Instagram Neden Popüler?


Geçmişten günümüze fotoğraf eylemi, an’ları ölümsüzleştirdiğimiz bir araç olarak hayatımızın önemli bir noktasında yer alıyor. Misafirlikte ortaya çıkan fotoğraflar ve saatlerce anlatılan hikayeler bir ritüel olarak eski zamanlarda büyük beğeni toplardı.  Dijitalleşmeyle birlikte geleneksel albümler yerini sosyal mecralara, sohbetler ise dijital yorum ve beğeni butonlarına bıraktı. Analog makinelerdeki sınırlı fotoğraf çekimi, sadece çok değerli an’larımızı pozlamaya izin verirken, şimdi her an’ımızı sosyal medyada özgürce paylaşabiliyoruz. Üstelik bu çağda misafirlerimiz de bir hayli çok! Paylaştıkça daha çok beğeni ve yorum beklerken eksik olan yanlarımızı, olmak istediğimiz kişiye bürünerek tamamlıyoruz.

İnsanların fotoğraf paylaşma tutkusunun bir sosyal mecra yaratacağını 2010 yılında fark eden Mark Zuckerberg, Kevin Systrom ve Mark Krieger isimli programcıların geliştirdiği Instagram’ı 21 Nisan 2012 yılında satın aldı. Instagram şu anda günde 40 milyon fotoğraf paylaşımı, saniyede ise 8600 beğeni ve 1000 yorum yapılan sosyal bir platform. Bu rakamlar her geçen gün yükseliyor. Kişisel kullanıcıların yanı sıra işletme hesaplarının da gün geçtikçe artması Instagram’ı her geçen gün daha popüler hale getiriyor. Instagram’ın bu kadar hızlı yayılmasının altında birçok sebep yatıyor.

Instagram’ın Popüler Olma Sebepleri
  • Instagram, geçmişte misafirlerle paylaştığımız fotoğraf albümü geleneğinin dijital ayağı olarak kültürümüzü bir adım öteye taşıdı. Böylece gittiğimiz yerleri, okuduğumuz kitapları, dahil olduğumuz etkinlikleri ve yemekleri takipçilerimizle paylaşabileceğimiz bir ağ olarak oldukça seviyoruz.

  • Fotoğraflarda kullandığımız eğlenceli filtreler ve efektler, en basit fotoğrafları bile profesyonel hale getirdiğinden paylaşımlarımız artıyor.

  • Instagram, mobile uygun ve kullanımı kolay bir platformdur. Hareket halindeyken bile kullanımı kolay oluşu, bilgiyi görsel üzerinden aktararak takibi kolaylaştırması ve tüm görselleri aynı ölçüde sunmasıyla ilgimizi çekiyor.
  • Instagram, kişisel avantajlarının yanında, topluluklar oluşturarak ve gruplara dahil olarak kendimizi ifade edebilmemizi sağlıyor. Farklı kullanıcıları da takip ederek, daha çok beğeniye ve takipçiye sahip olma isteği de rekabeti doğuruyor. Böylece, Instagram’ı daha aktif kullanıyoruz.

  • Instagram’ın daha çok eğlence odaklı, siyasetten ve tartışmadan uzak olan bir platform olması da daha çok genç kitlenin dikkatini çekiyor.
  • Instagram’ın sanatsal ve tanıtım içeriği arasındaki dengeyi kurması, Story ve hashtag ile yeni içerikler keşfetmemizi sağlıyor.
  • Doğrudan mesaj gönderme özelliği ile Instagram’ı sosyalleşmek ve iletişim kurmak için de tercih ediyoruz. Beğendiğimiz bir paylaşımı arkadaşlarımıza direkt olarak iletip, sohbet edebiliyoruz.

  • Reklamverenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Böylece Instagram’ın, işletmelere de kendini tanıtabilme fırsatı sunması, tercih edilme sebebini artırıyor.
  • Instagram, aynı zamanda sosyal medya platformları ile bütünleşerek çalışabiliyor. Yani, uygulama ile hazırlanan fotoğraflar Facebook, Flickr, Twitter, Foursquare, Swarm ve Tumblr üzerinden paylaşılabiliyor. Bu kadar çok sosyal ağ ile birlikte çalışabilmesi de Instagram’ı daha efektif kullanabilmemizi sağlıyor.

Her geçen gün genç kitle ve işletmelerle birlikte gelişen Instagram’ın, günümüzde müşteri bağlılığı için de en iyi sosyal medya platformu olduğu düşünülüyor. Buna ek olarak, diğer sosyal mecraların kitlesini de kendine çekerek büyümeye devam ediyor.

Basak Ulusoy
1993 yılında İstanbul’da doğmuştur. Lise öğrenimini Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesi'nde tamamladıktan sonra, 2017 yılında Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında etkinlik yönetimi ve sosyal medya konularına ilgi duymasıyla İletişim Kulübü ve Sosyal Medya Kulübü'nün etkinlik yönetiminde aktif olarak görev aldı. Şu anda Go Social Dijital İletişim Ajansında İçerik Direktörü olarak çalışmaktadır. Lirik dans ve bilim kurgu filmlerinin tutkunu olan Başak, psikoloji ve kişisel gelişim kitaplarının da sıkı takipçisi.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram Neden Popüler?

log in

reset password

Back to
log in
x
Bizi beğendiniz mi ?Her gün muhteşem yazıları okumak için beğenin.