soydan canbaz

Sobraz İletişim Ajans Başkanı Soydan Canbaz’ın 2022 Öngörüleri

damattween
  • 2021 yılını nasıl geçirdiniz? İletişim sektörü açısından nasıl bir yıl oldu?

Pandemi ile başlayan sürecin geniş kapsamlı dönüştürücü etkisine uyum sağlamak, bu dönüşüm içerisinde verimliliği, başarıyı ve esenliği sürdürmek önceliğimizdi. Sürecin başından itibaren olduğu gibi 2021’i de uzaktan çalışma sistemi ile sürdürdük. Markalarımızla hız kesmeden önemli projelere imza atmaya devam ettik. Dijitalleşme, iklim krizi, sosyal adalet ve sürdürülebilirlik gibi başlıkların hem Sobraz hem de sektör için önemli konular olduğunu söyleyebilirim. Pazarlama iletişimine odaklanan bir ajans olarak hizmet verdiğimiz markalarla ve diğer ajans partnerleri ile daha bütüncül ve güçlü entegrasyona odaklı çalışma modeli ile ilerlemeyi sürdürdük. Dikkat ekonomisi açısından bu güç birliğine dayalı modelin kazanımları markalar adına daha da önem kazandı.

  • 2022 yılı iletişim sektörü açısından nasıl bir yıl olacak? Yeni yılda sektör hangi trendleri konuşacak?

Gezegenin karşı karşıya kaldığı sorunlara bağlı olarak 2022’de de özellikle sürdürülebilirlik ve sosyal adalet konularının gündemin önemli odak noktaları olacağına inanıyorum. Bunun yanında ekonomi gündemindeki gelişmelerin de iletişim çalışmaları açısından dikkate alınacak diğer bir kilit unsur olduğunu düşünüyorum. Bu gündemler ekseninde ve dışında yürütülecek tüm çalışmalarda dijital dönüşüm en önemli başlık olarak karşımıza çıkacak. Dijitalleşme eksenli bakış açısının sadece metrik odaklı bakış açısıyla ele alınması yerine iyi içerik ve doğru planlama biçiminde değerlendirilmesinin fark yaratacağına inanıyorum. Mecralar değişse de hikâyenin önemi ve etkisini unutmamak, artan insani hassasiyetleri dikkate alan yaklaşımlar geliştirmek her zamankinden daha değerli olacak.

  • Sobraz olarak 2022 hedefleriniz nelerdir?

Ajans olarak “tüketici” tanımı yerine “insan” tanımıyla ilerlenmesi gerektiği yönünde bir inanca sahibiz. 2022’de de parçası olduğumuz tüm çalışmalarda bu bakış açısına uygun hareket edeceğiz. Entegre iletişimin müşterilerimiz için daha yüksek değer yaratması için yine ajans ekosistemi içerisinde PR’ın hem sürükleyici hem de tamamlayıcı gücünü masaya taşıyacağız. Ölçek açısından Sobraz yine büyüme planlarını odağını rasyonel açıdan koruduğu bir eksende tutarak gerçek ölçekte değer yaratabildiği kadar marka ile yolculuğunu sürdürecek. Ekibimizin ve müşterilerimizin mutluluğunu önceliklendirerek  2013 yılından bugüne kadar olduğu gibi Sobraz kalite standartlarını koruyacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir