Korktuğumuz Başımıza Geliyor! Facebook Ön Kamera İle Kullanıcılarını İzleyecek


 

Okyanusun diğer tarafı dijital parmak izi olayına bundan birkaç sene önce aşına olmuşken, memlekette halen dijital iletişim yapan markaların müdürlerine ‘’cookie’’ ne demek onu anlatmaya çalışıldığı aşikar bir gerçek.

Bu hedef kitle olaylarına nasıl giriyoruz nerde neye tıklamadan reklamlardan kurtuluruz dememize kalmadan  kartında CEO Bitch yazan Facebook’un CEO’su Zuckerberg yine olayların gidişatını değiştirecek bir inovasyona (inovasyon bence olumlu halinde kullanılan ama nereden bakarsanız oradan size dokunan bir kavram) imza atmaya hazırlanıyor.

 

CBInsights ‘In 2015’e kadar uzanan bir geçmişi olan bir patenti 1 Haziran itibariyle dünya halkına duyurmasıyla tartışmalar yeniden canlandı. Bu patent Facebook kullanıcısının telefonunun ön kamerasından faydalanarak yüz ifadesini algılayarak hangi içeriklerin ne gibi tepkiler aldığını ölçmek amacıyla geliştirilmiş. Tabi bu patentin hayata ne denli geçtiği ve pilot olarak hangi ülke ve hedef kitleyi seçtiği henüz bilinmiyor.

Gelir modellerinin, dijital medya kuramlarının insanı hayrete düşürecek kadar mikro uygulamalarla gelişmesini hedefleyen Zuckerberg’ın peşinde olduğu bu pazarlama modelini resmi olarak dünyaya duyurmadan önce olayı hafifletici şekilde ele alacak başka bir patentin hazırlık aşamasında olduğunu yine CBInsights portalından öğreniyoruz.

YAZMA HIZINDAN DUYGU DURUMU BELİRLEME

Facebook kullanıcılarının yazı yazarken tuşlara basma hızına ve şiddetine göre o sırada hissedilen duyguyu algılamayı amaçlayan bu patent  yazılan yazının boyutu o anki hisse göre büyüyüp küçülebilir ya da yazı tipi değiştirilebilir şekilde tasarlanmış. Bu teknoloji, yazı ile iletilemeyen bazı duyguların karşıya daha net bir şekilde iletilmesini sağlayabilmesi amaçlanıyor.

BİTMEDİ FACEBOOK DENEMEYE DEVAM EDİYOR

Facebook’un denediği bir başka teknoloji ise selfie ile emoji göndermek. Selfie çeken kimsenin yüzünü otomatik olarak algılayan teknoloji, kamerada gülümseyen bir yüz gördüğünde karşı tarafa gülümseyen emoji göndermek gibi işlevlere sahip.

 

Sonuç olarak ele alınması gereken birkaç kavram ve soru ile sizi baş başa bırakıyorum.

-Dijital medya insan mahremiyetine hangi yasal yollarla girse bu olağan bir durum olur?

-Bütün bu teoriler hayata yüzyılın buluşları arasında pazarlanarak geçse buna ne kadar ses çıkarmak isteriz?

-Her teori yasallık kazandıktan sonra Facebook hesabınızı kapatır mısınız ya da kabullenir misiniz?

-(Medyacılara) Bu yenilikler ile gelişecek yeni medya modellerini satarken alkışlayan tarafta mı olacaksanız yoksa Don Kişot’luk yapıp diğer tarafa geçecek misiniz?

Şimdi herkes bir yara bandı alsın ve Facebook’tayken ön kamerasına yapıştırsın 🙂

 

Tuğçe Çotuk
86 yılında Istanbul'da doğdu. Güzel Sanatlar Lisesi'nden sonra Bilgi Universitesi Sinema Bölümü'ne başladı. Üniversite döneminde eş zamanlı film festivali yöneticiliği yaparken, dijital ajanslarda çalışmaya başladı. 2011 yılında pazarlama eğitimi için San Franciso'ya gitti ve sonra pazarlama sektöründe çalışmaya devam etti. Şu an Modern Innova’nın Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü olarak profesyonel yaşamına devam ederken eş zamanlı Pazarlama Türkiye platformunun Genel Koordinatörlüğünü yapmaktadır.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Korktuğumuz Başımıza Geliyor! Facebook Ön Kamera İle Kullanıcılarını İzleyecek

log in

reset password

Back to
log in
x
Bizi beğendiniz mi ?Her gün muhteşem yazıları okumak için beğenin.