E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Sosyal Girişimciler Tarafından En çok İzlenen 10 YouTube Kanalı

Eğer siz de işinin ehli sosyal girişimciler tarafından öne sürülmüş tavsiye, ilham kaynağı veya uzman görüşü arayışındaysanız, bu 10 YouTube kanalı tam da size göre.

Bir bilgi, deneyim veya esin kaynağı hakkında tavsiye aradığınızda başvuracağınız birçok yer veya o işi çoktan deneyimlemiş birçok insan (bkz: sosyal girişimci Ruramai Musekiwa ve Brittany Young) var. Siz de sosyal girişimlerinizi geliştirmek adına başladığınız yolda, YouTube sayesinde masanızın başından dahi ayrılmadan ileriye ve daha fazlasına ulaşmak için ihtiyacınız olan her şeyi aşağıdaki kanallar sayesinde bulabilirsiniz.

 

School for Social Entrepreneurs

Bir girişim olarak 20 yıldır süren School for Social Entrepreneurs, başlamak için şahane bir seçenek.Kanal, kendi sosyal girişiminizi kurmak adına finansman sağlama ipuçlarından tutun girişimcilerle yapılan ilginç görüşmelere, eğitimlerden ilham kaynaklarına kadar her şeyle ilgili çeşitli videolar içeriyor. Daha ne olsun?

 

TED Talks

Küçük bir iş yönetiyor, bir tutkunun peşinden koşuyor veya yalnızca ufkunuzu genişletmek istiyorsanız TED Talks mutlaka abone listenizde olması gereken bir kanal. Birçok konuyla oluşturulmuş yüzlerce videoyu gözden geçirebilir ve onlarca kullanışlı oynatma listesine sahip olabilirsiniz.

 

Google Small Business

Google, sosyal girişiminiz için tavsiye arayışındayken düşüneceğiniz ilk şirket olmayabilir fakat aslında “arama devleri” de işinizde fark yaratmanız için kapsamlı video önerileri içermekte. Yeni başlayanlar için, Google Small Business, içeriğindeki kişisel ve iş hayatını kapsayan hikayelerle de birlikte ilginç ve ilham verici bir seçenek. Ayrıca kanal, şirketinizi yasal bir işletmeye çevirmek için gerekenleri veya küçük işletmeniz hakkında mühim ipuçlarını kapsayan içerikler sağlıyor.

 

Derek Halpern

YouTube içerisinde size bilgi ve ilham avınız için yardımcı olabilecek bireysel kanallar da bulabilirsiniz.Yoğun olarak kendi öğrendiği derslerden de faydalanarak oluşturduğu “Nasıl” (“How to”) videoları ile faydalı içerikler üreten Derek Halpern buna iyi bir örnek olarak karşımıza çıkıyor. Kanalında kendi işletme yönetimi ve sosyal girişimler hakkında da ipuçları veren Derek, aynı zamanda ciro etmeniz veya kendi alanınızda yükselişe geçmeniz adına harika bir sezgiye sahip.

 

Y Combinator

Y Combinator, yeni işletmeye geçiş konusunda yol göstermeye kendini adamış bir şirket. İşletmecilerle çalışıp, bu süreçlerinde onlara yardım sağlayan şirket, aynı zamanda onların bu süreçlerinde karşılaştığı negatif sonuçlardan ders almanızı da sağlıyor. Y Combinator, 100’den fazla işletmeye yatırım sağlamakla birlikte, girişiminiz adına paha biçilmez önerileri, zorlukları aşmanıza yardımcı olacak tavsiyeleri veya yalnızca izlemekten zevk alacağınız başarı hikayelerini de beraberinde sunuyor.

 

Marie Forleo

Marie Forleo abone listenize eklemeye değecek bir başka bireysel kanal olarak sıralamaya giriyor. Marie’nin hedefi, sizlere potansiyelinizi fark etmeniz ve eşsiz yeteneklerinizi dünyayı değiştirmek adına kullanmanız için yardımcı olmak. Kendisi şimdiden Oprah Winfrey tarafından sonraki jenerasyonun “fikir lideri” olarak anıldı. Marie’nin videoları yarış, kimlik ve aktivizm başlıkları veya kendinizi nasıl motive edeceğiniz, neden her gelişen işletmenin yardıma ihtiyacı olduğu, reddedilmenin üstesinden nasıl geleceğiniz gibi konular hakkında zengin içerikler ve tavsiyeler barındırıyor.

 

UnLtd For Social Entrepreneur

UnLtd bir görüşü, dürtüsü, özverisi, tutkusu olan ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek isteyen insanları desteklemek adına kuruldu. Kanal, girişimleri aşılamak ve girişimcileri cesaretlendirmek için ideal bir seçenek olarak görülüyor. Ayrıca kanalda sosyal girişimciler hakkında şahane ve ilham verici hikayelerle birlikte, işletmenizi geliştirmek için bilgi sunacak röportajlar ve kılavuzlar bulabilirsiniz.

 

Gary Vaynerchuk

İşletmenizin bir danışmanı ya da tavsiye için çalacağınız bir kapı olsa da ilave bir görüş olarak faydalı bilgilerle donatılmış bir kanaldan pek tabii siz de yararlanabilirsiniz. Gary Vaynerchuk bunlardan bir tanesi. Bir girişimci ve sözcü olan Gary, kanalında işletmelere ve bireylere tavsiyeler vererek, güdüsel ipuçları sunuyor. Aynı zamanda belirli zorluklar ve sorunlar karşısında nasıl kontrolde kalınacağı hakkında da önerilerde bulunuyor.

 

Skillshare

Skillshare tasarım, işletme, teknoloji ve diğer sektörlere odaklanarak yüzlerce ders ve öneri veren online bir topluluk. Kanalda size birçok konuda rehber olacak şekilde düzenlenen bilgiler sayesinde beceri kabiliyetinizi genişletecek içerikleri ve küçük girişimlerin başarısının ardındaki sebepleri bulabilirsiniz.

 

Entrepreneur

Eğer işletmenizi geliştirmek adına uzman tavsiyeleri arıyorsanız, Entrepreneur bakmaya değer bir kanal olarak listeye giriyor. Kanal gündelik hayattan videolarla diğer insanların küçük işletmeleriyle nasıl başa çıktıklarını faydalı bir şekilde aktarıyor. Aynı zamanda kanalda belirli bakış açıları sayesinde sosyal girişiminizin başarısız olması halinde bu durumu yeni girişiminiz adına bir fırsata nasıl çevirebileceğiniz hakkında ipuçlarını bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir