Instagram’a Alışveriş Özelliği Geliyor!


Popüler fotoğraf paylaşım platformu Instagram, özelliklerine bir yenisini daha ekliyor. Her geçen gün işletme hesaplarının çoğalmasıyla kullanıcıların artan alışveriş taleplerine sessiz kalmayan Instagram, alışveriş özelliğini kullanıcılara sunacak. Bu özellikle birlikte Instagram’da gezinirken beğendiğiniz bir ürünü direkt satın alabileceksiniz.

Instagram’da Nasıl Alışveriş Yapılacak? 

Instagram fotoğrafları üzerinden mağazanın web sitesine bağlanarak ürüne erişim sağlayabileceksiniz. Yani, Instagram’da satın almak istediğiniz gönderinin üzerindeki sanal fiyat etiketlerine, ürünün adını ve fiyat bilgilerini içeren bu pop-up’lara tıklayarak ilgili sayfaya yönlendireceksiniz.

 

 

 

İşletmeler Ne Yapmalı?
İşletmenin Instagram üzerinden satış yapabilmesi için Facebook’ta bir iş profilinin olması, fiziksel olarak ürünlerini satması veya bir ürün kataloğuna sahip olması gerekiyor.
Instagram, işletmelere bu özelliği uygulayabilmeleri için hashtag kotası koyacak. Bu kota ile birlikte işletmeler, bir gönderide en fazla 5, kaydırmalı gönderilerde ise en fazla 20 hashtag kullanabilecek. Böylece işletmeler, kullanıcıları içerik hashtag’leriyle sıkmadan hedef odaklı çalışabilecek.

Bu özellikle birlikte işletmelerin müşterilerini e-ticaret mağazalarına yönlendirmesi kolaylaşacak. Müşteri bazında ele aldığımızda ise, kullanıcılar aradıklarını bulmak için mağaza kataloğunu arayarak zaman kaybetmeyecek. Zaman içerisinde de bu özellikle birlikte Instagram’daki birçok alışveriş sayfasının resmileşmesi bekleniyor.

ABD’de yıl boyunca süren denemelere göre, Instagram’ın küresel iş yöneticisi Jim Squires, alışveriş yapan kullanıcıların %80’i bu özelliği kullandığını belirtiyor. Squires bu özelliği, “İnsanlar, her gün sevdikleri işletmelerin ürünlerini keşfetmek ve satın almak için Instagram’a geliyor. Yerel bir esnaf, çiçekçi veya giyim mağazası olsun, Instagram’da doğrudan alışveriş yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.” şeklinde tanımlıyor.

İlk kez 2016 yılında ABD’de test edilen özellik, bugün itibariyle 8 ülkede kullanıma sunuluyor: Kanada, Brezilya, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Avustralya. Özelliğin yakın zamanda Türkiye’de de aktif olması bekleniyor.

Basak Ulusoy
1993 yılında İstanbul’da doğmuştur. Lise öğrenimini Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesi'nde tamamladıktan sonra, 2017 yılında Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden mezun oldu. Go Social Dijital İletişim Ajansı'nda İçerik Direktörü olarak çalıştı. Şu anda Digid Yönetim ve Bilişim Sistemleri A.Ş.'de Digital Transformation Specialist olarak çalışmaya devam ediyor. Lirik dans ve bilim kurgu filmlerinin tutkunu olan Başak, psikoloji ve kişisel gelişim kitaplarının da sıkı takipçisi.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram’a Alışveriş Özelliği Geliyor!

log in

reset password

Back to
log in
x
Bizi beğendiniz mi ?Her gün muhteşem yazıları okumak için beğenin.