetlerine başlayan ve yerel servisleriyle dikkat çeken arama motoru Yandex, birinci yıl kutlamasında yeni müjdeler verdi.


Yandex Türkiye, Ritz Carlton otelinde düzenlediği bir basın toplantısıyla faaliyete geçişinin birinci yılını kutladı.

Yandex.Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ’ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte, Yandex’in bir yıl içerisinde Türkiye internet dünyasına ve kullanıcılarına sunduğu ürün ve hizmetler tanıtıldı.

Birinci yıldönümünün anlam ve önemiyle ilgili bir konuşma yapan Mehmet Ali Yalçındağ:

“Şüphesiz ki Yandex, Türkiye’nin yeni arama motoru olarak Türkiye İnternet dünyasına hızla yeni bir soluk getirdi. Bir yıl gibi kısa bir sürede, bazıları Türkiye’de bir ilk olan, büyük ilgiyle karşılanan ürün ve servisleri bir bir kullanıcılarımıza sunduk. Bu konuda çok önemli bir rol oynayan Yandex.Türkiye ekibine ve Moskova merkez ofisimizdeki arkadaşlarıma bir kere daha teşekkür ederim.” dedi.

Yalçındağ ayrıca “Çok yakında sınırsız e-posta kapasitesi sunan Yandex.Mail’in altyapısını iş dünyasına ücretsiz olarak sunmaya başlayacağız” diyerek, yeni bir Yandex servisinin müjdesini verdi.

Türkiye’de İnternet kullanımıyla ilgili en güncel veriler paylaşıldı

Toplantının ikinci bölümünde ise, Yandex’in kısa bir süre sonra yayınlayacağı ve Türkiye’deinternet kullanımı ile ilgili olan yeni araştırmadan; masaüstü ve mobil cihazlarda internetkullanımı, en çok kullanılan işletim sistemleri, tarayıcılar ve mobil cihaz modelleri hakkında en güncel veriler paylaşıldı.

Paylaşılan veriler arasında, günün her saati kullandığımız mobil cihazların hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelişi, en öne çıkan bilgiler arasındaydı.

Yandex Hakkında

1997 yılında kurulan Yandex, 10 yılı aşkın süredir %60’a yakın pazar payıyla Rusya’nın lider arama motoru ve Avrupa’nın en büyük internet şirketlerinden biridir.

Gelirinin yüzde 95’ini Rusya’dan ve içeriğe bağlı reklamcılıktan sağlayan Yandex’in ABD, Palo Alto, California’da web tabanlı arama teknolojileri geliştirmekte uzmanlaşan Yandex Labs adlı bir yazılım inovasyon laboratuvarı bulunmaktadır.

Eylül 2011’de Türkiye’de faaliyetlerine başlayan Yandex’in İstanbul’da açılan Türkiye ofisinde analistler, teknik destek uzmanları, çevirmenler ve diğer alanlarda uzmanlaşmış, büyük çoğunluğu Türkiye vatandaşı olan 50’den fazla uzman çalışanı Türkiye’ye özel ürünler geliştirmektedir.

Dünya çapında 17 ofisi ve 3500’den fazla çalışanı bulunan şirket, servislerini başka dillere çevirmekle kalmayıp, çalıştığı her ülke için gerçek birer yerel ürün sunmaya odaklanmaktadır.

Yandex hisseleri, Mayıs 2011’de NASDAQ’ta halka arz edilmiş, bu bir Rus şirketi tarafından NASDAQ’ta son 5 yılda yapılan ilk ve 2011’de teknoloji şirketleri tarafından yapılan en büyük halka arz işlemi olmuştur.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex Türkiye 1 Yaşında!

log in

reset password

Back to
log in
x
Bizi beğendiniz mi ?Her gün muhteşem yazıları okumak için beğenin.