E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Şirketler veya Müşteriler ile İletişim Kurmak Artık Çok Kolay: WhatsApp Business Geldi!

Bir şirkete veya müşteriye mail attığınızda mailin ulaşıp veya okunup-okunmadığından emin olamayıp iletişim kurma konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. WhatsApp, bu sorunu fark etmiş olacak ki müşterilerin ve işletmelerin birbiri ile daha kolay ve etkili bir iletişim kurması için işletme hesaplarını test ediyor.

Küçük şirketler için ücretsiz bir uygulama olacağı, havayolları, e-ticaret siteleri ve bankalar gibi küresel bir müşteri potansiyeline sahip daha büyük şirketler için ise kurumsal ücretli çözüm amaçlı, müşterilerin uçuş saatleri, teslimat teyitleri gibi yararlı bildirimler oluşturulacağı söyleniyor.

Bu durum, WhatsApp’da gereksiz reklamlar göreceğiniz anlamına gelebilir. Facebook, 2014’te 19 milyar dolarlık WhatsApp’ı satın aldığında, WhatsApp’a reklam koymayacağını belirtmişti. Ancak, görüntülü reklamların ve sponsorlu mesajların Facebook Messenger’a getirilmesi, WhatsApp’ın reklamlara karşı tutumunu gevşettiğini gösteriyor.

Şirket hesabının yanındaki yeşil tik doğrulanmış bir şirket hesabı olduğunu gösteriyor. Ayrıca bir şirket hesabı ile konuştuğunuzda konuşmalar sarı olarak gözükecek ve böylece bir şirket ile konuştuğunuzdan emin olabileceksiniz.

WhatsApp’ın baş işletme yetkilisi Matt Idema, Wall Street Journal’a verdiği röportajda güncellemenin Brezilya, Avrupa, Hindistan ve Endonezya’daki şirketler tarafından test edildiğini ve geri dönüşler olumlu olduğu takdirde uygulamanın genişleyeceğini söyledi.

Bir işletme hesabı kullanıcılara hangi hizmetleri sunabilir?

  • Bir banka, potansiyel olarak dolandırıcılık içeren işlemler hakkında müşterileri ile iletişim kurabilir veya bir havayolu şirketi, müşterilerine gecikmiş uçuşlar hakkında bilgi verebilir.

  • WhatsApp üzerinde, örneğin Satış ve Geliştirme grubu kurularak e-postanın gerekli olmadığı anlık iletiler hızlı bir şekilde paylaşılabilir.
  • Bilinmeyen numaralar tarafından yapılmış çağrılara genellikle “Konu önemliyse arayan kişi tekrar arar.” gibi düşüncelerle geri dönüş yapılmaya biliniyor ancak WhatsApp’tan gönderilmiş kişisel mesajlara, profil resminizden işletme olduğunuz görüldüğü için mesajlara geri dönüşler kolaylıkla sağlanabilir.
  • WhatsApp günlük hayatta yer kapladığı için müşterinin herhangi bir sorunu olduğunda mail atmakla uğraşmak yerine kolaylıkla size WhatsApp’tan yazabilir.
  • WhatsApp yapılandırılmış mesajlara yatkın olduğu için ürününüzle ilgili fotolar, ses kayıtları,videolar atabilirsiniz. Örneğin Colgate, diş macunu paketindeki bir telefon numarasına, müşterilerini WhatsApp aracılığıyla gülümsemelerini göndermeye davet etti.
  • WhatsApp’ı kullanarak pasta, çiçek gönderimi, kurye servisi, rezervasyon hizmeti verebilirsiniz. Örneğin çok sayıda yerel restoran, müşterilerine WhatsApp mesajı kullanarak yemek sipariş etme seçeneği sunuyor.

Müşteriler, “Gördü ama yazmıyor.” tavrı ile karşılaşacak mı hep beraber göreceğiz 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir