Şirket Çalışanlarının Birer Marka Elçisine Dönüşmesine Giden 7 Yol

damattween

Marka elçileri, ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi tavsiye ederek hedef kitleniz ile aranızda güven verici bir bağ kuran kişilere verilen ünvandır. Marka elçileri, markalar için hikaye anlatıcıları olmalıdır. Bu nedenle, ürününüzü veya hizmetinizi emanet edeceğiniz kişinin, içinizden olmasını istemeniz çok doğal. Bu istek için, çalışanlarınızı marka elçisi olma yolunda ilerletecek 7 öneriyi sizler için toparladık.

 

Halihazırda işine ek olarak, marka elçisi gibi çalışan yıldızlarınızı saptayın.

Bu maddede bahsedilen çalışanınızı nasıl saptayacığınızı düşünebilirsiniz, bunun için en kolay yol sosyal medya. Sosyal medyada, ürünleriniz hakkında savunuculuk yapan, ürünlerinizi potansiyel müşteriniz olabilecek çok geniş bir kitleye öven, aradaki bağ olan çalışanlarınızı seçebilirsiniz.

 

“Kişisel” markalaşmaya zemin hazırlayın.

Kişisel markalaşma; bireyin öne çıkan vasıflarıyla diğer insanlar üzerinde bıraktığı izlenimdir. Bir işin uzmanı olmak ve diğer insanları uzmanlığınızdan haberdar etmek kişisel marka sürecini oluşturur. Bir işveren olarak, çalışanlarınızdan marka elçisi yaratmak istiyorsanız, onların kendilerini bir marka yapmalarını sağlayın. Çünkü yapılan araştırmalara göre;organizasyonunuzda marka savunuculuğunu teşvik etmenin en iyi yolu, finansal veya fiziksel bir ödül sunmak değildir; kişisel teşvikle oluyor. Bu kişisel teşvik için zemini ise çalışan aktivasyonu ile başarabilirsiniz, yani çalışanlarınızın kendilerini en iyi profesyonel versiyonu olmaları için güçlendirmekle ilgili çalışmalar yapabilirsiniz. Çalışanları sektöre özel etki yaratacak şekilde donatmak, kurumunuzun dijital (ve gerçek dünya) temsilcilerinden olduğu gibi işinize de fayda sağlayan kendi kariyerlerini geliştirebilir.

 

Çalışanlarınıza balık yemeyi değil, tutmayı öğretin.

Sürekli olarak bir içeriği eğitim olan çalışmalar geliştirin. Workshoplar, web seminerleri, nasıl yapılır videoları, kısa aylık toplantılar gibi çalışmalarla onlara yol gösterin.

 

Sosyal medya için; Seçilmiş İçerik

 

Bazen işleri kolaylaştırmak herkes için daha iyidir. Tüm yükü çalışanlarınıza yıkmaktansa, onların işini biraz kolaylaştırdığınızda, ortaya ileride o işin eksperi olacak birini çıkarabilirsiniz. Bu iş kolaylaştırmayı çalışan aktivasyon programınızın bir parçası olarak, düzenli bir içerik akışı sağlayan  içerikler bütünü paylaşarak başarın. İlgili blog gönderilerini, videolarını, endüstri haberlerini ve örnek olayları dahil edip, elçilerinizi içerikle ilgili kişisel yorum yapmaya teşvik edin.

 

Bir teşvik, yeni bir teşvik daha doğurur.

Tek seferlik bir teşvik, sadece çalışanlarınıza değil, kimseye çekici gelmez. Ancak düzenli, küçük teşviklerle çalışanlarınızın gönlünü fethedebilirsiniz. Bu tarz bir motivasyon, çalışanlarınızın katılımını, bilgisini ve ilgisini korumaya yöneliktir, bu yüzden teşviklerinizi eğlenceli ve cazip hale getirin.

 

Teknolojiyi lehinize kullanın.

 

Çalışan aktivasyonu için yapılmış birkaç uygulama var. Dikkate alınacaklarından bazıları;

 

  • Dynamic Signal yani Dinamik Sinyal, çalışan paylaşımını güçlendirmek için yararlı bir kaynaktır. Şirketin platformu, gerçek zamanlı bildirimleri ve kişiselleştirilmiş davetleri gönderme yeteneğini içerir. Ayrıca, çalışanlarınızı meşgul etmek için sınavlar, anketler ve etkileşimli içerikler oluşturabilirsiniz.

 

  • Elevate, seçilmiş içerikleri paylaşmaya yönelik bir LinkedIn kaynağıdır. Kullanımı kolay dahili bir özelliktir.

 

  • EveryoneSocial , Dell ve Adobe tarafından desteklenen çalışan savunuculuk platformudur. Bu araç, çalışanların sosyal ağlarında içerik paylaşmasını kolaylaştırır.

 

  • DrumUp, özel mesajlar oluşturmanızı ve içerik seçmenizi sağlar. Ayrıca, etkinliği izlemek için sosyal medya yıldızlarını ve analizleri tanımak için bir puan sistemi ile birlikte gelir.
  • Hootsuite’in Sprout Social’dan Amplify ve Bambu da, işinize yarayabilecek popüler savunuculuk platformlarından.

 

Savunucularınızı iyi kullanın.

Son olarak savunucularınızdan yani elçilerinizden, çok fazla paylaşım istemeyin ve sosyal medyaları hakkında baskılar oluşturmayın. Çok fazla talep, gönüllülerin sayısını azaltır. İkincisi ve belki de daha önemlisi, çok fazla sosyal medya paylaşımı, çalışan içeriğinin değerini ve özgünlüğünü sulandırır. Çalışanlarınızın ağları benzer yayınlar tarafından su altında kalıyorsa, insanlar içeriği göz ardı etmeye başlayacaklar. Bir noktada, otantik anlayışlar yerine mülayim marka pazarlama içeriği gibi görünmeye başlayacak.

 

Henüz yapmadıysanız, çalışanlarınızı sadece çalışan olmaktan çıkarıp savunucu çalışan yapmanız için daha fazla geç kalmayın. İçeriden birinin, ürünü ve markayı anlatması, müşterilere çok daha güvenilir gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir